Podróż dookoła świata odtworzona. Ford, Lexie Alford i elektryczny Explorer

Podróż dookoła świata odtworzona przez Forda i Lexie Alford Ford

Sto lat temu słynna podróżniczka przełamała konwenanse, aby zdefiniować ponownie coś, czego dokonywali wcześniej wyłącznie mężczyźni.

  • Ford nawiązał współpracę z Lexie Alford – najmłodszą osobą, która odwiedziła wszystkie kraje na świecie i podjęła się objechania globu w pełni elektrycznym Explorerem;
  • Influencerkę, znaną milionom internetowych fanów jako Lexie Limitless, zainspirowały wyprawy podróżniczki-rekordzistki Aloha Wanderwell, która 100 lat temu odbyła podróż dookoła świata za kierownicą Forda Model T;
  • Ford zaprezentował dziś nowego, w pełni elektrycznego Explorera, którego bogate wyposażenie zachęci Europejczyków do rodzinnych podróży.

W latach 1922–1927 Aloha Wanderwell jako pierwsza kobieta pokonała trasę dookoła świata prowadzącą przez 43 kraje. Wspierana przez Ford Motor Company, ustanowiła rekord w Fordzie Model T – samochodzie, o którym mówi się, że postawił świat na kołach.

aloha_wanderwell_1922-1927_ford_t_dookola_swiata Ford

Ford połączył siły z podróżniczką Lexie Alford – znaną jako Lexie Limitless – aby dopisać kolejny rozdział do wyczynu Wanderwell i zmienić spojrzenie na wyprawy, organizując ambitną ekspedycję dookoła świata w nowym, w pełni elektrycznym Fordzie Explorerze. Lexie rozpocznie pełną wyzwań ekspedycję jeszcze w tym roku za kierownicą bezemisyjnego Forda Explorera.

To bardzo interesujące, co nasz nowy, w pełni elektryczny Explorer i Lexie Alford pokażą razem podczas tej wyprawy, zainspirowani przełamującą stereotypy podróżą Alohy Wanderwell. Byliśmy elementem tamtej wyprawy sprzed lat i od tego czasu pomagamy ludziom w realizowaniu ambitnych podróży. Nie możemy się doczekać, kiedy zobaczymy, jak ten nieustraszony duch odradza się dzięki naszemu nowemu w pełni elektrycznemu samochodowi – powiedział Martin Sander, dyrektor generalny Ford Model e w Europie.

Świetny sprawdzian możliwości pojazdu elektrycznego i Lexie

Lexie pobiła rekord świata, stając się najmłodszą osobą, która w wieku 21 lat odwiedziła wszystkie kraje na świecie. Obecnie kontynuuje odkrywanie planety, prezentując jej cudowne zakątki i zachęcając do tego innych. Lexie przeciera szlaki nowej rzeszy odkrywców z takim samym buntowniczym usposobieniem, jakie gnało Wanderwell.

Ford, który wspierał Wanderwell w latach 20. XX w., w podobny sposób współpracuje z Lexie Alford w jej podróży XXI wieku. Będzie to ukłon w stronę współczesnych odkrywców, a także demonstracja, do czego jest zdolny pojazd elektryczny.

Historia, którą zapisała Aloha Wanderwell, jest szczególnie inspirująca dla podróżujących kobiet. Zachęca wszystkich do przekraczania swoich granic i odkrywania nowych miejsc. Jestem szczęśliwa, że podczas mojej wyprawy będę podążać śladami tej legendarnej pionierki, pokazując jednocześnie, jak może wyglądać przyszłość wypraw lądowych w czasach elektromobilności. Spotkam na drodze wiele przeszkód i wyzwań, ale to część zabawy w podróżowanie i wszystko to będę dokumentować online! – powiedziała Lexie Alford.

Śladami Alohy

Aloha Wanderwell była odkrywcą, filmowcem, żoną i matką. Rozpoczęła podróż dookoła świata w wieku szesnastu lat i odwiedziła miejsca, których żaden mężczyzna ani kobieta z kręgu zachodniej cywilizacji nigdy wcześniej nie widzieli. Brawurowa ekspedycja Wanderwell rozpoczęła się w Nicei we Francji. Zakończyła z kolei, gdy płynęła w stronę domu z portu Kilindini w Mombasie. W trakcie podróży musiała dostosować się do trudnych warunków – nafta zastępowała benzynę, a zgniecione banany służyły jako smar do ruchomych części samochodu.

Źródło: Ford

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę