Podkład gruntujący UV Glasurit 151-170

BASF
17.1.2017

Nowy podkład gruntujący UV Glasurit 151-170 jest produktem uniwersalnym, dającym szerokie możliwości aplikacji, dobrą ochronę antykorozyjną i przyczepność, a także eliminującym konieczność stosowania gruntu. Można nakładać go bezpośrednio na stal, ocynk i aluminium, a po zastosowaniu promotora przyczepności – również na tworzywa sztuczne.

Produkt nie wymaga dodatku utwardzacza ani rozcieńczalnika. Daje to cenną w praktycznej pracy nieograniczoną żywotność i prostotę użycia, a także znaczne oszczędności czasowe związane z brakiem konieczności mycia pistoletu po każdej pracy.

Wielkość obszaru aplikacji jest zależna tylko od wielkości kaset i mocy promiennika UV. Można wykonywać zarówno naprawy punktowe, jak i lakierowanie większych powierzchni. Ograniczenie stanowić może jedynie kształt podłoża lub lokalizacja uszkodzenia, ponieważ powłoka nie wyschnie bez odpowiednio intensywnej dawki promieniowania UV-A.
Podkład gruntujący UV nakłada się na 2 warstwy, niemal bez odparowania, bardzo szybko uzyskując krycie
i wypełnienie do 120 μm (na tworzywie do 80 μm). Temperatura ani wilgotność powietrza podczas pracy nie mają wpływu na efekt.

Suszenie przy pomocy zalecanej lampy UV zajmuje tylko 5 minut. Co ważne – trwa to dokładnie tyle od włączenia do wyłączenia promiennika. Po tym czasie powłoka jest gotowa do szlifowania i nie podlega już jakimkolwiek przemianom. Jest stabilna fizycznie i chemicznie.

Schnięcie przy zastosowaniu promieniowania UV ma wiele zalet. Między innymi tę, że nie wiąże się ze zwiększaniem temperatury suszonego elementu. Nie ma więc niebezpieczeństwa odkształcenia się elementów z tworzyw sztucznych. Nie trzeba też czekać ze szlifowaniem do ostygnięcia powłoki. Typ wymaganego promieniowania – UV-A – jest przy tym najbezpieczniejszy dla użytkownika produktu, którego jedyne dodatkowe wyposażenie ochronne stanowią okulary z filtrem UV.

151-170 jest podkładem przeznaczonym do szlifowania, a więc zalecana grubość warstwy świetnie zapobiega przecięciom do podłoża. Szlifowalność na mokro i sucho jest doskonała, papier nie zapycha się i bardzo szybko uzyskuje się powierzchnię gotową do aplikacji koloru bazowego. Zużycie bazy jest oszczędne, ponieważ specyficzny odcień szarości podkładu UV doskonale wspomaga krycie.

Warto zapamiętać

Całkowity czas wykonania powłoki w technologii UV jest bezkonkurencyjnie krótszy niż w przypadku technologii tradycyjnej, nawet jeżeli punktem odniesienia będzie produkt typu DTM. Oszczędność wynika z natychmiastowej gotowości produktu do aplikacji, braku konieczności mycia pistoletu, bardzo krótkiego odparowania i schnięcia, aplikacji bez gruntu i braku etapu stygnięcia powłoki.

Natomiast efekt jest od razu taki, jaki ma być. Bez ujawniających się po dłuższym czasie niespodzianek w postaci siadania podkładu czy odznaczania się krawędzi naprawy. Nowy podkład gruntujący UV Glasurit 151-170 sprawdzi się więc w warsztatach, które muszą pracować naprawdę szybko i mieć pewność wyniku pracy.

Źródło: Informacja prasowa BASF

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę