Pierwsi eksperci „Nowej Mobilności” z dyplomami

Pierwsi eksperci „Nowej Mobilności” z dyplomami PSPA

Ponad 20 wysoko wykwalifikowanych ekspertów i ekspertek nowej mobilności obroniło prace dyplomowe. To efekt zakończenia pierwszej edycji studiów podyplomowych „Nowa Mobilność”, zorganizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej (PW), stanowiących odpowiedź m.in. na rosnący popyt na pojazdy bateryjne, a tym samym zapotrzebowanie na odpowiednio wykształconych specjalistów w sektorze e-mobility.

Zgodnie z analizami PSPA do 2050 r. udział sektora e-mobility w polskim PKB może sięgnąć nawet 6%. By ten scenariusz mógł się zrealizować, konieczne jest przygotowanie pracowników do dynamicznie zmieniających się realiów w sektorze zrównoważonego transportu. Dlatego w lutym 2023 r. zainicjowane zostały studia podyplomowe „Nowa Mobilność”, stanowiące odpowiedź na potrzeby zmieniającego się m.in. sektora automotive – mówi Agata Wiśniewska-Mazur, Zastępczyni Dyrektora Rozwoju PSPA.

Pierwsi eksperci „Nowej Mobilności” z dyplomami zdjęcie w treści artykułu

Przez dwa semestry wiedzą ze studentami dzieliło się łącznie 56 wykładowców. Są to przedstawiciele m.in. z międzywydziałowej Kadry Politechniki Warszawskiej, a także aż 47 praktyków sektora biznesu, czołowych ekspertów i ekspertek z firm i instytucji uczestniczących w obecnej transformacji. W trakcie 240 godzin dydaktycznych (30 przedmiotów) słuchacze poszerzyli swoją wiedzę o takie zagadnienia jak infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych, również w ujęciu prawnym i biznesowym, finansowe aspekty rozwoju rynku, prawodawstwo na poziomie krajowym oraz międzynarodowym, pojazdy autonomiczne, strategia nowej mobilności, dekarbonizacja transportu publicznego, jak też podstawy mechaniki czy elektrotechniki i elektroniki.

Studenci, zainspirowani wykładami i spotkaniami z praktykami rynku, przygotowali pod ich okiem szereg interesujących prac dyplomowych. Ich tematyka obejmowała szeroki zakres zagadnień związanych z nową mobilnością, m.in. rozwój elektromobilności w Polsce, optymalizację procesu budowy stacji ładowania czy wyzwania związane z eksploatacją elektrycznych pojazdów ciężarowych. Niektóre z tych zagadnień zostały po raz pierwszy tak dokładnie przeanalizowane – dodaje Agata Wiśniewska-Mazur.

Nowoczesne podejście do procesu dydaktycznego zapewniające absolwentom unikalny na polskim rynku pracy, kompleksowy zasób wiedzy w zakresie zrównoważonego transportu, zostało docenione uzyskując Certyfikat Nadzwyczajny „Lider Jakości Kształcenia” w 8. edycji konkursu „Studia z przyszłością”. Umocniło to organizatorów w konieczności kontynuacji studiów podyplomowych „Nowa Mobilność”.

Pierwsi eksperci „Nowej Mobilności” z dyplomami zdjęcie w treści artykułu

Wyzwania nie ograniczają się jednak do zapewnienia odpowiedniego poziomu edukacji. Dotyczą także przełamania barier pracowniczych w sektorach, które dotychczas były zdominowane przez mężczyzn. W branży automotive czy transportu proporcje te od lat pozostają zaburzone, co ilustruje choćby rynek pracy w Unii Europejskiej, gdzie jedynie 20% zatrudnionych w motoryzacji stanowią kobiety. Dlatego PSPA wraz z partnerem studiów OTOMOTO wdrożyli program wspierający obecność kobiet w sektorze nowej mobilności o nazwie „eLiderki”. Określona liczba kandydatek zainteresowanych uczestnictwem w II edycji Studiów Podyplomowych „Nowa Mobilność”, otrzyma rabat stanowiący jedną czwartą czesnego – mówi Agata Wiśniewska-Mazur.

Źródło: PSPA

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę