Opony Michelin Uptis odporne na przebicie

Opony Michelin odporne na przebicie Michelin

Do 2024, prawie 40 samochodów dostawczych francuskiej poczty (La Poste) zostanie wyposażonych w opony niewymagające pompowania Michelin Uptis. Samochody będą wykorzystywane do dostarczania listów i paczek w sektorach znajdujących się w regionie Hauts-de-France (północna Francja). Trzy pierwsze pojazdy zostały wprowadzone do użytku już od 27 czerwca, w ramach dwuletniego partnerstwa pomiędzy La Poste a Michelin. Jest to pierwsze takie partnerstwo we Francji i Europie, przy czym wcześniej podobne porozumienia zostały już zawarte w Azji. 

  • Konstrukcja bezpowietrznej opony Uptis1 została specjalnie dostosowana do zastosowania w transporcie na ostatnim etapie, eliminując ryzyko przebicia i redukując potrzebę wcześniejszej wymiany opon.
  • Opona Uptis to obecnie jedyna opona bez sprężonego powietrza na świecie, która jest testowana na drogach publicznych.

Prototyp opony jest odporny na przebicie i przeznaczony dla samochodów osobowych oraz dostawczych. Nowa generacja bezdętkowych opon wykorzystuje rewolucyjną konstrukcję, która składa się ze sztywnej piasty przytwierdzonej do bieżni za pomocy elastycznych (poliuretanowych) ramion w formie żeber. W ten sposób zapewniona jest nie tylko wytrzymałość opony, ale także komfort i bezpieczeństwo podróżującym samochodem.

Dzięki oponom Uptis, które eliminują problemy związane z ciśnieniem i przebiciami, La Poste może skrócić czas przestojów pojazdów w swojej flocie. To przyczyni się do zwiększenia wydajności świadczonych usług. Eliminacja problemów związanych z przebiciem i niedopompowaniem opon pozwoli także na zmniejszenie liczby i częstotliwości napraw oraz wymiany opon.

Głównym rynkiem docelowym dla prototypu Uptis są lekkie samochody dostawcze, zwłaszcza przeznaczone do użytku profesjonalnego.

Jesteśmy szczególnie zadowoleni z naszej współpracy z Michelin, który od ponad wieku dostarcza nam swoją wiedzę i innowacje w dziedzinie mobilności. Codziennie dostarczamy listy i paczki w całej Francji, z pomocą naszych listonoszy, którzy pokonują znaczne odległości. Dlatego potrzebujemy niezawodnych pojazdów, które zapewnią nam pełne bezpieczeństwo na drodze, jednocześnie minimalizując nasz wpływ na środowisko. Oczekujemy, że rewolucyjne opony Michelin Uptis zapewnią nam wysoką wydajność i pełny spokój – mówi Philippe Dorge, zastępca dyrektora zarządzającego Grupy La Poste odpowiedzialny za oddział Services-Letters-Parcels.

Opona MICHELIN Uptis jest kluczowym krokiem w rozwoju pełni zrównoważonej opony do roku 2050 i stanowi ważną innowację w sektorze oponiarskim. To osiągnięcie jest efektem licznych patentów w dziedzinie struktury opon oraz zaawansowanych technologicznie materiałów. Ta innowacja podkreśla zdolność firmy Michelin do tworzenia nowatorskich rozwiązań dla bezpiecznej i bardziej ekologicznej mobilności. Jesteśmy zadowoleni, że La Poste, firma, która ma największą flotę pojazdów we Francji, obejmującą około 50 000 pojazdów, wybrała oponę MICHELIN Uptis – powiedział Bruno De Feraudy, dyrektor ds. działań OEM w Grupie Michelin.

Opona MICHELIN Uptis jest obecnie jedyną oponą bez sprężonego powietrza na świecie, która jest testowana na drogach publicznych w rzeczywistych warunkach na trzech kontynentach. Do tej pory opony Uptis przemierzyły już prawie 3 miliony kilometrów

1 MICHELIN Uptis, czyli Unique Puncture-proof Tire System, to opona bezpowietrzna opracowana we współpracy z Maxion Wheels, dostawcą specjalnych obręczy do opony UPTIS. Każde rozwiązanie bezpowietrzne musi być zatwierdzone do użytku na drogach publicznych. W oczekiwaniu na homologację, Michelin uzyskał zwolnienie od CNRV (Centre National de Réception des Véhicules) na jazdę na jedynej bezpowietrznej oponie obecnie używanej na drogach ogólnego użytku publicznego, w rzeczywistych warunkach ruchu.

Źródło: Michelin
 

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę