Obieg zamknięty

MEWA
14.2.2018

Czyste narzędzia, czyste części i czyste otoczenie oraz usuwane regularnie w sposób ekologiczny odpady w znacznym stopniu mogą ułatwić efektywne i sprawne działanie każdego warsztatu samochodowego. Można o to zadbać, wykorzystując produkty i urządzenia, które jednocześnie są przyjazne dla środowiska naturalnego.

Jednym z najczęściej chyba używanych w warsztacie samochodowym akcesoriów są czyściwa, służące np. do usuwania zanieczyszczeń powstałych na powierzchni naprawianych pojazdów lub ich podzespołów. Najczęściej są to szmatki wykonane z kawałków używanych tekstyliów lub z papieru. Mają one tę wadę, iż z reguły są niskiej jakości, a poza tym po użyciu trzeba je wyrzucić do kosza i zakupić nowe. Optymalnym rozwiązaniem w takim przypadku są bawełniane czyściwa wielokrotnego użytku. Czyściwa takie są dostarczane czyste, a odbierane brudne od klienta w ustalonych odstępach czasowych. Zaletą jest to, iż dostawca czyściw przejmuje za użytkownika również wszelkie obowiązki, jakie wynikają z przepisów dotyczących ochrony środowiska. Dla przykładu, w ofercie jednej z firm zajmującej się utrzymywaniem czystości klienci mają do dyspozycji cztery rodzaje czyściw, które różnią się zakresem użycia: od trwałego czyściwa do wszelkich zastosowań, po łagodne czyściwo do delikatnych powierzchni.

Ekologiczne mycie zabrudzonych części

Uzupełnieniem do stosowania czyściw jest używanie ekologicznych urządzeń myjących, które w płynie czyszczącym zawierają bakterie żywiące się olejami i tłuszczami. Brak rozpuszczalników i lotnych związków organicznych czyni te urządzenia bezpiecznymi dla środowiska i samego użytkowania. Rozkład biologiczny resztek tłuszczów, olejów czy smarów dokonywany jest przez naturalne mikroorganizmy. Biologiczny płyn do czyszczenia może występować w wersji bezzapachowej, lub zapachowej. Ma on neutralne pH i wodnistą konsystencję, a ponadto bez problemu usuwa również organiczne związki chemiczne. Urządzenie pracujące z wykorzystaniem tego płynu szczególne dobrze urządzenie radzi sobie z usuwaniem takich zanieczyszczeń, jak tłuszcze, oleje, sole, smary, wióry i pył. Nie nadaje się natomiast do usuwania lakierów, farb, żywic, silikonów oraz biocydów.

Myjka biologiczna zazwyczaj posiada wannę oraz pędzel i służy do usuwania zanieczyszczeń z części maszyn i urządzeń, które wykonane są ze stali, stali szlachetnej i metali kolorowych, ale także z wrażliwego na uszkodzenia aluminium. Zastosowany w płynie inhibitor korozji sprawia, iż aluminium nie pokrywa się podczas czyszczenia nalotem, jak to ma miejsce w standardowych urządzeniach do mycia metodą na zimno, gdzie roztwór czyszczący ulega wysyceniu, powodując w rezultacie pogorszenie rezultatów czyszczenia. Myjka biologiczna występuje w wariancie stacjonarnym oraz mobilnym i jest oferowana na podobnych zasadach, jak usługa wymiany czyściw. Można ją wynająć od dostawcy czyściwa, który zapewnia serwis, szkolenie, uzupełnianie płynu czyszczącego, wymianę zintegrowanych filtrów, bezpłatną wymianę części szybko zużywających się i wymianę uszkodzonych części w ciągu 24 godzin.

Mata olejowa pozwala oszczędzić posadzkę

Zanieczyszczeń posadzki w warsztacie, powodowanych rozlanymi lub wyciekającymi w trakcie napraw pojazdów płynami można uniknąć, stosując maty olejowe. Chronią one podłoże przed skutkami zanieczyszczeń olejami silnikowymi i przekładniowymi, rozpuszczalnikami, smarami, ługami itp. Zabezpieczenie może być stosowane na powierzchniach o różnej wielkości, bowiem maty o wielkości 60 × 90 cm można łączyć ze sobą. Mata przewodzi ciecz natychmiast z tkaniny zewnętrznej do swojego wnętrza i tam ją magazynuje. Zewnętrzna powierzchnia maty pozostaje zatem stosunkowo sucha, podczas gdy specjalna włóknina równomiernie rozprowadza ciecz w jej wnętrzu, trwale ją wiążąc. Mata olejowa waży 600 g i jest w stanie wchłonąć od 2,5 do 3 litrów cieczy. Jest ona produktem wielokrotnego zastosowania i podobnie jak czyściwa, oferowana jest w systemie pełnej usługi (dostawa – odbiór zanieczyszczonych mat – pranie – dostawa czystych mat). Zaletą jest fakt, iż w pełni nasączona mata nie jest odpadem.

Czystość od samego wejścia

Czyste i estetyczne wejście do biura warsztatu czy recepcji stanowi jego wizytówkę. Brud i wilgoć w tym miejscu nie tylko niszczą posadzkę, ale także wpływają negatywnie na postrzeganie firmy. Szczególne ważne jest to jesienią i w zimie, kiedy jest dużo błota i śniegu, a posadzka staje się przez to śliska. Dotyczy to również przejść np. z recepcji lub biura do hali warsztatu. Maty wejściowe zapewniają wczystość w takich miejscach, skutecznie zapobiegają  zanieczyszczeniom, a specjalna warstwa spodnia ma własności antypoślizgowe i sprawia, że maty nie ślizgają się na posadzce. Mikrowłókna zastosowane w połączeniu ze specjalnym szorstkim rodzajem włókien sprawiają, iż maty te są odporne na ścieranie.

Wszystko dostępne w jednym miejscu

Opisane powyżej produkty są produktami ekologicznymi, a więc ich wykorzystanie nie stanowi obciążenia dla środowiska naturalnego, bowiem nie są one wyrzucane po zabrudzeniu, lecz są prane do kilkudziesięciu razy zanim zostaną poddane utylizacji. Zaletą całego systemu jest fakt, że całością zajmuje się jeden dostawca, co znacznie ogranicza czas, który trzeba przeznaczyć na sprawy związane z czystością warsztatu.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę