Montaż paska rozrządu

Montaż paska rozrządu
24.4.2020

Montaż paska rozrządu niekiedy stanowi wyzwanie. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Często jednak zapominamy o precyzyjnym doborze części lub kierujemy się innymi czynnikami, np. ceną, co niestety może mieć przykre konsekwencje.

Marka INA jako jedyna posiada wszystkie 4 napinacze do silników Diesla grupy PSA o pojemnościach 1,4 i 1,6 HDi. Bardzo istotne jest, aby ich ze sobą nie pomylić. Ich pozycja montażowa oraz wygląd są niemal identyczne. Różnice wskazuje Service Info INA nr 0161. Podstawową różnicą jest grubość sprężyny, a dobór zależy głównie od silnika i kształtu koła wału korbowego.

Powiązane firmy

Schaeffler Polska Sp. z o.o.

Dobierając zestaw rozrządu do Citroëna Berlingo B9 1,6 HDI 92 KM przy użyciu katalogu online, zauważymy, że bez pomiaru koła wału korbowego dobór jest niemożliwy.

Katalog online jasno wskazuje, że konieczny jest pomiar koła pasowego. Katalog online jasno wskazuje, że konieczny jest pomiar koła pasowego. Źródło: Schaeffler

Koło pasowe może mieć kształt okrągły lub owalny, przy czym owal jest niewielki i praktycznie niezauważalny – różnica średnic wynosi jednie 2 mm. Dodatkowo koło zasłonięte jest z obu stron przez pierścienie, co może powodować trudności w określeniu, który zestaw jest właściwy. W przypadku wspominanego Citroëna wymiary te wynoszą 64 × 66 mm.

Montaż paska rozrządu zdjęcie w treści artykułu

Kolejnym sposobem jest sczytanie numerów fabrycznych z napinacza i porównanie ich z tabelką z Service Info INA 0161.
nr napinacza F-579962: dla 1,6 HDI kod DV6C, DV6D z owalnym kołem wału,
nr napinacza F-579961: dla 1,4 HDI kod DV4C z owalnym kołem wału,
nr napinacza F-232828.12: dla 1,4 HDI i 1,6 HDI DV4C, DV6C, DV6D z okrągłym kołem wału.

Pomyłka może doprowadzić do spadku napięcia paska i w konsekwencji do awarii silnika. Wszystkie Service Info oraz więcej praktycznych informacji dostępnych jest na portalu dla mechaników: www.repxpert.pl oraz na stronie www.schaeffler.pl.

Na podstawie informacji firmy Schaeffler

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę