Międzynarodowe laboratoria VENTURE LAB prekursorami przyszłych przedsięwzięć NGK SPARK PLUG

NGK SPARK PLUG
21.4.2020

W ubiegłym roku eksperci firmy NGK SPARK PLUG w dziedzinie części motoryzacyjnych i zaawansowanej ceramiki technicznej spotykali się na trzech kontynentach z potencjalnymi partnerami biznesowymi w celu omówienia postępu technologicznego w różnych sektorach – od motoryzacji i medycyny po środowisko i energię.

Gdy firma produkcyjna będąca światowym liderem w swojej branży chce się rozwijać, musi aktywnie poszukiwać nowych możliwości poza swoimi ugruntowanymi rynkami. W przypadku wiodącego światowego specjalisty w zakresie ceramiki motoryzacyjnej i  technicznej NGK SPARK PLUG, wprowadzenie odważnej koncepcji „open innovation” może się stać strategią nowego myślenia, które zapewni  przyszły rozwój firmy w nowych ekologicznych kierunkach. W ubiegłym roku eksperci firmy w dziedzinie części motoryzacyjnych i zaawansowanej ceramiki technicznej spotykali się na trzech kontynentach z potencjalnymi partnerami biznesowymi w celu omówienia postępu technologicznego w różnych sektorach - od motoryzacji i medycyny po środowisko i energię.

Spotkania odbywały się w specjalnie zaprojektowanych laboratoriach „Venture Labs”. Pierwsze z nich zostało założone w 2018 roku, a już w kolejnym roku nastąpiła inauguracja trzech Venture Labs. Centra mają służyć jako ośrodki kreatywnego myślenia technicznego opartego na współpracy, a także stanowić inspirującą prezentację najnowszych innowacji firmy. Usytuowane w Tokio (Japonia), w Dolinie Krzemowej w pobliżu San Jose w USA i w Paryżu (Francja) trzy laboratoria Venture Labs uosabiają postępowe podejście do rozwoju biznesu, które w ostatnich latach jest coraz częściej stosowane przez NGK SPARK PLUG.

Nowe horyzonty

Jak mówi Damien Germès, Regional President EMEA, President & CEO NGK SPARK PLUG EUROPE and Corporate Officer – jest to globalna inicjatywa, która ma się stać jednym z kluczowych źródeł przyszłej ekspansji firmy. – Tworząc Venture Labs, otwieramy szerokie horyzonty na nowych rynkach, gdzie możemy wnieść istotny wkład – potwierdza. – Branża motoryzacyjna przechodzi obecnie przełomowe zmiany, napędzane przez globalizację, elektryfikację, cyfryzację, konkurencję i regulacje środowiskowe. Dlatego chcemy przyczynić się do budowania społeczeństwa zorientowanego na zrównoważony rozwój poprzez tworzenie nowych firm w sektorach z potencjałem dla przyszłego wzrostu, takich jak pojazdy nowej generacji, opieka medyczna i energia odnawialna. Nasze Venture Labs pomagają nam osiągnąć ten cel – dodaje.

Uzupełniają to Venture Labs, zadaniem których jest zaproponowanie i wdrożenie konkretnych ulepszeń  systemu biznesowego dla NGK SPARK PLUG na całym świecie, takich jak zmniejszenie ryzyka związanego z rozwojem produktu i skrócenie czasu wprowadzenia go na rynek.

Świeżość  myślenia

Kluczowe znaczenie dla tej koncepcji ma zaangażowanie innych, zarówno uznanych przedsiębiorstw, jak również start-upów i zainteresowanych stron, w burzę mózgów i badania. Craig Tibbetts, Vice President Venture Lab, NGK SPARK PLUG Inc. stosuje to podejście w praktyce w Dolinie Krzemowej. – Venture Lab to znacznie więcej niż fizyczne lokalizacje – potwierdza. – Jest to również organizacja w ramach NGK SPARK PLUG, której misją jest rozwijanie nowych filarów działalności poprzez współpracę i partnerstwo. Jako grupa w pełni poświęcamy się tym wysiłkom, pełniąc rolę pomostu między przedsiębiorstwami typu start-up a naszą firmą – mówi Craig Tibbetts.

Inspirujące miejsca

Germès dodaje, że szeroki zasięg regionalnych lokalizacji każdego Venture Lab zostały wybrane równie starannie. – Jak często firmy o ugruntowanej pozycji tracą elastyczność myślenia, skutecznie blokując nowe pomysły... Aby znaleźć najlepsze, oryginalne rozwiązania, chcieliśmy wpuścić świeże powietrze z różnych regionów geograficznych i perspektyw – stwierdza Germès. W rezultacie firma poszukiwała obszarów z dobrze rozwiniętym ekosystemem przedsiębiorczości znanym z zachęcania do tworzenia start-upów bazujących na kapitale wysokiego ryzyka, „akceleratorów”, które koncentrują się na skalowaniu istniejących firm, oraz „inkubatorów”, które wspierają innowacje na rzecz wzrostu gospodarczego. – Właśnie dlatego utworzyliśmy Vanture Labs w Dolinie Krzemowej, Paryżu i Tokio – potwierdza Damien Germès. – Wszystkie obfitują w innowacyjne firmy i nowoczesne uniwersytety, które przyciągają talenty i kreatywność z całego świata – dodaje.

Tempo zmian

Koncepcja Venture Lab ma jeszcze jedną zaskakującą zaletę: rozwija się w szybkim tempie. – Innowacja jest często postrzegana jako powolny proces. Ale pomysły proponowane w naszych laboratoriach Venture Labs mogą być szybkimi momentami nagłej inspiracji. Ponieważ uzupełniamy własne technologie i umiejętności o zasoby zewnętrzne, możemy bardzo szybko tworzyć nowe firmy inwestycyjne. Jeśli projekt wydaje się interesujący, możemy podjąć kroki już tego samego dnia! – mówi Germès.

Choć jeszcze za wcześnie na wyniki z Venture Labs, NGK SPARK PLUG może się już poszczycić imponującymi osiągnięciami w zakresie wykorzystania swojej wiedzy specjalistycznej w nowych dziedzinach. Na przykład, firma jest wytwórcą ogniw paliwowych ze stałym tlenkiem (SOFC) - obiecującego zrównoważonego alternatywnego systemu wytwarzania energii – a w 2019 roku ogłosiła powstanie przełomowego przedsięwzięcia joint venture z innymi specjalistami w celu skutecznego wprowadzenia SOFC do obrotu. Kolejną innowacją jest Fenom PRO™, bezinwazyjne przenośne (typu „point-of-care”) urządzenie do analizy wydychanego powietrza stworzone przez start-up Spirosure, który wykorzystuje technologię elektrochemiczną, aby pomóc szpitalom w wykrywaniu zapalenia dróg oddechowych u pacjentów. W Los Angeles NGK SPARK PLUG współpracuje również z innym start-upem, Neural Analytics, przy tworzeniu systemu ultradźwiękowego do pomiaru i monitorowania kondycji mózgu.

– Każda wybrana inicjatywa – podsumowuje Damien Germès – musi spełniać kilka wspólnych kryteriów. Wszystkie one muszą optymalnie wykorzystywać nasze techniczne know-how, aby zapobiec wkroczeniu  konkurencji. Przede wszystkim wszyscy musimy czuć zainteresowanie, musi istnieć silna determinacja. Oczywiste jest, że nasze Venture Labs już odgrywają nieocenioną rolę w tym procesie.

Doświadczenie Venture Lab

Laboratoria Venture Labs NGK SPARK PLUG w Tokio i Dolinie Krzemowej są zaprojektowane, by inspirować:

  • Dedykowane powierzchnie wystawowe, przestrzenie kreatywne i kawiarnie zbudowane zgodnie z nowoczesnym projektem architektonicznym
  • Stoiska ekspozycyjne przedstawiające kluczowe technologie firmy i najnowsze rozwiązania innowacyjne - od świec zapłonowych, czujników i półprzewodników po akumulatory ze stałym elektrolitem (all-solid-state), ogniwa paliwowe ze stałym tlenkiem (SOFC) i sztuczne kości na ekspozycji technicznej w rzeczywistości rozszerzonej (AR) na iPadzie (tablecie)
  • Futurystyczne koncepcje i pomysły prezentowane w technologii projekcji wielkoformatowych na ścianach o długości od 10 do 16 metrów
  • Laboratorium Venture Lab w Dolinie Krzemowej oferuje coworkingową przestrzeń biurową, z której mogą korzystać partnerzy firmy, a także przestrzeń do organizacji imprez

Potencjał Paryża

Venture Lab otwarte w maju w Paryżu odgrywa ważną rolę w rozwoju działalności NGK SPARK PLUG w regionie Europy, krajów Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

Jak ujawnia Damien Germès – Paryż ma wyjątkowo pozytywny i dynamiczny nowy ekosystem przedsiębiorczości. Już badamy szereg potencjalnych inicjatyw, które mogłyby stworzyć dodatkowe możliwości i pobudzić dynamikę gospodarczą. Poszczególne europejskie ośrodki technologiczne we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, a także w Europie Wschodniej znajdują się tylko kilka godzin podróży samolotem lub pociągiem. Paryż ma również dobre połączenie z Izraelem, gdzie powstaje wiele funduszy wysokiego ryzyka wykorzystujących ultra zaawansowane technologie.

Źródło: NGK SPARK PLUG

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoEXPERT 12 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę