Kolory aut a ryzyko wystąpienia szkody

Kolory aut a ryzyko wystąpienia szkody Pixabay – moinzon

Czy czarny kolor samochodu oznacza, że pojazd jest pechowy? Czy w ogóle kolor nadwozia ma jakiś związek z ryzykiem, że auto brało wcześniej udział w kolizji? autoDNA, serwis umożliwiający sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN, sprawdził, w jaki sposób kolory aut przekładają się na statystyczne ryzyko wystąpienia szkody w historii pojazdu. 

Czy kolor czarny jest pechowy?

Czarny kolor wiąże się często z negatywnymi wartościami, a najlepiej widać to w przesądzie dotyczącym czarnego kota. Czerń - w połączeniu np. z kotem - zwykle oznacza coś pechowego. Jeśli tak ubarwione zwierzę przebiegnie nam drogę, to zgodnie z ludowymi wierzeniami będziemy mieli pecha i może spotkać nas jakieś nieszczęście. Czy tak samo jest z autem? 

Okazuje się, że czarny kolor samochodu wcale nie musi wiązać się z najwyższym ryzykiem wystąpienia szkody w historii pojazdu. Jak wynika z danych autoDNA bardziej pechowe od czarnego są auta brązowe (na pierwszym miejscu) i grafitowe. Na dole tabeli TOP 10 aut, dla których użytkownicy korzystający w 2023 r. z autoDNA natknęli się na szkodę w historii pojazdu po numerze VIN, znalazły się: niebieski, czerwony, zielony i perłowy. 

Kolory aut a ryzyko wystąpienia szkody zdjęcie w treści artykułu

Kolory aut a ryzyko wystąpienia szkody

W przypadku aut brązowych sprawdzanych w 2023 r. w bazie autoDNA aż 11,8% wyszukiwań po numerze VIN zwróciło raport ze szkodą. Na kolejnych miejscach znalazły się samochody w kolorze grafitowym (11,4%) oraz szarym i czarnym (oba z wynikiem 11%).

Biały uplasował się na piątym miejscu rankingu kolorów aut mających najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w raporcie. Kolory aut, dla których notuje się średnie ryzyko to kolor srebrny, niebieski i czerwony. Zestawienie TOP10 zamykają zielony (8,7%) i perłowy (7,4%).

Kolor czarny dominuje w branży motoryzacyjnej

Warto zaznaczyć, że ryzyko może się różnie rozkładać ze względu na popularność kolorów w parku samochodowym. W Europie według raportu firma Axalta, światowego lidera branży materiałów lakierniczych w branży motoryzacyjnej, na rynku dominują 4 lakiery - biały, w tym perłowy, czarny, szary i srebrny - te najpopularniejsze kolory wraz z odcieniami to aż 82% pojazdów jeżdżących na drogach na całym świecie. Biały wraz z perłowym ma aż 34% udziału w rynku. Statystyki Axalta mówią, że aż 21% aut klienci wybierają w kolorze czarnym. 

Czy brązowy kolor auta jest pechowy?

A co z brązowym, niechlubnym liderem rankingu autoDNA? W Europie według ostatnich danych Axalta w 2022 r. stanowił tylko 2% zarejestrowanych po raz pierwszy aut, w tym 1% stanowił kolor beżowy, a 1% właśnie brązowy. Nie zawsze zatem najpopularniejsze kolory oznaczają zwiększone ryzyko szkody.

Na dwóch przeciwległych biegunach leżą brązowy i zielony. Jaki kolor auta wybrać w takim przypadku? Oba są dość rzadko spotykane, jednak zdecydowanie “bezpieczniejszym” wyborem według danych autoDNA będzie kolor zielony.

Kolory aut, czyli jaki jest kod koloru?

Numer VIN umożliwia sprawdzenie szeregu informacji zakodowanych przez producenta auta. Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po numerze VIN? Wystarczy wpisać numer VIN w bezpłatną wyszukiwarką, np. na stronie autoDNA.pl, aby zobaczyć podstawowe informacje na temat danego auta, w tym właśnie kolor samochodu, rozkodowany dzięki numerowi VIN. 

Źródło: autoDNA

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę