Kinezjotaping i porady fizjoterapeutów na stacjach AS 24 Polska

Kinezjotaping i fizjoterapeuci na stacjach AS 24 Polska AS24
22.7.2022

Praca kierowcy zawodowego jest trudna i wyczerpująca. Wiąże się ze spędzaniem wielu godzin za kierownicą, w nienaturalnej, wymuszonej pozycji. W połączeniu z utrudnionym dostępem do zdrowej żywności oraz aktywności fizycznej, może to bardzo szybko negatywnie odbić się na zdrowiu. Właśnie z tego powodu AS24 Polska już po raz drugi zorganizowało akcję #ZdrowyKierowca, aby zachęcić do zadbania o siebie w trasie.

#ZdrowyKierowca to kontynuacja zeszłorocznych spotkań z przewoźnikami. W ubiegłym roku kierowcy mogli na stacjach skorzystać z porady fizjoterapeuty oraz otrzymywali zdrową przekąskę na drogę. W oparciu o ich pozytywną opinię oraz liczne rozmowy, działania w ramach tej akcji zostały rozszerzone. Kierowcy są bowiem świadomi zagrożeń, które wiążą się z trybem ich pracy. Wielu z nich podkreśla liczne trudności wynikające z, chociażby braku infrastruktury, pozwalającej aktywnie spędzić czas podczas pauzy. W związku z tym, oprócz akcji terenowej na stacjach Słubice oraz Krzywa, AS24 uruchomiło pierwszą w ramach swojej europejskiej sieci, siłownię dedykowaną i zaprojektowaną z myślą o potrzebach kierowców.

Pilotażowy projekt #ZdrowyKierowca, który uruchomiliśmy w zeszłym roku, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Pokazał on również, jak wiele możemy jeszcze poprawić w kwestii dbania o zdrowie. Czasem niewielka zmiana przynosi bowiem wielki efekt. Siłownia, którą uruchomiliśmy w tym roku, powstała ze względu na rozmowy z kierowcami, którzy podkreślali, że tego typu obiektów brakuje. Obecnie sprawdzamy możliwość uruchomienia takich siłowni na innych naszych stacjach – mówi Filip Mikosz z AS24 Polska.

– Równie istotne są dla nas spotkania z kierowcami. Chcąc podejmować jakiekolwiek działania, musimy przede wszystkim wsłuchać się w głos grupy docelowej. Praca kierowcy jest często marginalizowana, choć jest niezwykle trudna i obciążająca. Dlatego właśnie zależało nam na tym, by i w tym roku spotkać się z kierowcami na naszych stacjach. Tym razem do naszego zespołu dołączyło dwóch fizjoterapeutów, którzy wykonywali m.in. zabieg kinezjotapingu. Każdy kierowca otrzymał od nas również paczkę, zawierającą świeży sok, wodę, zdrową przekąskę, a także taśmę fizjoterapeutyczną wraz z instrukcją podstawowych ćwiczeń opracowanych z myślą o ich pracy. Zależało nam na tym, by zaproponowane ćwiczenia mogły być wykonywane nawet w miejscach, gdzie nie ma specjalnej infrastruktury. Duże zainteresowanie, połączone z historiami usłyszanymi od samych kierowców pokazują, że cały czas pozostaje wiele obszarów, w których możemy ich wspomóc w dbaniu o zdrowie. A jak wiemy zdrowy kierowca to przede wszystkim bezpieczny kierowca – wyjaśnia Filip Mikosz z AS24 Polska.

Wyzwania ciągle te same

Choć tegoroczne działania są kontynuacją zeszłorocznych, to rozmowy z kierowcami pokazały, że wyzwania pozostały aktualne. Nadwaga, wady postawy wynikające z nieprawidłowego ustawienia fotela, zwyrodnienia kręgosłupa pogłębiane poprzez brak aktywności czy złe nawyki żywieniowe negatywnie odbijają się na zdrowiu. To, co jednak rzucało się w oczy, to fakt „pogodzenia się” z takim stanem rzeczy. Dlatego tak ważne było podkreślenie, że praca nie musi wiązać się z bólem.

Kierowcy podczas rozmów najmocniej zwracali uwagę na bóle w odcinku lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa. Jest to oczywiście konsekwencja wymuszonej stylem pracy postawy ciała. Bardzo częstą zgłaszaną dolegliwością był ciągły ból w odcinku szyjnym kręgosłupa, co również jest zrozumiałe. Przyczyn tych należy szukać w kilku miejscach. Po pierwsze niska świadomość znaczenia aktywności fizycznej przy siedzącym trybie pracy. Po drugie złe ustawienie fotela kierowcy, któremu towarzyszą błędy przy wysiadaniu i wsiadaniu do szoferki, wreszcie po trzecie, złe nawyki żywieniowe, które prowadzą do otyłości. Dlatego w ramach akcji #ZdrowyKierowca wspólnie z moją koleżanką Eweliną prowadziliśmy konsultacje fizjoterapeutyczne oraz udzielaliśmy doraźnej terapii przeciwbólowej wraz z kinezjotapingiem. Szybkie rezultaty były jasnym sygnałem dla kierowców, że ich praca nie musi wiązać się z ciągłym bólem i jest to najwyższy czas, żeby udać się do fizjoterapeuty, a także lekarza w celu poprawy swojego stanu zdrowia – podsumowuje fizjoterapeuta Tomasz Zabłocki.

Akcja #ZdrowyKierowca to efekt odpowiedzialnego podejścia do pracy kierowców w transporcie ciężarowym. Chcąc zachęcić do aktywnego spędzania czasu, AS24 postanowiło przygotować konkurs. Konkurs polega na pokazaniu, jak można zadbać o siebie w trasie. Aby wziąć w nim udział, wystarczy umieścić zdjęcie na swoim profilu na instagramie lub facebooku wraz z hastagiem w opisie #as24zdrowykierowca. Zdjęcie powinno przedstawiać, w jaki sposób jako kierowca dbasz o aktywność w trasie. Konkurs trwa do końca sierpnia, a do wygrania są gadżety sportowe od AS24.

Źródło: AS24

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę