Jesienią Mercedes otworzy swoje pierwsze stacje ładowania o wysokiej mocy

Mercedes otworzy swoje pierwsze stacje ładowania jesienią Mercedes-Benz

Jesienią Mercedes-Benz uruchomi swoje pierwsze stacje ładowania o wysokiej mocy, realizując dalekosiężne plany rozbudowy własnej globalnej infrastruktury ładowania. Począwszy od października 2023 roku, pierwsze stacje ładowania Mercedes-Benz zostaną otwarte w Atlancie (USA), Chengdu (Chiny) i Mannheim (Niemcy). Do końca 2024 r. Mercedes-Benz zamierza rozwinąć swoją globalną sieć szybkiego ładowania do ponad 2000 punktów.

  • Budowa globalnej sieci stacji ładowania Mercedes-Benz o wysokiej mocy przebiega pomyślnie: otwarcie pierwszych stacji ładowania w Atlancie (USA), Chengdu (Chiny) i Mannheim (Niemcy) nastąpi w czwartym kwartale 2023 r.;
  • Do końca 2024 r. Mercedes-Benz planuje rozbudować swoją globalną sieć szybkiego ładowania do ponad 2000 punktów;
  • Globalny zasięg do końca dekady: ponad 10 000 ładowarek o wysokiej mocy w Ameryce Północnej, Europie, Chinach i na innych kluczowych rynkach.

Huby ładowania Mercedes-Benz w skrócie

Własna sieć ładowania Mercedes-Benz wyznacza nowe standardy w dziedzinie szybkiego, wygodnego i zrównoważonego ładowania pojazdów elektrycznych. Obecnie, w zależności od regionu, nowe stacje zaoferują moc ładowania do 400 kW realizowaną za pośrednictwem odpowiednich standardowych systemów ładowania (CCS1, CCS2, NACS i GB/T). Dzięki inteligentnemu zarządzaniu procesami uzupełniania energii każdy samochód można ładować z maksymalną mocą znamionową. Skraca to czas ładowania do absolutnego minimum.

Przy wyborze lokalizacji hubów ładowania Mercedes-Benz przywiązuje dużą wagę do przyjemnej atmosfery i bezpieczeństwa klientów. Stacje będą znajdować się przy głównych drogach oraz u wybranych dealerów Mercedesa i zaoferują szereg udogodnień, takich jak możliwość zakupu napojów i przekąsek oraz toalety.

W trosce o bezpieczeństwo huby mają zostać wyposażone w kamery monitorujące. W wybranych lokalizacjach pojawią się inteligentne słupy oświetleniowe, które z jednej strony zapewnią odpowiednie oświetlenie, z drugiej zostaną wyposażone w funkcjonalne elementy LED, informujące o dostępności punktu ładowania i stanie naładowania pojazdu. Wybrane stacje otrzymają także zadaszenia chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Sieć ładowania jest otwarta dla kierowców aut wszystkich marek. Klienci Mercedes-Benz będą mogli korzystać jednak ze specjalnych korzyści, na przykład możliwości zarezerwowania punktu ładowania za pośrednictwem usługi Mercedes-Benz me Charge w celu skrócenia czasu oczekiwania. Sieć uzupełni ponad 1,3 miliona punktów ładowania na całym świecie, do których już teraz mają dostęp użytkownicy usługi.

Nowe stacje ładowania zostaną bezpośrednio zintegrowane z planowaniem tras w ramach inteligentnej nawigacji Mercedes-Benz, tak aby kierowcy Mercedesów mogli zawsze wybrać najlepszy sposób ładowania swojego samochodu. Wygodę ładowania zwiększą też dodatkowe funkcje, takie jak Plug & Charge. Dzięki tej usłudze klienci Mercedes-Benz mogą zautomatyzować proces ładowania i płatności – wystarczy podłączyć przewód do auta.

Zrównoważona mobilność z wykorzystaniem zielonej energii

Zgodnie ze swoją zrównoważoną strategią biznesową Ambition 2039, w ramach nowej sieci stacji o wysokiej mocy Mercedes-Benz umożliwia klientom ładowanie w sposób przyjazny dla środowiska – przy użyciu energii w 100% odnawialnej. W głównej mierze odbywa się to poprzez podpisywanie umów na dostawy ekologicznego prądu lub korzystanie z certyfikatów energii odnawialnej od akredytowanego dostawcy. Wybrane stacje zostaną także wyposażone w panele słoneczne, które będą bezpośrednio dostarczać prąd do hubów.

Źródło: Mercedes-Benz

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę