Jak zrobić dobre zdjęcie sprzedażowe samochodu? 10 fotograficznych porad

Jak zrobić dobre zdjęcie sprzedażowe samochodu? AAA_Auto

Zbliżająca się jesień to zapowiedź wzmożonego ruchu na rynku samochodów używanych. Według miesięcznego raportu Barometr AAA AUTO już w sierpniu kupujący mieli dużo większy wybór niż przed miesiącem, ponieważ liczba ofert sprzedaży wzrosła o 6.176 samochodów i wyniosła 200 058. Tym samym tylu sprzedających musiało zrobić zdjęcia aut, żeby je umieścić w ogłoszeniach. Eksperci AAA AUTO zebrali kilka prostych, ale skutecznych wskazówek i porad, które sprawią, że sprzedawany samochód będzie wyglądał znakomicie na zdjęciach i wyróżni się wśród konkurentów.

Cyfrowy świat szybko stał się doskonałym miejscem do sprzedaży używanego samochodu, więc nauczenie się sztuki dobrej fotografii pojazdów jest niezbędne, aby dokonać szybkiej sprzedaży. Dzięki internetowi można nawet przyciągnąć zagranicznych nabywców. Jednak bez względu na to, czy to w kraju, czy za granicą, żaden kupujący nie spojrzy na ogłoszenie sprzedaży samochodu, nawet jeśli cena będzie odpowiednia, o ile zdjęcia nie będą atrakcyjne. Na szczęście przy odrobinie praktyki można nauczyć się robić naprawdę dobre zdjęcia i zwiększyć swoje szanse na przyciągnięcie kupujących. Jeśli zdjęcia nie są wystarczająco atrakcyjne, może to mieć realny wpływ na cenę, jaką ostatecznie otrzyma się za auto lub wydłużyć proces sprzedaży – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Eksperci AAA AUTO chcąc podzielić się swoimi doświadczeniami, zebrali proste i skuteczne wskazówki dobrej sesji zdjęciowej, które sprawią, że sprzedawany samochód będzie wyglądał atrakcyjnie na zdjęciach.

Oto 10 fotograficznych porad

  • 1. Dokładnie umyj, a następnie wysusz samochód – mokre plamy po umyciu nie wyglądają dobrze. Odkurz też wnętrze i wyczyść deskę rozdzielczą. 
  • 2. Wybierz odpowiednią lokalizację dla sesji, w zależności od rodzaju samochodu – las raczej nie nadaje się do robienia zdjęć samochodu sportowego, a terenowe auto potrzebuje innego tła, niż widok na osiedle. Tło za samochodem powinno być jednolite, żeby nie było żadnych znaków czy słupków wystających np. z dachu.
  • 3. Pomyśl o kierunku, z którego świeci słońce – aby uzyskać najlepsze warunki, zdjęcia należy robić, mając słońce za sobą lub na czas sesji wybrać umiarkowanie pochmurny dzień.
  • 4. Fotografuj samochód w orientacji poziomej – zdjęcia w pionie są zbyt małe. Nie korzystaj z trybu szerokokątnego aparatu, który zniekształca obraz. Rób zdjęcie całego samochodu, a nie połowy jego wysokości lub szerokości.
  • 5. Zdjęcia zrobione z poziomu reflektorów wyglądają lepiej, niż z poziomu ramion fotografującego. 
  • 6. Pamiętaj o zdjęciach samochodu zrobionych ze wszystkich jego czterech rogów. Dodatkowe zdjęcia powinny zawierać szczegóły przodu i tyłu samochodu, ewentualnych uszkodzeń oraz komory silnika. 
  • 7. Skręć koła pojazdu do siebie, albo zostaw je prosto, nie rób zdjęć opony.
  • 8. Do zaprezentowania wnętrza kabiny unikaj trybu szerokokątnego, który zniekształca obraz.
  • 9. Zrób zdjęcie całego wnętrza z prawego tylnego fotela – odchyl przednie oparcia maksymalnie do tyłu, tak aby było widać siedzenia. Zrób zdjęcie całego fotela kierowcy, najlepiej przez otwarte drzwi kierowcy. 
  • 10. Nie zapomnij o dodatkowym wyposażeniu standardowym (np. wentylowane siedzenia, tempomat, wysokiej klasy system audio, panoramiczny dach itp.), a także o bagażniku.

Źródło: AAA AUTO

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę