Jak skutecznie wyeliminować piski

Jak skutecznie wyeliminować piski DRiV - Tenneco

Ferodo® – ekspert w dziedzinie hamulców radzi, jak skutecznie walczyć ze zjawiskiem piszczenia podczas hamowania.

Hałas lub pisk podczas hamowania to problem, z którym zmaga się wielu kierowców i mechaników. W większości samochodów osobowych może on oznaczać jedną z dwóch rzeczy: albo wskaźnik zużycia hamulców sygnalizuje, że nadszedł czas na nowe klocki hamulcowe, albo istnieje jakieś inne źródło wibracji o wysokiej częstotliwości, ponieważ to właśnie one są odbierane jako pisk.

W pierwszym przypadku wystarczy wymienić klocki. W drugim – sprawa nie zawsze jest taka prosta, ponieważ nie zawsze można w sposób jednoznaczny ustalić przyczynę hałasu.

Podejrzane są zwykle następujące obszary:

  • miejsce, w którym stykają się klocki i tarcze hamulcowe,
  • miejsce, w którym klocek styka się z zaciskiem,
  • elementy zacisku hamulcowego,
  • sprężynki podtrzymujące klocek.

Diagnostykę zaczynamy oczywiście od ogólnej oceny stanu układu hamulcowego. Należy zweryfikować stan klocków i tarcz. Jeśli kwalifikują się do wymiany – ona najprawdopodobniej rozwiąże problem.

Warto przyjrzeć się dokładnie wszystkim klockom. Stwierdzenie wyraźnych różnic w ich grubości może wskazywać na zapieczenie się jednego z zacisków, co zwykle prowadzi do przegrzewania się zamocowanego w nim klocka. Zapieczenie się klocka w zacisku może także spowodować zeszklenie się jego warstwy ciernej (krystalizacja powierzchni materiału klocka).

Wrogiem układu hamulcowego są zanieczyszczenia

W wielu przypadkach można zauważyć, że wsporniki i prowadnice zacisków są pokryte brudem, rdzą lub innymi zanieczyszczeniami, które uniemożliwiają prawidłowe przesuwanie się klocków hamulcowych do przodu i do tyłu po wciśnięciu/zwolnieniu pedału. Dokładne czyszczenie, a następnie zastosowanie odpowiedniego środka antykorozyjnego (np. Alu-Zinc) powinno rozwiązać ten problem. Dobrym pomysłem jest również nałożenie smaru silikonowego na wszelkie punkty, w których metal styka się z uszczelnieniami gumowymi. Ważna uwaga: nie należy używać smaru na powierzchniach zacisku, ponieważ przyciąga on zanieczyszczenia, które gromadzą się tam i zapiekają.

Po oczyszczeniu zacisków hamulcowych przed zamontowaniem klocków należy nałożyć na wybrane miejsca niewielką ilość smaru hamulcowego, np. smaru do hamulców Ferodo®. Ważne jest jednak, aby bardzo precyzyjnie zaaplikować ten środek. Ma on trafić wyłącznie na punkty tarcia metal-metal z tyłu klocków. Nie można zanieczyścić nim ani zewnętrznej części zacisku, ani powierzchni ciernej klocka.

Smar Ferodo Ferodo

Podsumowanie

Walka z piskami oznacza zazwyczaj albo wymianę klocków (lub klocków i tarcz) albo dokładne oczyszczenie zacisków hamulcowych i nasmarowanie odpowiednich elementów. Oczywiście do czyszczenia zacisków, tarcz i innych elementów należy używać wyłącznie sprayów/płynów  opracowanych specjalnie do tego celu. Ta sama zasada dotyczy smarów. Muszą być nie tylko markowe, ale także prawidłowo dobrane i prawidłowo zaaplikowane. Nie wolno dopuścić do kontaktu smaru z przednią częścią (materiałem ciernym) klocków hamulcowych. Nie wolno także stosować smarów miedziowych tam, gdzie mogą mieć styczność z aluminium. Markowe smary – takie jak np. te z oferty Ferodo® są zawsze dokładnie opisane tak aby nie pozostawić najmniejszych wątpliwości w kwestii sposobu ich stosowania. Z nakładaniem smaru nie należy nigdy przesadzać. Smary same w sobie są lepkie, więc stosowane w brudnym środowisku będą przyciągać i zatrzymywać zanieczyszczenia, a tego przecież chcemy uniknąć.

Więcej informacji: www.ferodo.pl.

Źródło: DRiV / Tenneco

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę