Jak legalnie przewozić psa w samochodzie?

Jak legalnie przewozić psa w samochodzie? Ford

Czas wakacji wiąże się z planowaniem krótszych i dłuższych podróży. Wiele osób decyduje się na rodzinny wyjazd ze swoim czworonożnym przyjacielem. Jak bezpiecznie przewozić zwierzę autem i co mówi o tym prawo o ruchu drogowym?

Czy przewożenie zwierząt bez zabezpieczenia jest karalne?

Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” nie reguluje wprost zasad podróżowania z kotem lub psem, ale nie oznacza to braku przepisów regulujących taką sytuację.

Przede wszystkim należy pamiętać o art. 60 pkt 1, który mówi, że „zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”. Przewożenie zwierzęcia luzem stwarza takie zagrożenie. Dodatkowo zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt „W sprawach nieregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy”. Oznacza to, że przewożony pies lub kot nie mogą utrudniać kierowcy kierowania pojazdem, nie mogą ograniczać widoczności i powinny być zabezpieczone przed zmianą położenia.

Na koniec art. 6 ust 2 Ustawy o ochronie zwierząt wyraźnie mówi, że transport zwierząt lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich cierpienie i stres są przestępstwem.

Można zauważyć, że każdy z powyższych przepisów negatywnie odnosi się do powszechnej, niestety, praktyki przewożenia psa (rzadziej kota) luzem. Specjaliści podkreślają, że w żaden sposób nie można bagatelizować tego tematu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia psa lub kota może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, w których zdrowie i życie pupila są zagrożone na równi ze zdrowiem i życiem kierowcy oraz pasażerów.

Jak przyzwyczaić zwierzę do jazdy samochodem?

Podróżowanie samochodem może być dla psa lub kota wyzwaniem, dlatego ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków i komfortu. Warto również pamiętać, że wiele zwierząt nie przepada za jazdą autem, wręcz boi się, a nawet może cierpieć na chorobę lokomocyjną. Taki wyjazd może więc łatwo przemienić się w koszmar i traumę dla naszego pupila. Większość tych problemów można na szczęście wyeliminować.

Przyzwyczajenie naszego psa do jazdy samochodem nie powinno nastręczać wielu problemów, ale wymaga cierpliwości. Zaczynamy od codziennych wizyt w naszym aucie, jeżeli zwierzę jest płochliwe, nie uruchamiajmy jeszcze silnika. Następny krok to przyzwyczajenie naszego psa do pracującego silnika, potem pierwsze krótkie wycieczki. Warto zadbać o to, żeby przy każdej wizycie na naszego podopiecznego czekał wyjątkowy smakołyk, który zbuduje pozytywne skojarzenia. Trzeba również pamiętać, żeby za każdym razem scenariusz był taki sam. To wymaga trochę wysiłku, ale psy bardzo szybko się uczą i podróże autem mogą zacząć sprawiać im nie lada radość. Natomiast kot prawie zawsze będzie zestresowany. On nie jest podróżnikiem, tylko istotą stacjonarną. Więc raczej nie będzie interesował się tym, co jest za oknem, a jeżeli już to nie z ciekawości. Czując, że nie jest na swoim terenie, będzie szukał potencjalnego zagrożenia – wyjaśnia lekarka weterynarii Dorota Sumińska.

Jak przewozić psa lub kota?

Podczas podróży przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia – to absolutna podstawa. Pies czy kot nie może być przewożony bez zabezpieczenia, na rękach czy na kolanach kierowcy lub pasażera. Nawet najbardziej spokojny pies czy często podróżujący kot może zachować się nieprzewidywalnie, może przestraszyć się jakiegoś dźwięku, ostrego manewru lub zobaczyć coś przez okno. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że nieprzypięte zwierzę podczas wypadku ma niewielkie szanse na przeżycie, a dodatkowo stanowi zagrożenie dla podróżujących samochodem.

Jak_legalnie_przewozic_zwierze_autem Ford

Podczas wyboru odpowiedniego zabezpieczenia dla naszego ulubieńca istotne jest uwzględnienie rodzaju samochodu, którym podróżujemy oraz wielkości naszego pupila. Odpowiednio przypiętego psa lub kota w kontenerze można przewozić na przednim siedzeniu, ale bardziej zalecany jest transport na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Szelki i pas to nie jedyne rozwiązanie. Większe bezpieczeństwo zapewnią naszym podopiecznym transporter lub klatka – mówi Dariusz Lech, Dyrektor Działu Serwisu i Części Zamiennych Ford Polska.

Oprócz elementarnych zasad związanych z bezpiecznym przewożeniem zwierzaka warto również zadbać o jego komfort. W czasie podróży należy więc pamiętać o tym, aby się nie przeziębił (otwarte okna lub zbyt niska temperatura klimatyzacji mogą się do tego przyczynić), dobrym rozwiązaniem są również przeciwsłoneczne osłony na szybę. Podczas długiej podróży nie można zapominać o potrzebie regularnych przerw. Częste, ale krótsze przerwy będą idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Zapewnią one psu nie tylko możliwość odpoczynku, ale także poprawią jego komfort podczas podróży.

jak_przewozic_czworonoga_autem_bezpiecznie_i_zgodnie_z_prawem Ford

Źródło: Ford

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę