Jak dobierać świece zapłonowe

29.9.2015

Długość okresu między wymianami świec zapłonowych zależy od technologii i materiałów użytych do ich produkcji. Przede wszystkim chodzi o odporność wykorzystanego materiału na korozję elektryczną i temperaturową.

Przebieg świec niklowych DENSO w silniku napędzanym benzyną szacuje się na 30 000 km, świec platynowych standard na ok. 70 000 km, a Double Platinum (podwójna platyna) powyżej 80 000 km. Przebieg świec irydowych – zależny od grubości elektrody środkowej i konstrukcji elektrody masy – wynosi od 60 000 km do 120 000 km w przypadku świec DENSO Super Ignition Plug (w świecach SIP została wyciągnięta elektroda masy, podobnie jak w świecach zapłonowych DENSO TT). Co warto wiedzieć o świecach zapłonowych przed ich wymianą?

Grubość i konstrukcja elektrod
Ogromy wpływ na własności spalania mieszanki mają grubość elektrody środkowej i konstrukcja elektrody masy. Im mniejsze pole powierzchni elektrody środkowej, tym mniejsze napięcie potrzebne do przeskoku iskry. Przykładowo, świece DENSO Iridium mają elektrodę środkową o średnicy 0,4 mm – to aktualnie najcieńsza elektroda na świecie. Oczywiście istotny jest również odstęp między elektrodami.
Kluczowe znaczenie ma też elektroda masowa. DENSO już w 1974 roku zastosowało elektrodę masową w kształcie litery „U”. Ten prosty zabieg pozwolił na lepsze skoncentrowanie iskry na mniejszym polu powierzchni, dzięki czemu zwiększyła się wydajność świecy. Innym sposobem zwiększenia zapłonności jest stosowanie płytek z metali szlachetnych wspawanych do elektrody masy.

Niższa cena, większa wydajność
W 2003 roku DENSO wyprodukowało świecę irydową z wyciągniętą platynową elektrodą masy Super Ignition Plug. Następnie, w oparciu o tę konstrukcję, DENSO opracowało i wprowadziło na rynek wtórny świecę Twin Tip (TT), która odniosła ogromny sukces.
Jest to świeca bez metali szlachetnych (ma cenę porównywalną ze świecą niklową), ale ze zmniejszoną do 1,5 mm średnicą elektrody środkowej oraz wyciągniętą elektrodą masy. Skonsolidowana oferta świec zapłonowych TT DENSO obejmuje 15 numerów katalogowych zapewniających 87% pokrycie rynku najlepiej sprzedawanych samochodów w Europie.
W obu wspomnianych przypadkach – SIP oraz TT – wyciągnięcie elektrody masy pozwala na optymalne wykorzystanie energii elektrycznej, ponieważ w ten sposób znacznie ograniczamy straty energii świecy przez odpływ temperatury poprzez elektrodę masy. To rozwiązanie pozwala też na przebywanie większej masy mieszanki paliwowo-powietrznej w obrębie iskry, co skutkuje lepszym wykorzystaniem objętości komory spalania (mniejsze zużycie paliwa, większa kultura pracy silnika, zauważalne zwiększenie mocy silnika). Odczuwalnie skraca się również czas potrzebny na rozruch zimnego silnika.

Jakie świece do silników zasilanych gazem
Jak wygląda kwestia silników zasilanych gazem? Temperatura pracy silnika zasilanego LPG, CNG czy LNG jest znacznie wyższa niż silnika benzynowego (mieszanka gazu i powietrza spala się w wyższej temperaturze), co w połączeniu ze zwiększoną erozją elektryczną spowodowaną przez paliwa alternatywne przekłada się na inny czas żywotności świecy w takim silniku.
Wspomniana różnica w porównaniu do silnika napędzanego benzyną może być dość znaczna i zależy od konkretnego przypadku. Co więcej, napięcie zapłonowe wymagane dla mieszanki gazu LPG z powietrzem również jest znacznie wyższe niż dla mieszanki benzyny i powietrza. Oznacza to, że świece zapłonowe muszą być zasilane z cewki zapłonowej mniej więcej o połowę wyższym napięciem. W silnikach benzynowych wystarcza zwykle napięcie zapłonowe rzędu 10-15 kV, w silnikach zasilanych LPG wymagane jest wyższe, ok. 25-30 kV.
Zwiększone napięcie i zwiększona temperatura spalania LPG powodują, że świece zapłonowe w tych silnikach powinniśmy wymieniać o wiele częściej. Dlatego też do silników zasilanych LPG zaleca się stosowanie świec irydowych i platynowych. Świece zapłonowe DENSO Iridium Tough, dzięki elektrodzie środkowej o średnicy 0,4 mm, zapewniają najwyższą zapłonność na rynku oraz cztery razy dłuższy okres użytkowania niż standardowe świece niklowe. Tańszą, ale skuteczną alternatywą dla tych świec są np. świece zapłonowe DENSO TT, które kompensują wymagane wyższe napięcie zapłonowe mniejszą średnicą elektrody środkowej i masy. Świeca TT zapewnia wyższą zapłonność niż świeca platynowa, a jej utwardzana elektroda masowa jest bardziej odporna na erozję temperaturową i elektryczną niż elektroda w standardowych świecach niklowych.

Więcej informacji na temat świec zapłonowych DENSO można znaleźć w katalogu świec zapłonowych i żarowych DENSO 2015, który jest dostępny bezpłatnie na stronie www.denso-am.pl, oraz w katalogu TecDoc.

Źródło: DENSO

 

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 11 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę