Kim była Irena Kärcher i co zrobiła dla motoryzacji?

Kim była Irena Kärcher i co zrobiła dla motoryzacji?
17.7.2020

Irena Kärcher, która przez 3 dekady stała na czele rodzinnego przedsiębiorstwa o tej samej nazwie i zarazem światowego lidera w dziedzinie technologii czyszczenia, 25 maja 2020 r. skończyłaby 100 lat.

 

Tworzenie unikalnej firmowej kultury

Irena Kärcher przejęła firmę w 1959 roku – po nagłej śmierci męża Alfreda, który założył przedsiębiorstwo rodzinne w 1935 roku. Nie mając dużego doświadczenia w prowadzeniu biznesu, który już wówczas zatrudniał 250 pracowników, podjęła wyzwanie i kontynuowała dzieło swojego męża. Jej kosmopolityczna postawa, gotowość do podejmowania ryzyka i niezwykła w biznesie empatia są do dziś żywe w kulturze firmy. Ludzie, którzy mieli okazję poznać Irenę mówią o niej w samych superlatywach. Wspominają  o jej obiektywności i serdecznych relacjach z pracownikami, dla których zawsze miała czas i chęć by ich wysłuchać i po prostu z nimi być.

Strategiczne decyzje Pani Prezes

W ciągu trzech dekad gdy stała na czele firmy, uczyniła Kärcher znanym na całym świecie specjalistą w dziedzinie utrzymania czystości. Pod jej kierownictwem w 1974 roku firma obrała kierunek rozwoju w branży czystościowej. Dzięki tej odważnej zmianie strategii, cała uwaga skupiona była na rozwijającym się sektorze czyszczenia wysokociśnieniowego. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Firma szturmem podbijała nowe rynki, stając się potentatem. Decyzja Ireny było także zmienienie koloru maszyn z mało charakterystycznego ciemnego niebieskiego na radosny i żywiołowy, dziś znany jako synonim firmy – żółty Kärcher.

Ekspansja międzynarodowa i wejście na rynek konsumencki

Irena Kärcher kontynuowała międzynarodową ekspansję firmy i założyła liczne filie, w tym pierwszy oddział we Francji w 1962 r. i pierwszy zakład produkcyjny poza Niemcami w Brazylii w 1975 r. Następnie nastąpiło wejście na rynek konsumencki, co było niezwykle ważne dla rozwoju firmy. W 1984 r. pojawiła się pierwsza przenośna myjka wysokociśnieniowa dla konsumentów. Opracowanie tego urządzenia było pionierskim osiągnięciem, które spowodowało znaczny wzrost sprzedaży.

Światowy lider w dziedzinie technologii czyszczenia

Irena Kärcher pozostała aktywna w firmie do końca życia. Zmarła w 1989 r. w wieku 68 lat. Otrzymała liczne odznaczenia, w tym Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Jej dwójka dzieci – Susanne Zimmermann von Siefart i Johannes Kärcher – kontynuują jej pracę, zasiadając w radzie nadzorczej firmy. Pięcioro z jej wnuków jest obecnie pośrednio zaangażowanych w rodzinną firmę. Kiedy Irena Kärcher przejęła zarządzanie firmą, w Winnenden miała ona 250 pracowników. W ciągu 30 lat jej prezesury liczba zatrudnionych wzrosła do 3200 pracowników w 20 spółkach zależnych na całym świecie.

Źródło: Kärcher

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę