Inwestycja w długowieczność. Jak odświeżyć wygląd swojego samochodu i przedłużyć jego żywotność

Inwestycja w długowieczność FroGum

Współcześnie samochody są nie tylko środkiem komunikacji, lecz również ważnym elementem codziennego życia. Znaczna część z nas poświęca wiele uwagi, aby zadbać o wygląd i komfort swojego pojazdu. Niemniej jednak równie istotne jest zrozumienie, że dbałość o wygląd samochodu to także inwestycja o długofalowych korzyściach. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej, jak odpowiednie akcesoria i zabiegi pielęgnacyjne mogą wpłynąć nie tylko na estetykę, ale także długowieczność auta.

Dążąc do tego, aby nasz pojazd nie tylko zapewniał wygodę podczas podróży, lecz także dobrze prezentował się na drodze, warto wspomnieć, że pielęgnowanie auta to również mądra inwestycja. Dbałość o detale, regularne przeglądy, czyszczenie oraz wyposażenie samochodu w odpowiednie akcesoria, może przyczynić się do przedłużenia żywotności samochodu oraz odświeżenia jego wyglądu, nadając mu przy tym wyjątkowego charakteru.

Co więcej, przekłada się to na wartość pojazdu na rynku wtórnym. Jak zatem utrzymać samochód w doskonałym stanie?

SPA dla Twojego auta

Zadbany samochód to duma wielu kierowców, jednak wymaga on regularnej konserwacji. Podczas jazdy, auto nieustannie narażone jest na działanie czynników zewnętrznych, które stopniowo pozostawiają ślady na jego powierzchni. Kurz, piasek, deszcz i osady z dróg mogą prowadzić do mikrozarysowań, odbarwień i utraty blasku, wpływając z czasem na atrakcyjność i wartość pojazdu.

W utrzymaniu dobrego stanu samochodu – zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz – pomocny będzie auto detailing. To proces precyzyjnej pielęgnacji, a także konserwacji, który przywraca blask powierzchni, a także usuwa i minimalizuje istniejące uszkodzenia. Co ważne, auto detailing działa prewencyjnie, pomagając chronić lakier przed działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych.

Auto detailing to zadanie, które zazwyczaj powierzamy specjalistom, ponieważ zakres takich usług znacznie wybiega poza te, które wykonywane są w myjniach samochodowych. Tutaj mamy do czynienia z gruntownym czyszczeniem obejmującym m.in. dekontaminację karoserii i glinkowanie nadwozia pojazdu polegających na dogłębnym usunięciu zanieczyszczeń, polerowanie i zabezpieczenie lakieru – wyjaśnia Bartosz Frontczak, ekspert marki FroGum. – Proces ten jest korzystny zarówno dla używanego samochodu, przywracając mu niemal fabryczny wygląd, jak i dla nowego pojazdu prosto z salonu. W przypadku nowego auta pozwoli to na jego zabezpieczenie przed uszkodzeniami, korozją czy odbarwieniem, dzięki czemu zachowa swój doskonały wygląd na długi czas.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także założenie specjalnej folii ochronnej, która bardzo dobrze sprawdza się nie tylko jako ochrona lakieru przed latającymi obiektami, ale także świetnie chroni przed nieuważnym sąsiadem na parkingu. Jest założenie warto pozostawić profesjonalistom – choć nie brakuje śmiałków, którzy robią to na własną rękę… niestety z różnym skutkiem.

Stan samochodu także jest w Twoich rękach

Choć zazwyczaj to profesjonaliści zajmują się auto detailingiem, sami również możemy odświeżyć wygląd naszego pojazdu. Poza standardowym myciem karoserii i szyb, warto skupić się także na wnętrzu. W przypadku skórzanych foteli dobrze jest je porządnie wyczyścić i zabezpieczyć specjalną odżywką, chroniącą materiał przed uszkodzeniami.

Pamiętajmy także o gumowych i plastikowych elementach, które pod wpływem promieniowania słonecznego często tracą swój intensywny kolor, w którego przywróceniu pomocne będą preparaty przeznaczone do regeneracji tworzyw sztucznych. Dopieszczone wnętrze pojazdu dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniami czy zabrudzeniami. Świetnie sprawdzą się tutaj akcesoria, których zadaniem jest ochrona oryginalnej wykładziny samochodu, potrafiącej być nieco zapomnianą częścią auta.

Ze względu na pełnioną funkcję, bardzo często ulega poplamieniu czy wytarciu, a jej wymiana jest, niestety, dosyć kosztowna. – Chcąc zadbać o ten element, warto zainwestować w jakościowe dywaniki samochodowe oraz dedykowaną wkładkę do bagażnika. Dzięki tym dodatkom zyskujemy pewność, że podłoże samochodu jest odpowiednio zabezpieczone nie tylko przed uszkodzeniami i plamami, ale i wilgocią, która wydaje się być w aucie nieunikniona. Decydując się na taki zakup, najlepiej postawić na produkt z wytrzymałego i wodoodpornego materiału, np. TPE, który gwarantuje odpowiednią ochronę i przedłużenie żywotności podłogi pojazdu – mówi Bartosz Frontczak z FroGum.

Nowy dzień, nowy samochód

Dywaniki samochodowe to także jeden ze sposobów, na odświeżenie wyglądu auta, zwiększenie estetyki i dodanie mu sportowego charakteru. Jeśli jednak takie drobne zmiany wizualne to dla nas za mało, świetnym pomysłem mogą okazać się pokrowce na siedzenia – to nie tylko ozdobny dodatek, ale przede wszystkim skuteczna ochrona tapicerki przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.

Wysokiej jakości pokrowce wydłużają jej żywotność, zapewniają wygodę podróżowania oraz ułatwiają utrzymanie siedzeń w czystości, wpływając na ich estetykę oraz trwałość. Z kolei chcąc nadać samochodowi sportowego sznytu, można pomyśleć o dodatkach aerodynamicznych. Oprócz efektu wizualnego, wpływają one także na osiągi pojazdu.

Pakiety aerodynamiczne zmniejszają opór powietrza, poprawiając prędkość i obniżając zużycie paliwa. Spojlery przednie poprawiają stabilność, a tylne zmniejszają opór powietrza. Razem z np. progami bocznymi, mogą chronić karoserię przed kamieniami i zanieczyszczeniami drogowymi, co przedłuża żywotność pojazdu. Warto pamiętać, że regularne i systematyczne zaangażowanie w pielęgnację samochodu przynosi widoczne i długoterminowe korzyści. To, jak traktujemy nasze auto, wpływa na to, jak długo i jak dobrze będzie nam służyło, pozwalając cieszyć się nim na co dzień.

Źródło: FroGum

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę