Innowacje w hamulcach. Startuje projekt Lowbrasys

5.2.2016
Reklama
Reklama

Pięć największych autorytetów w branży przemysłowo-motoryzacyjnej oraz pięć najważniejszych instytutów badawczych i międzynarodowych uniwersytetów przyczyniło się do powstania projektu Lowbrasys – zaawansowanego badania finansowanego z programu Komisji Europejskiej Horizon2020. Ma on na celu przyspieszenie badań, rozwoju oraz walidacji technologii oraz metodologii, które pozwolą na efektywne wykorzystanie czystych technologii w transporcie drogowym.

Najważniejszym wyzwaniem jest opracowanie, w ramach realizowanego wspólnie ustrukturyzowanego globalnego projektu, nowej generacji technologii, materiałów, zaleceń i propozycji aktów prawnych dla innowacyjnych układów hamulcowych o niskim wpływie na środowisko, które pozwolą zmniejszyć oddziaływanie użytkowanych pojazdów na zdrowie i środowisko.

Reklama

Projekt powstał we współpracy firm Brembo – światowego lidera w projektowaniu, opracowywaniu i produkowaniu układów hamulcowych, Ford, Continental Teves, Federal Mogul, Flame Spray, wraz z Instytutem Mario Negri zaangażowanym w badania biomedyczne i zajmującym się wpływem zanieczyszczeń na środowisko i zdrowie, z Technical University of Ostrava, z KTH Royal Institute of Technology, z Wydziałem Inżynierii przemysłowej Uniwersytetu w Trento oraz z Joint Research Centre Komisji Europejskiej. Kilometro Rosso to park naukowo-technologiczny, którego zadaniem jest stymulowanie Badań, Rozwoju i Innowacji technologicznych poprzez rozwój sieci powiązań interdyscyplinarnych i wielosektorowych. W ramach projektu park gości u siebie dwie z dziesięciu firm partnerskich (wiodącą jest firma Brembo oraz Instytut Mario Negri).

Projekt, o którym jest mowa, narodził się z przekonania partnerów biznesowych, że tylko dzięki systematycznemu podejściu można wprowadzić korzystne, innowacyjne zmiany zarówno na rynkach, jak i w życiu obywateli europejskich i zasłużył na to, aby otrzymać wsparcie finansowe od prestiżowego programu Horizon2020, o wartości 7 milionów euro na 9 milionów euro łącznych kosztów całego przedsięwzięcia. Projekt ten został przedstawiony na forum „MOBILITY for GROWTH” Call i ma na celu zbadanie nowych technologii na rzecz mobilności o niewielkim wpływie na środowisko.

Reklama

Źródło: Brembo

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama