Gdzie oglądać ERC Rajd Węgier oraz ELMS 4 Hours of Barcelona

Zaczynamy europejskie sezony rajdowe i wyścigowe Motowizja

W najbliższy weekend na antenie Motowizji będzie można zobaczyć pierwsze rundy dwóch topowych serii na naszym kontynencie – Rajdowych Mistrzostw Europy oraz European Le Mans Series. W Rajdzie Węgier oraz czterogodzinnym wyścigu na Circuit of Barcelona-Catalunya zobaczymy Polaków walczących o czołowe pozycje.

Rajd Węgier powrócił do kalendarza ERC po rocznej przerwie w 2022 roku. Spora część trasy asfaltowego rajdu przebiegała po szutrowych fragmentach. Być może to zainspirowało organizatorów węgierskiej rundy mistrzostw Europy do zmiany charakterystyki swojej imprezy. 

W tym roku na załogi czeka trzynaście odcinków specjalnych skupionych wokół Veszprém. Krajowi zawodnicy powinni dobrze znać te okolice – tegoroczny Rajd Węgier bazuje na odbywającym się wcześniej dwadzieścia dziewięć razy Rajdzie Veszprém.

Mocna stawka na starcie

Do walki o tytuł rajdowych mistrzostw Europy przystąpi cała czołówka ubiegłorocznego sezonu. Z pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej 2023 roku na węgierskich oesach ujrzymy aż dziewięć załóg. Listę startową otwierają mistrzowie Europy z ostatnich dwóch lat – obrońcy tytułu Hayden Paddon i John Kennard w Hyundaiu oraz najlepsi w sezonie 2022 Efrén Llarena z Sarą Fernández. Do tego dochodzą imponujący na szutrach rok temu Mārtiņš Sesks pilotowany przez Renārsa Francisa, który przesiadł się do nowej Toyoty GR Yaris Rally2, a do grona faworytów zapisują się także ci, którzy dobrze znają rajdy w węgierskim wydaniu – Mads Østberg z Patrikiem Barthem oraz lokalny bohater Miklós Csomós, do którego powraca na prawy fotel Attila Nagy.

Rajdowe Mistrzostwa Europy_Węgry Motowizja

Mistrzowskie aspiracje ma także załoga ORLEN Teamu. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk powracają do ERC, gdzie startowali regularnie w 2020 i 2021 roku. Ten ostatni sezon Miko skończył na trzecim miejscu jedynie za Andreasem Mikkelsenem oraz Llareną. Po obiecujących startach w kategorii WRC2, a także gościnnych startach w mistrzostwach Europy, możemy być pewni, że polski duet będzie się bił o najwyższe laury. Podobne cele, ale w kategorii ERC3, ma druga z załóg z naszego kraju. Igor Widłak powrócił za kierownicę pod koniec zeszłego roku i teraz ponownie spróbuje zostać mistrzem tej kategorii, tak, jak w 2022 roku. Na prawym fotelu w jego Fordzie Fiesta Rally3 zasiądzie Michał Marczewski. 

Początek wyścigowej rywalizacji

Niezwykle ciekawie zapowiada się także sezon nowego cyklu na antenie Motowizji – European Le Mans Series. Wyścigi długodystansowe rozpoczęły niedawno swoją nową złotą erę i ELMS jest tego częścią. Do rywalizacji w 2024 roku dopuszczono aż 43 załogi w czterech kategoriach – LMP2, LMP2 PRO/AM, LMP3 i LMGT3. 

Największą uwagę polskich kibiców przyciągać będzie ekipa z #14 ORLEN Team AO by TF. W biało-czerwonej Orece 07 LMP2 wraz z Jonnym Edgarem i Louis Delétrazem startować będzie Robert Kubica. Dla najlepszego kierowcy wyścigowego w historii naszego kraju nie będzie to pierwszy raz w ELMS. Wspólnie z Delétrazem, a także obecnym kolegą zespołowym Kubicy w WEC Yifeiem Ye, został mistrzem tego cyklu w 2021 roku. W tym roku plan jest identyczny, ale ambicje mistrzowskie ma także trzynaście innych triów.

Trzy załogi (dwie w LMP2 i jedną w LMP3) wystawiać będzie Inter Europol Competition. Zespół z Małopola pokazał na przestrzeni lat, że potrafią walczyć z najlepszymi, wygrywając jeden z najważniejszych wyścigów świata – 24h Le Mans – w swojej kategorii rok temu. Polskie flagi na prototypach tradycyjnie będzie miał także Team Virage. Ona też wystawi trzy samochody - jeden w LMP2, jeden w LMP2 PRO/AM i jeden w LMP3. 

Na antenie Motowizji zaczynamy bardzo intensywną część roku. Jak zawsze chcemy kibicom dać jak najwięcej emocji i możliwości kibicowania Polakom. Trzymamy kciuki za Miko z Szymonem, Igora i Michała, a także Robera w ELMS. Jestem pewien, że dadzą nam mnóstwo powodów do dumy i radości – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji

Wszystkie rajdy ERC oraz wyścigi ELMS w 2024 roku będzie można oglądać na żywo w Motowizji. Na odcinkach specjalnych Rajdu Węgier kibicom towarzyszyć będą Grzegorz Gac, Sławomir Szymczak, Michał Adamiuk, Gabriel Borowy i Krzysztof Woźniak. O rywalizacji pod Barceloną opowiadać będą Krzysztof Woźniak i Sławomir Szymczak, Szymon Tworz z Michałem Budziakiem, a na miejscu będzie ich wspomagał Mikołaj Sokół.

European Le Mans 2024 Runda 1 Barcelona - na żywo – niedziela, 14 kwietnia, godz. 11:25

Harmonogram transmisji Rajdowych Mistrzostw Europy – Rajd Węgier:

Piątek, 12 kwietnia: 
godz. 17:30  – OS1 SSS Királyszentistván

Sobota, 13 kwietnia:
godz. 08:45 – Media Zone
godz. 09:45 – OS2 Hegyesd 1
godz. 11:06 – OS3 Kislőtér 1
godz. 12:04 – OS4 Várpalota 1
godz. 14:30 – Media Zone
godz. 15:15 – OS5 Hegyesd 1
godz. 16:35 – OS6 Kislőtér 2
godz. 17:33 – OS7 Várpalota 2
godz. 18:30 – Media Zone

Niedziela, 14 kwietnia:
godz. 09:00 – OS8 Iszka 1
godz. 10:35 – OS9 Tés 1
godz. 11:30 – OS10 Nagylőtér 1
godz. 14:00 – OS11 Iszka 2
godz. 15:07 – OS12 Tés 2
godz. 17:00 – OS13 Nagylőtér 2

Źródło: Motowizja

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę