Ford Performance przedstawia Mustanga Dark Horse R

Ford Performance przedstawia Mustanga Dark Horse R Ford

Ford Performance zaprezentował nowego Mustanga Dark Horse™ R, oddając w ręce najbardziej wymagających entuzjastów sportów motorowych wyczynowy samochód, w pełni przygotowany do rywalizacji w nowej serii wyścigowej Mustang Challenge, stworzonej specjalnie dla Mustanga Dark Horse R i zatwierdzonej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sportów Motorowych (IMSA).

  • Mustang Dark Horse R będzie samochodem startującym w Mustang Challenge, nowej, zatwierdzonej przez IMSA serii wyścigowej przeznaczonej wyłącznie dla Mustangów i ich entuzjastów;
  • Nowy, homologowany wyłącznie na tor Ford Mustang Dark Horse R opracowany przez Ford Performance, ma zostać dopuszczony do rywalizacji w wielu popularnych podstawowych seriach wyścigowych;
  • Dostawy Mustanga Dark Horse R rozpoczną się w czasie przygotowań do rozpoczęcia sezonu zawodów Mustang Challenge w 2024 roku.

Mustang Dark Horse R, napędzany nowym, 5.0-litrowym silnikiem Coyote V8 czwartej generacji, jest trzecim po Mustangu GT3 i Mustangu GT4 wyścigowym wariantem, bazującym na modelu Dark Horse, który doczekał się prezentacji tego lata.

Dark Horse R został zaprojektowany wyłącznie do jazdy po torze, ale ma też kilka elementów wspólnych z wersją homologowaną na drogi publiczne. Obejmują one nadwozie dostarczone przez fabrykę Forda z Flat Rock, ponad 500-konny 5,0-litrowy silnik V8, manualną skrzynię biegów Tremec 3160, mechanizm różnicowy Torsen o ograniczonym poślizgu z przełożeniem 3,73, pakiet aerodynamiczny i tylne zaciski hamulcowe Brembo. Ponadto model wyposażono w wiele podzespołów ułatwiających walkę na torze.

Seria Mustang Challenge startuje w 2024 roku i będzie obejmować od 10 do 12 sesji wyścigowych w połączeniu z pięcioma lub sześcioma weekendami wyścigów amerykańskich samochodów sportowych, które dopiero zostaną oficjalnie ogłoszone. Wszystkie samochody będą rywalizować na oponach wyścigowych, opracowanych specjalnie dla Mustang Challenge przez firmę Michelin.

Właściciele Mustangów Dark Horse R będą mieli okazję ścigać się i sprawdzić swoje umiejętności jazdy z innymi fanami Mustangów na najlepszych torach na świecie – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor Ford Performance Motorsports.

Każda runda zatwierdzonej przez IMSA serii, prowadzonej przez Ford Performance Racing School, składa się z dwóch sesji treningowych, jednej sesji kwalifikacyjnej i dwóch wyścigów sprinterskich. Aby nagrodzić najbardziej utalentowanych zawodników, w każdym wyścigu zostaną wypłacone nagrody dla najlepszych kierowców, a na koniec sezonu poznamy mistrza całej serii.

Ceny Mustanga Dark Horse R zaczynają się od 145 000 dolarów. Dostawy do klientów rozpoczną się w terminach przygotowań do rozpoczęcia sezonu Mustang Challenge w 2024 roku.

Źródło: Ford Perfomance, Youtube

Model nie będzie sprzedawany przez Forda w Europie. Klienci z Europy mogą jednak dokonać zakupu poprzez Multimatic i zlecić wysyłkę samochodu do Europy jako pojazdu przeznaczonego wyłącznie na tor.

Źródło: Ford

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę