Euro NCAP ogłasza zwycięzców z 2022r.

Zwycięzcy w rankingu Euro NACO za 2022 rok Euro NCAP

Euro NCAP ogłosiło zwycięzców z najbardziej pracowitego roku w historii organizacji bezpieczeństwa. Są to samochody, które osiągnęły najwyższe wyniki w zakresie technologii ochrony dorosłych pasażerów, ochrony dzieci, ochrony osób niepełnosprawnych i asystenta bezpieczeństwa.

Po raz pierwszy lista obejmuje dwa samochody Tesli i dwóch chińskich nowicjuszy na rynku europejskim. Wyniki te podkreślają znaczenie pięciogwiazdkowej oceny Euro NCAP dla zapewnienia bezpieczeństwa, wiarygodności i jakości na rynku europejskim dla producentów pojazdów w Europie, ale także poza jej granicami.

Zwycięzcami zostali: Hyundai IONIQ 6 zdobywa nagrodę dla najlepszego w swojej klasie w kategorii „Duży samochód rodzinny”, ORA Funky Cat w kategorii „Mały samochód rodzinny”, Tesla Model S w kategorii „Samochód klasy średniej”, Tesla Model Y w kategorii „Mały samochód terenowy” i wreszcie WEY Coffee 01 w kategorii „Duży samochód terenowy”.

Hyundai IONIQ 6 osiągnął wyjątkowo wysokie wyniki w zakresie ochrony dorosłych pasażerów (97%). W pełni elektryczny i wyposażony w najnowsze technologie bezpieczeństwa, IONIQ 6 z pewnością podąża w kierunku najnowszych osiągnięć motoryzacyjnych. W przypadku dzieci przebywających w pojeździe IONIQ 6 zapewnił dobrą ochronę wszystkich krytycznych obszarów ciała manekinów zarówno 6-cio, jak i 10-cio letnich w testach przesunięcia czołowego i bariery bocznej oraz uzyskał maksymalną liczbę punktów w tej części oceny.

Rok 2022 był godny uwagi ze względu na liczbę nowych chińskich marek przybywających do Europy i osiągających świetne wyniki. Po kilku nieudanych próbach wejścia na rynek europejski w przeszłości, kilku producentów pokazuje, że chińskie marki mogą obecnie konkurować pod względem bezpieczeństwa z uznanymi markami europejskimi. W kategorii małych samochodów rodzinnych ORA Funky Cat jest wyjątkowo dobrze wyposażony, a będąc na szczycie swojej klasy, wyprzedził kilka znanych marek.

Drugim samochodem chińskiej marki na liście NCAP, najlepszych w swojej klasie jest WEY Coffee 01, ponownie dobrze wyposażony i działający dobrze we wszystkich kategoriach. Tuż za nim uplasował się LEXUS RX, który zasługuje na wzmiankę.

Tesla wywarła ogromny wpływ na europejski rynek samochodowy ze względu na swój design i etos. Firma jest również zdeterminowana, aby wyrobić sobie markę pod względem bezpieczeństwa. Tesla Model S i Tesla Model Y osiągają wysokie wyniki w zakresie ochrony dorosłych pasażerów, a oba pojazdy osiągnęły najwyższy wynik 98% w zakresie Asystenta Bezpieczeństwa spośród wszystkich pojazdów z tej listy. Tesla Model S jest również najlepszym w swojej klasie osiągnięciem w kategorii „Elektryczne”.

Rok 2022 był jednym z najbardziej pracowitych lat Euro NCAP i widzieliśmy wielu nowych producentów samochodów i nowych technologii. Oczywiste jest, że dobra ocena Euro NCAP jest postrzegana przez producentów samochodów jako kluczowa dla sukcesu w Europie. Może to oznaczać jedynie lepszy sprzęt bezpieczeństwa i bezpieczniejsze samochody dla wszystkich europejskich konsumentów – powiedział Michiel van Ratingen, Sekretarz Generalny Euro NCAP.

Źródło prasowe: Euro NCAP

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę