Ekstremalnie szybkie ładowanie akumulatorów

Technologia szybkiego ładowania akumulatorów StoreDot

StoreDot współpracuje z firmą Polestar nad pierwszym na świecie pojazdem elektrycznym z technologią ekstremalnie szybkiego ładowania akumulatorów. 

  • Prototypowy pojazd wyposażony w baterie XFC zostanie zaprezentowany w przyszłym roku,
  • StoreDat i Polestar sprawdzają możliwości zastosowania technologii „100 w 5” w produkcji samochodów.
  • Ogniwa StoreDot „100 w 5" zapewniają zasięg 100 mil w ciągu zaledwie 5 min ładowania bez degradacji baterii.

StoreDot, lider technologii szybkiego ładowania akumulatorów (XFC) dla pojazdów elektrycznych, współpracuje z firmą Polestar nad zaawansowanym projektem technicznym mającym na celu analizę i prezentację możliwości zastosowania technologii ogniw akumulatorowych XFC w istniejących platformach samochodów elektrycznych, a także zaprezentowanie, jak może wyglądać wdrożenie tej technologii na etapie produkcji.

Przełomowa informacja została przekazana podczas wydarzenia Polestar Day, które odbyło w ub. tygodniu w Los Angeles w Kalifornii, gdzie zademonstrowano sposób ładowania ogniw XFC StoreDot „100 w 5” wraz z prototypem akumulatora firmy Polestar.

Akumulator_Polestar_StoreDot StoreDot

StoreDot i Polestar są obecnie w fazie zaawansowanej współpracy, wykonując prace mające na celu zaprezentowanie gotowej do produkcji technologii XFC StoreDot. Ta technologia zostanie w pełni przedstawiona w prototypowym pojeździe Polestar 5 w 2024 r. Szczegółowa współpraca obejmuje kluczowe elementy projektu konstrukcyjnego i systemu chłodzenia.

To ogromny postęp dla firmy StoreDot i jednoznaczne potwierdzenie, że nasza przełomowa technologia jest gotowa do masowej produkcji. Jesteśmy niezwykle zadowoleni i dumni, że Polestar staje się pionierem w branży motoryzacyjnej, prezentując pojeździe prototypowym. Polestar, będąc strategicznym inwestorem w naszej firmie, dodatkowo wzmacnia i rozwija naszą współpracę. Przed nami jest jeszcze wiele pracy, aby w pełni zintegrować nasze systemy z produkcją samochodów, ale nasze zespoły są już całkowicie zaangażowane, a efekty tego wspólnego przedsięwzięcia będziemy mogli przedstawić w nadchodzących miesiącach – mówi Doron Myersdorf, dyrektor generalny firmy StoreDot.Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć klientów korzystających z naszej technologii szybkiego ładowania – dodaje. 

StoreDot_Doron_Myersdorf
źródło: StoreDot, Doron Myersdorf

StoreDot to nasza pierwsza inwestycja finansowa w inną firmę, z którą nawiązaliśmy współpracę w celu zastosowania ich zaawansowanej technologii w koncepcyjnych pojazdach marki Polestar. Pionierskie akumulatory StoreDot do szybkiego ładowania, w połączeniu z naszym najnowszym napędem elektrycznym, mogą całkowicie odmienić sposób użytkowania samochodów elektrycznych, umożliwiając ładowanie akumulatorów w ciągu kilku minut – powiedział Thomas Ingenlath, dyrektor generalny firmy Polestar. 

StoreDot jest światowym liderem w technologii akumulatorów chemicznych z dominacją krzemu, kluczową dla możliwości ekstremalnie szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Firma już przedstawiła swoją strategię rozwoju technologii „100inX”, obejmującą 3 generacje nowoczesnych ogniw StoreDot: XFC z dominacją krzemu, półprzewodnikowe i postlitowe. Ta strategia zakłada osiągnięcie kolejnych kamieni milowych w ciągu najbliższej dekady: „100-in-5” w 2024 r., „100-in-3” w 2028 r. i „100-in-2” w 2032 r.

Źródło: StoreDot

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę