Dostawa dziewięciu nowych radiowozów na Dolny Śląsk

Dostawa dziewięciu nowych radiowozów na Dolny Śląsk dolnoslaska.policja.gov.pl

Zasobna już w ekologiczne pojazdy służbowe flota dolnośląskiej Policji powiększyła się o kolejne 9 elektrycznych radiowozów. Są to nowe pojazdy oznakowane, które wykorzystywać będą teraz funkcjonariusze pełniący służbę na terenie miast i powiatów województwa. Wartość inwestycji opiewa na kwotę ponad 2.1 miliona złotych, z czego połowę środków przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a druga połowa sfinansowana została z budżetu państwa.

29 czerwca na parkingu przy siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu odbyło się spotkanie związane z przekazaniem 9 nowych pojazdów służbowych dla dolnośląskich policjantów. Jego gospodarzem był I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Robert Frąckowiak.

Elektryczne radiowozy marki Nissan Leaf zostały zakupione dzięki wspólnemu projektowi, którego partnerami są Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Najpierw podpisana została umowa o dofinansowanie zadania, a następnie wdrożono niezbędne procedury do realizacji tego przedsięwzięcia.

Nowe auta znacząco różnią się w codziennej obsłudze od tych wykorzystywanych dotychczas przez funkcjonariuszy, w tym także w aspekcie emisji spalin do atmosfery. <a to bezpośredni wpływ na poziom czystości powietrza i jakoś życia mieszańców. Pojazdy wyposażone zostały w silniki o mocy 150 KM i 320 Nm maksymalnego momentu obrotowego, co daje w efekcie przyspieszenie od 0 do 100 km/h na poziomie około 8 sekund. Auta skonfigurowano w wersji oznakowanej i posiadają one ciekawe rozwiązania ułatwiające pracę funkcjonariuszom, a także najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Będą teraz wykorzystywane przez policjantów z pionu prewencji w takich jednostkach jak: Legnica, Jelenia Góra, Strzelin, Bolesławiec, Kłodzko, Oława oraz Wrocław.

Bardzo się cieszę, bo to jest już trzecia edycja współpracy z Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, gdzie garnizon dolnośląski wzbogaca się o kolejną partię pojazdów elektrycznych. Policja również dba o środowisko i te pojazdy są największym tego przykładem. W trakcie trzech lat przy współfinansowaniu z Funduszu Ochrony Środowiska i udziale Komendy Głównej Policji kupiliśmy 75 pojazdów hybrydowych, elektrycznych. Łączna kwota zakupu to 12 milionów złotych – mówił podczas przekazania pojazdów insp. Robert Frąckowiak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu.

Również bardzo się cieszę, że ponownie spotykamy się na uroczystości przekazania wozów elektrycznych. Finansujemy zarówno wozy elektryczne, jak i hybrydowe. Mają one różne zadania. Wozy hybrydowe są bardziej skuteczne i mają większy zasięg, natomiast wozy elektryczne przede wszystkim są najbardziej niskoemisyjne. Dolnośląska policja daje przykład instytucji, która dba o ochronę środowiska. Cieszymy się, że oprócz wymiaru bezpośredniego, czyli ograniczenia emisji szkodliwych substancji do powietrza, wspieramy polską policję, która dba o to, aby przestępstw przeciwko środowisku było mniej. Wspierając policję w ramach zwalczania przestępstw środowiskowych, mamy oczywiście także na względzie podstawową służbę, czyli ochronę życia i zdrowia ludzkiego – mówił Łukasz Kasztelowicz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

 

flota_dolnoslaskiej_policji dolnoslaska.policja.gov.pl

Na terenie województwa razem z pojazdami hybrydowymi policjanci wykorzystują w służbie już ponad 75 tego typu ekologicznych radiowozów.

Źródło: dolnoslaska.policja.gov.pl

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę