Diody LED, które dynamizują efekty świetlne we wnętrzu auta od OSRAM

Diody LED, które dynamizują efekty świetlne we wnętrzu auta ams OSRAM

Firma ams OSRAM, światowy lider rozwiązań optycznych, stworzyła nową technologię, która znacznie upraszcza wdrażanie dynamicznych diod RGB w oświetleniu wnętrza samochodu. Dzięki niej producenci są w stanie tworzyć nowatorskie efekty świetlne we wnętrzu samochodu. Nawet do 1000 diod LED można połączyć w łańcuch kontrolowany przez jeden mikrokontroler.

  • RGB OSIRE® E3731i pozwalają na tworzenie dynamicznych efektów kolorystycznych i ruchu na setkach diod LED;
  • Inteligentne RGBi wykorzystuje nowy, nielicencjonowany Open System Protocol do komunikacji z dowolnym mikrokontrolerem;
  • Połączenie nowej diody LED i protokołu zmniejsza koszty i złożoność wdrożenia.

Nowa dioda LED OSIRE® E3731i RGB jest wyposażona w rdzeń cyfrowy umożliwiający komunikację z dowolnym mikrokontrolerem przy niewielkich opóźnieniach przez standardowy interfejs magistrali szeregowej. Firma ams OSRAM opracowała na dodatek zupełnie nowy protokół Open System Protocol (OSP) działający w OSIRE® E3731i. Korzystając z OSP, każdy mikrokontroler może przesyłać instrukcje dotyczące indywidualnej modulacji jasności i koloru do każdej diody LED. Co więcej, OSP jest dostępny do użytku bez licencji i opłat licencyjnych przez każdego producenta samochodów, diod LED, systemów oświetleniowych lub mikrokontrolerów.

Dynamiczne oświetlenie pozwala łączyć ze sobą zmiany koloru i jasności z pulsującymi, oddychającymi lub po prostu ruchomymi efektami świetlnymi do celów dekoracyjnych, lub funkcjonalnych. OSIRE® E3731i i OSP umożliwiają wdrożenie dynamicznego oświetlenia wnętrza przy prostszej architekturze, mniejszej liczbie komponentów, mniejszym okablowaniu i niższych kosztach systemu. Korzyści te już przyciągają klientów i spodziewamy się, że wkrótce produkt zostanie wdrożony w pojazdach produkcyjnych

mówi Hermann Senninger, Senior Product Manager w ams OSRAM.

Inteligencja wbudowana w każdą diodę LED

Rozwój nowej inteligentnej diody LED opiera się na rozległych możliwościach firmy ams OSRAM w zakresie technologii optycznej oraz projektowania i produkcji układów scalonych. OSIRE® E3731i to wysokowydajna dioda LED RGB w pakiecie z układem scalonym, który zawiera trzy sterowniki LED, interfejs magistrali szeregowej obsługujący OSP, czujnik temperatury i pamięć wbudowaną.

Każda inteligentna dioda LED RGB jest charakteryzowana w fabryce, a dane dotyczące jej parametrów optycznych są przechowywane we wbudowanej pamięci diody LED. Ułatwia to producentom samochodów przeprowadzanie końcowej kalibracji systemów oświetlenia wewnętrznego oraz uzyskiwanie bardzo wysokiej jednorodności optycznej i spójności w układach setek diod LED OSIRE® E3731i.

Źródło: ams OSRAM

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę