Czyściwa wielokrotnego użytku dla małych i średnich przedsiębiorstw. Mewa stawia na zrównoważenie i oszczędzanie zasobów naturalnych.

Mewa stawia na ochronę środowiska, a firmy na jej czyściwa Mewa

W obszarze usuwania odpadów istnieje szereg przepisów i rozporządzeń, które akurat przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami ciągle stawiają nowe wymagania. Nie jest łatwo być na bieżąco ze wszystkim przepisami i zaleceniami.  Kwestie możliwości ponownego zastosowania danego produktu reguluje dyrektywa europejska dotycząca odpadów, której realizacja nadzorowana jest przez odpowiednie władze danego kraju. Dlatego też w kwestii stosowania czyściw przemysłowych małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego i rzemieślniczego w coraz większym stopniu starają się unikać wytwarzania odpadów oraz korzystać z doradztwa wyspecjalizowanych usługodawców, takich jak Mewa.

Działanie zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju stanowi dla firmy Mewa podstawę jej działania. Oszczędzanie zasobów naturalnych ma przy tym priorytet i stanowi część strategii dotyczącej ochrony środowiska. Produkty z długim okresem trwałości, efektywność energetyczna, optymalizacja zużycia wody, stosowanie ekologicznych środków piorących oraz krótkie lokalne łańcuchy dostaw – te zasady w obszarze usług dotyczących czyściw firma pielęgnuje od ponad stu lat swego istnienia.

Powiązane firmy

Wygodny system usług dotyczący czyściw firmy Mewa sprawia, iż odbiorcy mają odpowiednie czyściwo zawsze na miejscu pod ręką i nie muszą się troszczyć o uzupełnianie zapasów i usuwanie zużytych czyściw. System wynajmu czyściw opłaca się w małej i średniej wielkości zakładach już choćby ze względu na redukcję ilości odpadów oraz zużycia wody, którą można zaoszczędzić w porównaniu z sytuacją, kiedy stosuje się czyściwa wykonane z celulozy. Poza tym odpadają określone koszty i nakłady czasowe związane z zamawianiem, składowaniem i całą logistyką.

Pranie_czysciw_Mewa
Specjalny szczelny pojemnik „SaCon“ do bezpiecznego przechowywania czyściw. Źródło: Mewa

Zrównoważony system czyściw wielokrotnego użytku odciąża zakłady przemysłowe i rzemieślnicze

Przyjazne dla środowiska przygotowanie i przetwarzanie tekstyliów jest dziś koniecznością. Ponadto czyściwa Mewa można prać do 50 razy i dopóki mogą być wykorzystywane w zamkniętym cyklu prania i odświeżania, to zgodnie z europejskimi przepisami dotyczącymi odpadów, nie są uznawane za takowe.

Nasi klienci mogą polegać na naszych usługach i serwisie. Zawsze mają pod ręką odpowiednią ilość czystych czyściw. Oznacza to, że wytwarzają oni znacznie mniej odpadów i tym samym chronią cenne zasoby naturalne. Dostarczamy również odpowiednio dostosowany pojemnik do bezpiecznego przechowywania i transportu czyściw – wyjaśnia Piotr Borowczyk, reprezentujący firmę Mewa w Polsce.

W szczególności małe i średnie przedsiębiorstwa doceniają naszą praktyczną usługę odbioru, dostawy i prania czyściw oraz możliwość ich przetestowania przed zamówieniem usługi. W razie potrzeby klienci mogą również wypożyczyć myjki do ekologicznego czyszczenia części maszyn i urządzeń oraz maty olejowe i wycieraczki wejściowe. Konserwacja, naprawa i ekologiczne czyszczenie są zawarte w umowie usługi – dodaje Piotr Borowczyk.

Recykling surowców i optymalizacja zużycia energii

Mewa stale pracuje nad optymalizacją zużycia energii i zwiększeniem efektywności energetycznej procesów. Zarządzanie energią jest certyfikowane zgodnie z normą ISO 50001. W tym celu zakłady Mewa są wyposażone w najnowocześniejsze i szczególnie energooszczędne maszyny. Ciepło z linii piorących i suszących poprzez wielostopniowe systemy odzysku ciepła wykorzystywane jest do ogrzewania wody i pomieszczeń zakładowych. Nawet 80% zapotrzebowania na energię i linii piorących i suszących może być pokryte w rezultacie termicznego przetwarzania i wykorzystania zanieczyszczeń wypłukanych z czyściw podczas procesu prania. Pozwala to zaoszczędzić wiele milionów litrów oleju opałowego rocznie.

Mewa dba również o ochronę zasobów naturalnych podczas produkcji czyściw. Bawełniane klaczki, powstające podczas tkania czyściw są przetwarzane i wykorzystywane jako materiał izolacyjny, znajdują zastosowanie np. w przemyśle motoryzacyjnym.

Oszczędzanie wody w oparciu o instalacje kaskadowe

W procesie prania Mewa wykorzystuje jak najmniejszą ilość świeżej wody, stosując specjalne instalacje kaskadowe, w których woda, pozostająca po głównym procesie prania i po procesie płukania, jest filtrowana, oczyszczana i ponownie wykorzystywana na kilku poziomach procesu prania. Recyrkulacja zmniejsza zużycie wody nawet o 50% w porównaniu do konwencjonalnych metod.  Doskonaląc rozwiązania techniczne, Mewa osiąga dziś stopień oczyszczenia wody wynoszący 99,8% i tym samym daleko przekracza poza wymogi prawne i normy branżowe dotyczące ochrony wody.

Czysciwa_MEWA_do_wielokrotnego_prania
Czyściwa wielokrotnego użytku Mewa mogą być prane do 50 razy. Źródło: Mewa

Stosowanie biodegradowalnych środków piorących

Efektywnemu wykorzystaniu wody sprzyjają receptury stosowanych detergentów i środków piorących. Wszystkie detergenty wykorzystywane w firmie Mewa są biodegradowalne i spełniają ramowe warunki prawne, takie jak rozporządzenie REACH. Aby wykorzystywać detergenty w sposób maksymalnie oszczędzający zasoby, ilość i skład detergentów są dostosowane w każdym procesie prania do stopnia zabrudzenia tekstyliów. W porównaniu z tradycyjnymi procesami prania oznacza to zmniejszenie obciążenia środowiska naturalnego niemal do 85%.

Nowe linie piorące we francuskim zakładzie firmy Mewa w Moulins

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie w zakresie prania czyściw, firma Mewa uruchomiła w ubiegłym roku trzecią linię piorącą we francuskim zakładzie w Moulins i dostosowała do niej proces oczyszczania ścieków. Ta nowoczesna instalacja umożliwia poprawę wydajności prania przy mniejszym zużyciu wody i detergentów. Jednocześnie wydajność prania została zwiększona o 50%. Miesięcznie można wyprać tu nawet 18 milionów czyściw.

Film: 100 sekund z życia jednego czyściwa

Źródło: Mewa

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę