Bosch buduje nową fabrykę półprzewodników w Dreźnie

Bosch
19.6.2017

Koncern Bosch kontynuuje duże inwestycje w Niemczech i właśnie ogłosił plany otwarcia nowej fabryki układów scalonych w Dreźnie. W odpowiedzi na rosnący popyt w segmencie mobilności oraz Internetu rzeczy nowa fabryka ma produkować półprzewodniki w technologii 300 mm.

Budowa zaawansowanego technologicznie zakładu ma potrwać do końca 2019 roku. Po zakończeniu fazy rozruchu produkcja rozpocznie się prawdopodobnie pod koniec 2021 roku. Całkowita kwota inwestycji wyniesie ok. jednego miliarda euro.

Powiązane firmy

Bosch - Robert Bosch Sp. z o.o.

– Planowana produkcja półprzewodników to największy jednostkowy projekt inwestycyjny w ponad 130-letniej historii koncernu Bosch – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH. W Dreźnie ma powstać do 700 nowych miejsc pracy. – Półprzewodniki są najważniejszymi elementami wszystkich układów elektronicznych. Ich obszary zastosowań ulegają rozszerzeniu w miarę postępu integracji z internetem oraz automatyzacji. Dzięki rozszerzeniu mocy produkcyjnych w dziedzinie półprzewodników umocnimy naszą pozycję rynkową oraz konkurencyjność – powiedział Denner. Według badania przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers globalny rynek półprzewodników zwiększy się tylko w 2019 roku o ponad 5%. Szczególnie silny wzrost odnotują segmenty mobilności oraz Internetu rzeczy.

Inwestycja w zaawansowanych technologicznie Niemczech

Brigitte Zypries, kierująca niemieckim ministerstwem gospodarki i energii (BMWi) docenia inwestycję spółki Bosch w Niemczech, które są krajem niezwykle zaawansowanym Niemczech: – Popieramy decyzję Bosch o zaangażowaniu w Saksonii. Umocnienie kompetencji w produkcji półprzewodników w Niemczech, a tym samym w Europie, to inwestycja w ważną technologię przyszłości oraz istotny krok dla utrzymania i umacniania konkurencyjności Niemiec, jako ośrodka przemysłowego – BMWi zamierza, pod warunkiem uzyskania pozwolenia od Komisji Europejskiej, wesprzeć finansowo budowę i rozruch nowej fabryki półprzewodników w Dreźnie.

– Saksonia oferuje sprzyjające warunki dla dalszej rozbudowy naszych kompetencji w produkcji półprzewodników – powiedział dr Dirk Hoheisel, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH. Drezno słynie z unikalnego w skali Europy zrzeszenia firm działających w obszarze mikroelektroniki, zwanego „Silicon Saxony”, które obejmuje firmy dostarczające produkty i usługi, producentów zastosowań, a także uniwersytety dysponujące odpowiednią wiedzą technologiczną. Ponadto dzięki inicjatywie „Digital Hub Initiative” niemieckiego ministerstwa gospodarki i energii Drezno ma stać się ekosystemem dla Internetu rzeczy. Bosch planuje ścisłą współpracę z lokalnymi firmami działającymi w branży półprzewodników, co ma na celu umocnienie na gospodarczej mapie świata nie tylko pozycji Niemiec, lecz także Europy. – To kolejna dobra decyzja dla wiodącego w Europie zrzeszenia branży mikroelektroniki u nas, w Saksonii. Dziękuję spółce Bosch za zaufanie okazane naszemu ośrodkowi, jego pracownikom oraz saksońskiej innowacyjności. Innowacyjne produkty dla Internetu rzeczy i Przemysłu 4.0 są obecnie najważniejszymi tematami w branży mikroelektroniki oraz w europejskim przemyśle – powiedział Stanislaw Tillich, premier rządu Saksonii.

Efekt skali dzięki technologii 300 mm

Półprzewodniki to technologia o kluczowym znaczeniu we współczesnym świcie, szczególnie wobec postępu integracji z internetem, elektryfikacji i automatyzacji w dziedzinach takich jak przemysł, mobilność oraz Smart Home. Proces produkcji półprzewodnikowych układów scalonych bazuje na na okrągłych płytkach krzemowych nazywanych waflami. Im większa średnica wafli, tym więcej układów scalonych można wyprodukować w jednym cyklu technologicznym. W porównaniu do stosowanych technologii 150 i 200 mm, technologia 300 mm umożliwia osiągnięcie efektów skali. Są one kluczowe dla zaspokojenia popytu na półprzewodniki, który stale rośnie, np. dzięki zintegrowanej mobilności oraz zastosowaniom w obszarach Smart Home i Smart City.

Wiodący na świecie producent półprzewodników i pionier w produkcji czujników MEMS Bosch produkuje układy scalone półprzewodnikowe od ponad 45 lat i w różnych wersjach, przede wszystkim jako układy zaprojektowane do realizacji określonych zadań, półprzewodnikowe elementy mocy oraz czujniki mikromechaniczne (MEMS). Układy ASIC produkcji Bosch są stosowane w pojazdach od roku 1970. Są one zaprojektowane pod kątem określonych zadań i odpowiadają przykładowo za zadziałanie systemu poduszki powietrznej. W 2016 roku w każdym nowo wyprodukowanym samochodzie znajdowało się średnio w 9 układów scalonych Bosch.

Bosch jest pionierem i wiodącym na świecie producentem czujników MEMS. Przed ponad 20 laty koncern samodzielnie opracował metodę produkcji elementów półprzewodnikowych. W fabryce układów scalonych w Reutlingen Bosch produkuje każdego dnia ok. 1,5 mln układów scalonych ASIC oraz 4 mln czujników MEMS w technologii 150 i 200 mm. Od roku 1995 przedsiębiorstwo wyprodukowało już ponad 8 mln czujników MEMS. 75% czujników MEMS produkowanych przez Bosch znajduje zastosowanie w elektronice użytkowej i komunikacyjnej. Na cztery smartfony aż trzy są wyposażone w czujniki MEMS produkcji Bosch. Aktualna oferta półprzewodników obejmuje przede wszystkim czujniki przyspieszenia, momentu obracającego, masowe czujniki przepływu, czujniki ciśnienia i otoczenia oraz mikrofony, półprzewodnikowe elementy mocy i układy ASIC do sterowników w pojazdach.

Więcej informacji: http://www.bosch-connectivity.com/en/

Źródło: Bosch  

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę