Bag in Box: zmiany dla zrównoważonego rozwoju i korzyści dla mechaników – jesienne podsumowanie PETRONAS

Opakowania Bag in Box – jesienne podsumowanie PETRONAS Petronas
16.11.2023

Ekologiczne opakowania olejów PETRONAS Syntium i Tutela na dobre zagościły już w warsztatach w całej Polsce. Produkcja takich kartonowych pojemników wymaga o 92% tworzyw sztucznych mniej niż w przypadku tradycyjnych butelek. Docelowo, znany najbardziej z torów F1 koncern planuje zastąpić plastik kartonem też w innych produktach jak obecnych na targach Agritechnica olejów rolnych i ograniczyć zużycie innych materiałów. W naszym artykule przeczytasz dlaczego współpraca z PETRONAS się opłaca i jakie zmiany dla nowych potrzeb klientów wprowadziła firma w tym roku. 

Firma PETRONAS dokładnie prześledziła cykl życia swoich produktów, w tym opakowań. Począwszy od powstania, poprzez logistykę, aż po zużycie i przetworzenie odpadów. Na podstawie tej analizy zaprojektowano nowoczesne opakowania kartonowe Bag In Box, które otrzymały certyfikat UN Mark. Świadczy on o tym, że BIB spełniają wszystkie przepisy transportowe dotyczące pakowania i wysyłki towarów niebezpiecznych – jest to uniwersalny certyfikat w branży olejowej.  

Bag in Box – co to właściwie jest? 

Produkcja PETRONAS Syntium BIB wiąże się z mniejszą emisją dwutlenku węgla, ograniczoną ilością odpadów i zastosowaniem materiałów pochodzących z recyklingu. W rezultacie, obniżono zużycie tworzyw sztucznych o 92%! W efekcie podczas procesu pakowania olejów potrzeba do 85% materiałów mniej niż w przypadku tradycyjnych butelek.

Nowatorskie opakowanie składa się z dwóch uzupełniających się elementów: zewnętrznej części kartonowej oraz wewnętrznej torby z miękkiego, ale mocnego tworzywa sztucznego przeznaczonej dla produktów płynnych. Takie połączenie gwarantuje bezpieczny i bezproblemowy transport produktu z magazynu do punktu docelowego. 

PETRONAS_BiB Petronas

Solidny karton nadaje się w 100% do przetworzenia. Opakowanie posiada wysokiej jakości nadruk, dzięki czemu klienci mogą łatwo odróżnić produkty PETRONAS Syntium BIB. Wewnętrzna torba wykonana jest z wytrzymałej folii nylonowej LX.

Zastosowany materiał w porównaniu z innymi tworzywami uszczelniającymi charakteryzuje się większą wytrzymałością na rozciąganie, przebicie, wydłużenie i zgrzewanie. Zintegrowany kurek zapewnia skuteczną barierę aromatyczną, a także wygodne nalewanie, wolne od rozlewania i zacieków. Dzięki temu użytkownik może wykorzystać produkt w 100%. Opakowanie wewnętrzne i zewnętrzne łączy w sobie zrównoważony rozwój z wygodą i trwałością. Stanowi to znaczącą zmianę na korzyść ekologicznych opakowań w branży olejów silnikowych.

Jakie korzyści ma warsztat z wprowadzenia BIB do swojej oferty? 

Wytwarzanie odpadów w serwisie samochodowym to dosyć kłopotliwa kwestia. Zgodnie z przepisami należy prowadzić ewidencje i selektywne magazynowanie. Nie można mieszać śmieci komunalnych z przemysłowymi. Plastikowe butelki należą do tej drugiej kategorii, której wywóz z reguły generuje większe koszty. Natomiast w przypadku opakowań Bag in Box karton jest traktowany jak zwykła makulatura. W przypadku dużego przerobu oleju w miesiącu przekłada się to na realne oszczędności. 

PETRONAS_BIB Petronas

Do tego, BIB umożliwia elegancką ekspozycję na dedykowanych stojakach i zajmuje mniej miejsca niż butelki o nieregularnym kształcie. Wygodne metalowe półki umożliwiają nalewanie oleju wprost z kartonu do dozownika za pomocą poręcznego kranu.

PETRONAS Syntium BIB jest również wygodniejszy w użyciu niż beczki z uwagi na swoje rozmiary i masę. Dozowniki na olej umieszczone na półce poniżej przyczyniają się do sprawniejszej wymiany oleju, a ponieważ jest ich sześć, po jednym na każdy rodzaj oleju Syntium, zapobiegają również ewentualnym zanieczyszczeniom pomiędzy różnymi produktami.

Oprócz korzyści ekologicznych, technologia BIB pomaga również ograniczyć zajmowaną przestrzeń w warsztatach. Dzięki nowatorskiej ekspozycji, regały z olejem zajmują o 9% mniej miejsca niż tradycyjne beczki czy butelki. Przeniesienie 20-litrowego kartonu jest też znacznie wygodniejsze niż transport 208-litrowych beczek, nie wymaga tyle siły i nie jest tak szkodliwe dla kręgosłupa. 

Okiem eksperta: 

Kierowcy w Polsce mają świadomość, że jeżdżenie samochodem ma wpływ na środowisko, dlatego coraz więcej z nich chce podróżować bardziej ekologicznie. W badaniu PETRONAS dotyczącym zielonych preferencji kierowców, 70% respondentów z Polski deklaruje chęć poniesienia wyższych kosztów na rzecz bardziej zrównoważonego transportu. Bag in Box to zatem doskonały argument podczas wizyty na warsztacie, który zachęca do wyboru lepszych i bardziej marżowych produktów. To działa, szczególnie na płeć piękną. Kartonowe opakowania to rewolucja na wielu płaszczyznach, od optymalizacji kosztów dostawy, po wygodniejsze magazynowanie i dogodną utylizację. Ta zmiana działa zdecydowanie na korzyść warsztatów – tłumaczy Danuta Michałus-Sokołowska, Marketing Menadżer PETRONAS w Polsce.

Nowy dział i zmiany w PETRONAS dla elektrycznych klientów

PETRONAS Lubricants International uruchomił  w tym roku nową jednostkę biznesową NEV Fluids, aby wspierać badania, rozwój i promocję rozwiązań olejowych zaprojektowanych specjalnie dla rynku pojazdów elektrycznych (EV).

Stworzenie tego innowacyjnego działu jest odpowiedzią na rosnący popyt na pojazdy elektryczne w regionie EMEA. Będzie kierowany przez Jamesa Marka, byłego dyrektora ds. marketingu w regionie, ale tym razem na nowo utworzonym stanowisku dyrektora ds. płynów do pojazdów elektrycznych.

Jak pokazują badania, w 2022 r. jeden na siedem wszystkich samochodów osobowych kupowanych na całym świecie był właśnie pojazdem elektrycznym – to oznacza wzrost sprzedaży o 60% w porównaniu z 2021 r. Liczba ta będzie rosnąć wraz z wdrażaniem europejskich przepisów i kolejnych zachęt do ograniczania emisji, a także przez zmieniające się trendy konsumenckie.  

Rozwój rynku pojazdów elektrycznych stwarza nowe wyzwania dla branży motoryzacyjnej i stricte olejowej. W odpowiedzi na to PETRONAS inwestuje ogromne środki i zasoby ludzkie, aby stać się prawdziwym globalnym graczem w tym segmencie i dostarczać wysokowydajne rozwiązania, które spełniają potrzeby klientów.

Dołącz do sieci partnerskiej

Nowoczesne opakowania Bag in Box są dostępne dla serwisów w sieci partnerskiej PETRONAS, dowiedz się jak dołączyć do tego grona. Jeśli już z nami działasz, zapytaj swojego dystrybutora! 

Artykuł sponsorowany PETRONAS