Automatyczne mieszanie farb z urządzeniem MoonWalk

Moonwalk
16.1.2020

PPG wprowadza na rynek rozwiązanie do mieszania farb – MoonWalk. Rozwiązanie ma usprawnić sposób, w jaki centra napraw blacharsko lakierniczych będą działać w przyszłości, generując wartość dzięki procesowi mieszania kolorów.

Zespół specjalistów z PPG po bardzo intensywnym trzyletnim cyklu rozwojowym z udziałem inżynierów R&D, techników terenowych i klientów pilotażowych opracował solidne i niedrogie rozwiązanie, dopasowane do wszystkich lakierni. Ta łatwa w użyciu maszyna na pewno zmieni poziom oczekiwań wszystkich klientów branży Refinish.

Reklama

Na elementy składowe tego urządzenia oprócz maszyny do mieszania, składają się także komputer Touchmix Express, ultraprecyzyjna waga oraz miejsce do podłączenia spektrofotometru Rapidmatch Go.

MoonWalk to zintegrowany system. Najpierw należy wykonać spektrofotometrem odczyt barwy lakieru na samochodzie. Następnie na bazie tego odczytu wbudowane oprogramowanie Paintmanager XI identyfikuje, dobiera i wyświetla na ekranie komputera odpowiednie nazwy koloru, a także proporcje poszczególnych pigmentów, które muszą być użyte w mieszance, aby uzyskać pożądaną recepturę. Później następuje w zasadzie jedyna manualna czynność w całej operacji, czyli umieszczenie wskazanych pigmentów do tzw. linii dozującej. Następnie po kliknięciu przycisku „wymieszaj” lakiernik może zająć się swoją pracą, bo całą resztę wykona za niego maszyna – tłumaczy zasadę działania urządzenia Andrzej Łojek, Bussines Solutions Manager na Europę Środkową i Wschodnią w firmie PPG.

Rozwiązanie MoonWalk może zautomatyzować proces mieszania farb. – Do tej pory za przygotowywanie koloru do lakierowania odpowiedzialny był człowiek. Fizycznie zdejmował on odpowiednie pigmenty z półki, ważył je, dozował – zachowując odpowiednie proporcje – i mieszał. To wszystko wiązało się oczywiście z czasem, jaki trzeba poświęcić na te czynności. Teraz, dzięki urządzeniu o nazwie MoonWalk, cały proces może odbywać się automatycznie – mówi Andrzej Łojek.

MoonWalk do minimum ogranicza ilość odpadów powstałych przy zużywaniu materiałów lakierniczych. Firmy blacharsko-lakiernicze mają szansę doprowadzić do automatyzacji procesów i podwyższyć wydajność dzięki korzystaniu z wbudowanego oprogramowania, oszczędzającego czas i pieniądze poprzez ograniczenie kosztów robocizny i zwiększenie wydajności, a jednocześnie ograniczenie ryzyka błędów typowych dla procesów ręcznych.

Reklama

Przy działaniu manualnym, zdarzają się pomyłki, jak na przykład przelanie konkretnego pigmentu. Wówczas może się to skończyć nawet powtórnym lakierowaniem danego elementu, bo kolor będzie odbiegał od oryginału – zauważa Andrzej Łojek.

Korzyścią dla lakierników jest poziom precyzji, jaki uzyskuje się poprzez automatyzację procesu mieszania, bowiem MoonWalk jest wyjątkowo „odporny” na błędy. Jeśli przez przypadek załadowany zostanie pigment spoza receptury, urządzenie wychwyci nieprawidłowość na podstawie odczytu z komputera i będzie „domagać się” wymiany pigmentu na właściwy. To sprawia, że możliwość pomyłek została wyeliminowana niemal do zera dając znaczną poprawę jakości i spójność kolorów.

PPG jako dostawca lakieru proponuje lakierniom narzędzie, które ma przyczynić się do zmniejszania zużycia produktów lakierniczych, co wpłynie na niższą sprzedaż oferowanych produktów, jednak nie jest to paradoks. Faktycznie dążymy do tego, żeby jednostkowe zużycie lakieru na naprawę było niższe. Natomiast robimy to także po to, żeby nasz klient mógł naprawić w ciągu dnia czy tygodnia więcej samochodów. Dzięki temu zyskują obie strony, bo silny i rentowny serwis lakierniczy to dla nas lepszy partner – mówi Łojek.

Zorientowanie na klienta, identyfikacja problemów i innowacyjny proces myślenia to filary projektu MoonWalk. Naszym zamiarem było przekształcenie problemów w zyski oraz wymierną wartość dla naszych klientów, MoonWalk dąży do ustanowienia nowego standardu w branży. Mniej odpadów produktów, więcej wartości dodanej i brak bałaganu w obszarze mieszania farb, natychmiast przynosi wyższą wydajność, jakość i satysfakcję pracowników każdemu warsztatowi lakierniczemu pracującemu z MoonWalk. MoonWalk to innowacyjny generator wartości dla przemysłu Refinish – powiedział Alban d’EPENOUX, dyrektor ds. Biznesowych PPG Refinish w regionie CEMTA i lider projektu MoonWalk.

Źródło: MoonWalk

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę