AkzoNobel inwestuje w globalną sieć ośrodków szkoleniowych
AkzoNobel wdraża globalny program o wartości wielu milionów euro, aby rozbudować i zmodernizować sieć ośrodków szkoleniowych dla branży motoryzacyjnej (ATC), podnosząc kwalifikacje lakierników, kierowników warsztatów lakierniczych i inżynierów OEM w zakresie powłok i technologii nowej generacji.
W początkowej fazie firma zainwestuje 3 miliony euro w utworzenie nowych lub modernizację istniejących ośrodków w Azji, Australii i Tajlandii. Program modernizacji ośrodków jest w toku i będzie kontynuowany do 2025 roku.
Oprócz wspierania warsztatów lakierniczych i całej branży motoryzacyjnej w ponownym przemyśleniu ich podejścia do zrównoważonego rozwoju, AkzoNobel zajmuje się również globalnym niedoborem przyszłych talentów. W ramach programu stażowego, w każdym uczestniczącym zakładzie będzie przebywać nawet 300 lub więcej stażystów w typowym roku.
Każda z placówek będzie wyposażona w najnowocześniejsze kabiny lakiernicze oraz pełen zestaw narzędzi cyfrowych AkzoNobel stworzonych dla warsztatów lakierniczych w celu zarządzania i monitorowania zaawansowanego technologicznie procesu naprawy pojazdów. Może to być między innymi Carbeat, narzędzie do zarządzania procesem produkcyjnym, oraz PaintPerformAir (PPA), które pomaga zapewnić jeszcze większą powtarzalność i wydajność procesu lakierowania, m.in. poprzez dokładne monitorowanie parametrów lakierowania.
Technologia kolorystyczna AkzoNobel będzie również nadal kluczowym elementem ATC, a zakłady zostaną wyposażone w ColorMatchic, cyfrowo sterowany system dopasowywania i mieszania kolorów. Dzięki zaawansowanej bazie danych i precyzyjnym czujnikom, ColorMatchic umożliwia szybkie i dokładne dopasowanie dowolnego koloru, co znacznie skraca czas naprawy i minimalizuje ryzyko błędów. Odwiedzający będą mogli na własne oczy przekonać się o wydajności i jakości, jakie zautomatyzowane mieszalniki oferują kierownikom warsztatów i technikom lakierniczym.
Motoryzacyjne Centra Szkoleniowe są dostosowywane do lokalnych potrzeb biznesowych, środowiskowych i regulacyjnych. ATC AkzoNobel w Belgii, jako pierwsze, przeszło gruntowną modernizację, przenosząc się do nowego, najnowocześniejszego obiektu. Centrum zostało oficjalnie otwarte we wrześniu i jest pierwszym centrum szkoleniowym wyposażonym w kabinę lakierniczą zasilaną wodorem, aby pomóc warsztatom lakierniczym w znacznym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Będzie ono również wyposażone w specjalny system filtracji powietrza, który oczyszcza powietrze do poziomu 99% czystości i filtruje je z powrotem do atmosfery. Był to szczególny wymóg tego miejsca, aby spełnić przepisy wprowadzone dla firm znajdujących się w pobliżu lokalnego lotniska.
AkzoNobel rozbuduje swoje centrum szkoleniowe we Francji, dodając do niego nowoczesną, w pełni elektryczną kabinę lakierniczą. Z kolei hiszpański zakład zostanie zmodernizowany i wyposażony w dwie nowe, energooszczędne kabiny lakiernicze, zaprojektowane we współpracy z włoską firmą USI Italia. Dzięki nowej koncepcji "Rapid Repair Station" proces naprawy pojazdów będzie szybszy i bardziej efektywny.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
AkzoNobel posiada ponad 40 AkzoNobel Technical Center (ATC) w kluczowych rynkach, w tym w Europie, Ameryce Północnej, Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Za pośrednictwem tych ośrodków firma będzie oferować szeroką gamę programów szkoleniowych, obejmujących szkolenia aplikacyjne, produktowe, systemowe oraz dotyczące nowych cyfrowych procesów kolorystycznych. Główny nacisk zostanie położony na poprawę jakości, usprawnienie procesów i napraw powłok lakierniczych pojazdów, w tym pojazdów elektrycznych nowej generacji i tych wyposażonych w systemy RADAR.
Technologia wirtualnej rzeczywistości (VR) ma zostać włączona w celu wsparcia szkolenia w zakresie malowania natryskowego za pomocą symulatora, który naśladuje wirtualne środowisko, które dokładnie odwzorowuje rzeczywiste warunki aplikacji farby. Każdy z ośrodków zapewni dodatkowo środowisko do testowania i opracowywania nowych produktów, w tym wodorozcieńczalnych lakierów bazowych, nawierzchniowych i powiązanych systemów lakierniczych.
– Przemysł motoryzacyjny przyszłości wymaga lakierników przyszłości, którzy są w pełni zaznajomieni z najnowszymi technologiami i technikami. Potrzebuje również kadry zarządzającej i techników, którzy rozumieją, co jest możliwe i jak różne farby, procesy aplikacji i technologie cyfrowe przekształcają branżę napraw pojazdów przyszłości – mówi Patrick Bourguignon, dyrektor zarządzający działu AkzoNobel Automotive and Specialty Coatings.– Wiemy, jak ważna dla sukcesu jest współpraca, a inwestując w naszą globalną sieć Automotive Training Centre, wspieramy warsztaty lakiernicze i całą branżę na ich drodze do jeszcze bardziej zrównoważonego rozwoju i zapewniamy, że mamy przyszłe talenty, aby przezwyciężyć światowy niedobór umiejętności.
Źródło: AkzoNobel