Żarówki halogenowe w świecie oświetlenia samochodowego

Żarówki halogenowe w świecie oświetlenia samochodowego M-TECH

W swojej ofercie firma M-TECH posiada zarówno żarówki halogenowe, jak i pomocnicze zwane również sygnalizacyjnymi dostępne dla instalacji 12V i 24V.

Żarówka halogenowa – co to właściwie takiego?

Żarówkę każdy z nas zna i spotyka na swojej drodze codziennie w różnych sytuacjach. To niezwykle powszechny produkt, towarzyszący nam od ponad 100 lat. W ciągu swojej długiej historii przeszła ona wiele ewolucji, od zmiany poszczególnych materiałów po wzrost mocy. Jednak trudno było utrzymać żywotność żarówki w momencie, kiedy wolframowy drucik był rozgrzewany do coraz wyższych temperatur. W trakcie pracy żarówki wolfram parował i osadzał się na wewnętrznych ściankach bańki. Aby przeciwdziałać temu problemowi, wprowadzono do wnętrza żarówki, oprócz gazu obojętnego, pierwiastek halogenowy, zazwyczaj jod. Ten pierwiastek tworzy związek z parami wolframu i krąży w bańce żarówki, zapobiegając osadzaniu się na szkle. Co więcej, w temperaturze panującej blisko żarnika, związek ten rozpada się na wolfram i jod, przenosząc cząstki wolframu z powrotem na żarnik. Ten proces halogenowej regeneracji efektywnie wydłuża żywotność żarówki. Dlaczego w końcu i tak się przepala? Ponieważ cząstki wolframu przenoszone na żarnik nie układają się równomiernie, więc w pewnym momencie żarnik ulega przerwaniu (skrętka).

Powiązane firmy

M-TECH POLAND Sp. z o.o.

Oferta M-TECH: Żarówki Halogenowe

M-TECH, producent oświetlenia samochodowego, prezentuje szeroki wybór żarówek do oświetlenia pojazdów. W swojej ofercie firma M-TECH posiada zarówno żarówki halogenowe (oświetlenie główne np. światła mijania czy drogowe), jak i pomocnicze zwane również sygnalizacyjnymi (ich zastosowanie to m.in. wnętrze pojazdu, kierunkowskazy czy światła stopu) dostępne dla instalacji 12V i 24V. Blisko 300 referencji w asortymencie, wśród których znajdują się najpopularniejsze na rynku modele takie jak H1, H4, H7, H8, H11, H18, H19, HB3, HB4, H21W czy W5W, C5W/C10W, T4W, P21W, P21/5W, PY21W, W21W, W21/5W oraz te mniej popularne zwane dziwnościami, takie jak P15d, H10, H12, H13, H16, HIR1, H8B, H11B, HB3A oraz C15W, W2W, T6.5, WY16W, RY10W, PR21W sprawia, że każdy znajdzie model którego szuka.

Żarówki halogenowe i pomocnicze występują w kilku gamach: BASIC, PREMIUM, HEAVY DUTY i POWERTEC.

Żarówki halogenowe serii BASIC to najszersza gama w asortymencie firmy M-TECH będąca propozycją dla tych, którzy oczekują niezawodnego oświetlenia samochodowego. Jest ona potwierdzeniem zasady, którą od początku kieruje się M-TECH, czyli najważniejszy jest stosunek cena/jakość. Ponad 200 różnych modeli zarówno tych najbardziej popularnych, jak i tych niszowych sprawia, że niewiele firm na rynku może zaproponować swoim klientom tak szeroką gamę. W ofercie znajdują się żarówki halogenowe takie jak H1,H7, H1, H21W1 czy HB4, które przeznaczone są do oświetlenia głównego pełniąc funkcję świateł mijania, drogowych czy przeciwmgłowych.

Uzupełnieniem niezwykle szerokiej gamy są żarówki sygnalizacyjne zwane również pomocniczymi takie jak W5W, T4W, P21W, P21/5W, W21W, P27/7W czy BAZ15d, które jak sama nazwa wskazuje znajdują swoje zastosowanie jako światła postojowe, stopu, wsteczne czy kierunkowskazy. Oczywiście wszystkie dostępne modele spełniają normy i standardy przewidziane w prawie, czego potwierdzeniem są certyfikaty i homologacje dopuszczające do bezpiecznego i legalnego użytkowania na drogach publicznych Unii Europejskiej. W asortymencie znajdują się żarówki przeznaczone do instalacji 12V (białe opakowania) oraz 24V (czarne opakowania), więc każdy znajdzie produkt spełniający jego potrzeby. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że żarówki halogenowe przeznaczone m.in. do pojazdów ciężarowych posiadają wyższą moc i tak np. żarówka H7 12V ma moc 55W, natomiast jej wersja na 24V to moc 70W.

M-TECH

Żarówki PREMIUM to wyższy standard oświetlenia halogenowego Ich główną cechą, która wyróżnia je spośród wielu dostępnych na rynku to homologacja E1. Jest ona gwarancją i potwierdzeniem, że w procesie produkcji użyte zostały materiały najwyższej jakości począwszy od stali, poprzez skrętkę, szkło oraz użytą mieszankę gazów. Charakteryzują się dłuższą żywotnością i lepszą jakością światła, co przekłada się na większy komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze.

M-TECH

Segment Heavy Duty to bardzo specyficzna grupa produktów przeznaczona do pojazdów z instalacją 24V o wzmocnionej konstrukcji (m.in. samochody ciężarowe). Fakt ten sprawia, że żarówki te muszą spełniać bardzo wysokie standardy m.in. odporność na wstrząsy. Wiąże się to bezpośrednio z procesem produkcji, w którym użyte materiały są dodatkowo wzmacniane w porównaniu z żarówkami przeznaczonymi dla samochodów o napięciu 12V. W ofercie firmy M-TECH znajdziemy żarówki przeznaczone do oświetlenia głównego (halogenowe), które są najbardziej narażone na długą pracę nierzadko w najtrudniejszych warunkach, gdzie bardzo często kurz i pył to normalność. Dla tych, którzy poszukują produktów spełniających najwyższej standardy oświetlenia, HEAVY DUTY to idealne rozwiązanie. Są to żarówki o maksymalnej trwałości i wyjątkowej wydajności, idealne do ekstremalnych warunków na drodze.

M-TECH

Powertec

Powertec to marka własna firmy M-TECH stworzona z myślą o klientach, którzy poszukują produktów innych niż standardowe żarówki halogenowe czy pomocnicze. Żarówki tej grupy wyróżniają się przede wszystkim tym, że poza nielicznymi wyjątkami występują one w opakowaniach typu DUO-BOX oraz blister. Dodatkowo, charakterystyczne dla większości modeli jest specjalne malowanie szklanej bańki, dzięki czemu mamy do wyboru kilka linii, które odróżnia efekt jaki sama żarówka daje po zamontowaniu w reflektorze.

Mówimy tu zarówno o żarówkach do oświetlenia głównego jak H1, H4, H7, H8, HB4 czy wprowadzone ostatnio do ofert modele H15 i HIR2, jak również żarówki pomocnicze takie jak W5W, C5W, W21/5W czy PY21W. dostępne są one w kilku liniach, wśród których do wyboru mamy wersję Platinum, Super White, Ultra White, Xenon Blue czy Long Life. Wszystkie opakowania posiadają euro-dziurkę, która w znacznym stopniu ułatwia ich ekspozycję, tak więc z powodzeniem mogą być sprzedawane na stacjach benzynowych czy supermarketach.

M-TECH
M-TECH

Dlaczego nie należy łapać żarówek halogenowych za szkło?

Nie wszystkie żarówki stosowane w samochodach są halogenowe, ale te, które są, wymagają pewnych środków ostrożności. Zazwyczaj technologia halogenowa jest stosowana w żarówkach reflektorowych, które muszą emitować intensywne i wydłużone wiązki światła. Zarówno specjaliści od szeroko rozumianego oświetlenia samochodowego, jak również instruktorzy na kursach prawa jazdy zawsze zaznaczają, że przy wymianie takich żarówek nie należy dotykać ich szklanej bańki gołymi palcami. Dlaczego? Naturalny tłuszcz, który gromadzi się na naszej skórze, pozostawiony na powłoce szklanej bańki, będzie w danym miejscu kumulował ciepło. Nierównomierny rozkład ciepła na powierzchni bańki może spowodować naprężenia w szkle, co z kolei doprowadzi do uszkodzenia żarówki. Co więcej, skumulowane ciepło może powodować w danym miejscu rozpad związków halogenu z parami wolframu, co w efekcie może spowodować przydymienie szklanej bańki. Warto zatem zachować ostrożność podczas obsługi żarówek halogenowych, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie i zapewnić bezpieczną jazdę na drodze.

Podsumowując

Firma M-TECH to od wielu lat zaufany dostawca żarówek halogenowych na rynku aftermarket. Niezwykle szeroka gama i różnorodność modeli sprawiają, że trudno znaleźć firmy mogące pod tym względem konkurować z naszą ofertą. Począwszy od najbardziej popularnych żarówek halogenowych (np. H1, H4, H7, H11) oraz pomocniczych (np. W5W, C5W, P21W, PY21W, P21/5W), a skończywszy na modelach niszowych (np. H12, H16, H8B, HB4A, T6.5, C15W, PR21/5W) firma M-TECH potwierdza to, że jest liderem branży w tym segmencie. Dodatkowo gama, w której znajdziemy żarówki z linii BASIC, PREMIUM, HEAVY DUTY, czy produkty wywodzące się spod marki POWERTEC dostępne w wariantach 12V i 24V sprawiają, że każdy znajdzie produkt który poszukuje w danym momencie. Oczywiście wszystkie dostępne modele spełniają normy i standardy przewidziane w prawie, czego potwierdzeniem są certyfikaty i homologacje dopuszczające do bezpiecznego i legalnego użytkowania na drogach publicznych Unii Europejskiej.

Źródło: M-TECH

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę