Volkswagen Poznań od 18 lat rozwija szkolnictwo zawodowe

Volkswagen Poznań rozwija szkolnictwo zawodowe Volkswagen

Volkswagen Poznań już 18 lat rozwija szkolnictwo zawodowe. Od 2005 r. producent samochodów ze stolicy Wielkopolski współpracuje z Zespołem Szkół nr 1 w Swarzędzu, a od 2016 r. z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni. W tej ostatniej placówce uczniowie kształcą się w zawodzie mechanik precyzyjny, zaś w Swarzędzu dostępne są kierunki takie jak: mechatronik (z elementami odlewnictwa), automatyk oraz elektromechanik pojazdów samochodowych.
 

  • Kolejnych 111 uczniów klas patronackich Volkswagen Poznań zakończyło rok szkolny.
  • Zdecydowana większość absolwentów tych klas znajduje pracę w VWP.
  • Volkswagen Poznań już od 18 lat rozwija szkolnictwo branżowe, współpracując blisko z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni Poznań.

Atrakcyjne kierunki, bogaty program praktyk, możliwość nauki i współpracy m. in. z zakładami VW, czy Skody – na to mogą liczyć uczniowie klas patronackich Volkswagen Poznań ze Swarzędza i Wrześni.

– Osiemnaście lat temu podjęliśmy decyzję o tym, by aktywnie rozwijać szkolnictwo branżoweopowiada Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji.– I teraz możemy z dumą powiedzieć, że to była bardzo dobra decyzja. Nauka w klasach patronackich to szansa zarówno dla młodych ludzi, jak i dla naszej fabryki. My oferujemy przyszłościowe kierunki, możliwość współpracy z zakładami Volkswagena w Wolfsburgu, Hanowerze, czy Skody w Mlada Boleslav. A także unikatowy program praktyk w naszych zakładach w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni – mówi Jolanta Musielak i zaznacza, że uczniowie tę szansę świetnie wykorzystują.

Słowa Jolanty Musielak potwierdzają statystyki. Rok szkolny 2022/2023 zakończyło łącznie 111 uczniów klas patronackich Volkswagena. Dla 30 z nich oznaczało to również ukończenie nauki na poziomie szkoły branżowej I stopnia. Do tej pory klasy patronackie w obu szkołach ukończyło 709 uczniów. 86% wszystkich absolwentów rozpoczęło pracę w fabrykach VWP.

– Tych wyników nie byłoby, gdyby nie zaangażowanie dyrekcji obu szkół, nauczycieli, wychowawców, naszych instruktorów i opiekunów praktyk oraz samych uczniów – podkreśla Jolanta Musielak.

Edukacja w klasach patronackich trwa trzy lata. W tym czasie uczniowie odbywają praktyki w VWP, m. in. w Szkole Odlewników, czy warsztacie praktycznej nauki zawodu. Biorą też udział w akcjach społecznych, np. sadzeniu drzew. Na zakończenie zdają oni polski egzamin zawodowy zgodny z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Mają też możliwość zdania dodatkowego egzaminu przed Polsko - Niemiecką Izbą Przemysłowo - Handlową AHK. Uprawnia on do wykonywania zawodu w wielu państwach Unii Europejskiej.

Zakończenie nauki w szkole branżowej nie oznacza końca edukacji. Absolwenci klas patronackich mogą kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia, przygotować się do matury i rozpocząć studia. 

Źróło: Volkswagen

Tagi artykułu

autoExpert 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę