Święto motoryzacji już za nami

Maciej Blum
4.4.2016

W zeszły weekend w Poznaniu miały miejsce targi „Motor Show” oraz „Targi Techniki Motoryzacyjnej”. Pierwsza impreza była wystawą samochodów i motocykli, natomiast druga zgromadziła producentów i sprzedawców wyposażenia warsztatowego oraz części zamiennych. 

Wśród wystawców na targach TTM nie mogło zabraknąć największych producentów wyposażenia takich jak Robert Bosch, Magneti Marelli, Maha czy rodzimy Unimetal, którzy prezentowali swoją ofertę sprzętu diagnostycznego.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja wyposażenia szkoleniowego oferowanego przez Centrum Szkolenia Motoryzacji „Autoelektronika Kędzia”, co potwierdza tendencję dużego nacisku rynku na sprawy związane z edukacją.

W trakcie targów odbyły się także V Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników 2016, które w kategorii Młody Mechanik, wygrał zespół w składzie Damian Siwek i Kamil Rakowski, reprezentujący Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim, a w kategorii Mechanik Zawodowy – Kazimierz Droszczak ze Świdnicy.

Kolejnym spotkaniem o charakterze edukacyjnym były II Ogólnopolskie Mistrzostwa Lakierników 2016, w których zwyciężył Zespół Szkół nr 5 w Wałbrzychu reprezentowany przez Daniela Pończyńskiego i Kamila Cichockiego. 

Sponsorami nagród we wszystkich mistrzostwach były firmy: Tesam, Hyundai Motor Poland, Kramp, NEO Tools, Premio Opony-Autoserwis, Autos, Akademia Praktycznych Umiejętności, Fundacja Cooperatio, ExxonMobil, Yanosik, V8 Team oraz Novol.

W trakcie targów nie zabrakło oczywiście konferencji oraz prezentacji i szkoleń technicznych, których dobrym przykładem może być konferencja „Badania techniczne w stacjach kontroli pojazdów” zorganizowana przez Instytut Maszyn Roboczych i Pojazdów Samochodowych Zakład Pojazdów Samochodowych i Transportu Drogowego Politechniki Poznańskiej, czy szkolenia z zakresu obsługi układów klimatyzacji w świetle nowych przepisów o emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Pozostałymi szkoleniami technicznymi były:

  • System kamer i radarów wspomagający kierowcę w nowoczesnych samochodach oraz konieczne narzędzia do ich serwisu.
  • Automatyzacja obsługi kół – plusy i minusy.
    Identyfikacja pojazdu klienta i zarządzanie wynikami pomiarów w warsztacie i w SKP.
  • Schematy elektryczne i dane diagnostyczne TecRmi w nowym systemie Integra Data Service 3.0.
  • Integra Connect – mobilna aplikacja na smartfony do sprawnej komunikacji serwisu z kierowcami pojazdów.
  • Diagnostyka systemów elektronicznych w samochodzie.
  • Wykorzystanie pomiarów oscyloskopowych do diagnozowania i weryfikacji usterek w systemach sterujących pracą silnika na przykładzie możliwości diagnostycznych i pomiarowych testera SUN PDL5500.
  • TPMS.
  • Jak czytnikiem OBD praktycznie określić sprawność trójfunkcyjnego konwertera katalitycznego?

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę