Stellantis i Ample nawiązują współpracę w celu wykorzystania technologii modułowej wymiany akumulatorów Ample

Wymiana akumulatorów w samochodach elektrycznych Stellantis

Stellantis i Ample podpisały wiążącą umowę partnerskiej współpracy w zakresie technologii ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych (EV), umożliwiającej naładowanie do pełna akumulatora w mniej niż pięć minut. Obaj partnerzy osiągnęli porozumienie w sprawie integracji rozwiązania Ample Modular Battery Swapping w pojazdach elektrycznych Stellantis. Technologia wymiany akumulatora umożliwia właścicielom pojazdów elektrycznych zastąpienie rozładowanego akumulatora w pełni naładowanym w ciągu zaledwie kilku minut, zatrzymując się na stacji wymiany.

  • Innowacyjne rozwiązanie wymiany akumulatorów, zapewniające pełne naładowanie w mniej niż pięć minut.
  • Program ma zostać uruchomiony w Europie w 2024 r. dla floty samochodów Fiat 500e oferowanych w usłudze car sharingu przez Free2move.
  • Technologia ma potencjał, aby zaspokoić potrzeby klientów w zakresie czasu ładowania, obaw przed niewystarczającym zasięgiem i zużyciem akumulatora.

Obie firmy prowadzą również rozmowy na temat rozszerzenia zastosowania technologii modułowej wymiany akumulatorów Ample celem zaspokojenia potrzeb flot Stellantis i klientów Stellantis na innych platformach i w innych regionach geograficznych.

Program pilotażowy ma rozpocząć się w 2024 roku w Madrycie, w Hiszpanii dla floty 100 samochodów Fiat 500e oferowanych w ramach usługi car sharingu przez spółkę Free2move należącą do Stellantis. Fiat 500e jest najlepiej sprzedającym się modelem elektrycznym Stellantis na świecie i liderem na wielu rynkach europejskich.

Partnerska współpraca z Ample to kolejny przykład tego, jak Stellantis rozważa wszystkie możliwości, które zapewniają swobodę mobilności naszym klientom korzystającym z samochodów elektrycznych – powiedział Ricardo Stamatti, starszy wiceprezes Stellantis, Charging & Energy Business Unit. – Oprócz innych projektów, na których obecnie się skupiamy, rozwiązanie Ample Modular Battery Swapping może zaoferować naszym klientom większą efektywność energetyczną, wyjątkową wydajność i mniejszy niepokój związany z zasięgiem. Z niecierpliwością czekamy na program pilotażowy z udziałem naszego wyjątkowego Fiata 500e.

W Ample wierzymy, że zasadniczą kwestią jest, aby samochody elektryczne były dostępne dla każdego bez żadnych kompromisów. To jedyny sposób, aby wywrzeć znaczący wpływ na obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Ambitne cele Stellantis w zakresie elektryfikacji, gama modeli elektrycznych i zaangażowanie kierownictwa sprawiają, że Stellantis jest idealnym partnerem do osiągnięcia naszych celów – powiedział Khaled Hassounah, dyrektor generalny Ample.Oferowanie konkurencyjnych samochodów elektrycznych, które mogą być w pełni naładowane w mniej niż pięć minut, pomoże usunąć pozostałe przeszkody we wdrażaniu pojazdów elektrycznych. Z niecierpliwością czekamy na współpracę ze Stellantis w celu wdrożenia naszego wspólnego rozwiązania.

Technologia Ample oferuje alternatywny sposób dostarczania energii do pojazdów elektrycznych, który sprawia, że ładowanie jest równie szybkie i wygodne jak tankowanie paliwa, proponując jednocześnie klientom ekologiczne rozwiązanie, które można płynnie zintegrować z odnawialnymi źródłami energii.

Akumulatory Ample zostały zaprojektowane z myślą o zastąpieniu oryginalnego akumulatora pojazdu elektrycznego. Jest to możliwe dzięki modułowym akumulatorom Ample, które można włożyć do dowolnego pojazdu elektrycznego, co pozwoliłyby Stellantis na przyjęcie technologii Ample bez konieczności przeprojektowywania platform pojazdów.

Ponadto, lekkie stacje wymiany akumulatorów Ample umożliwiają ich zainstalowanie w miejscach publicznych w ciągu zaledwie trzech dni, zapewniając infrastrukturę, która może zostać rozbudowana w krótkim czasie i może zaspokoić zapotrzebowanie kierowców. Gdy pojazd elektryczny wyposażony w technologię Ample zbliża się do stacji, jest on natychmiast rozpoznawany przez stację. Po wjechaniu i zaparkowaniu wewnątrz, kierowca rozpoczyna wymianę baterii z poziomu aplikacji, uzyskując w pełni naładowaną baterię w mniej niż pięć minut.

Rozwiązanie Modular Battery Swapping firmy Ample zostało zaprojektowane tak, aby było szybkie i ekonomiczne, minimalizując w ten sposób czas, w którym pojazdy elektryczne są wyłączone z eksploatacji i związane z tym skutki finansowe. Technologia wymiany akumulatorów Ample będzie dostępna dla klientów pojazdów elektrycznych na zasadach abonamentu. Takie podejście pozwoli obniżyć początkowy koszt całkowity pojazdu, a także pozwoli klientowi korzystać z akumulatora wyposażonego w najnowszą technologię, skutecznie zwiększając zasięg i żywotność pojazdu.

W ramach planu strategicznego Dare Forward 2030, Stellantis ogłosił plany osiągnięcia do 2030 roku 100% udziału w sprzedaży samochodów osobowych z napędem elektrycznym (BEV) w Europie oraz 50% udziału w sprzedaży samochodów osobowych i dostawczych z napędem elektrycznym w Stanach Zjednoczonych. Aby osiągnąć te cele sprzedażowe, firma zabezpiecza około 400 GWh pojemności baterii. Stellantis jest na dobrej drodze, aby do 2038 roku osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich obszarach, przy jednocyfrowej procentowej kompensacji pozostałych emisji.

Firma Ample znalazła się na opublikowanej przez Fast Company liście Next Big Things in Tech 2023 – zwycięzca kategorii transport, wśród 100 najbardziej wpływowych firm 2023 roku, wśród XPRIZE's XB100 Top Private Deep Tech Companies 2023 roku, Fast Company's World Changing Ideas, 10 najbardziej innowacyjnych firm 2022 roku oraz została wyróżniona w kategorii TIME's Best Inventions w 2021 roku.

Źródło: Stellantis

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę