Webasto dostarcza stacje ładowania do ciężarówek Scania z napędem plug-in hybrid

Ładowarki Webasto do ciężarówek SCania
30.4.2020

Scania rozpoczyna sprzedaż w całej Europie ciężarówek z napędem plug-in hybrid, oferowanych opcjonalnie wraz ze stacjami ładowania Webasto. Klienci mają do wyboru łatwą w obsłudze ładowarkę Webasto Pure oraz inteligentną Webasto Live. Klienci Scanii będą mogli skorzystać także z usługi montażu oferowanej przez Webasto.
 

Webasto jest partnerem systemowym marki Scania, która wprowadza na rynek nowy model hybrydowej ciężarówki z funkcją ładowania akumulatora (plug-in hybrid). Aby zapewnić nabywcom optymalną infrastrukturę ładowania, w momencie zakupu nowego samochodu klienci mogą zamówić także ładowarki Webasto Pure lub Webasto Live. Oba urządzenia mają moc 22 kW i są wyposażone w kabel o długości do 7 metrów, a za ich instalację odpowiadają wykwalifikowani elektrycy. Kompleksowa usługa Webasto obejmuje także wstępną analizę terenu, na którym ładowarki mają być zamontowane. W jej ramach specjalista Webasto sprawdza warunki na miejscu, w tym dostępne przyłącza do sieci energetycznej

Aby eksploatacja ciężarówek z napędem plug-in hybrid była jak najbardziej korzystna i ekologiczna, powinno się je ładować z sieci energetycznej. Dzięki temu mogą ruszać z miejsca oraz poruszać się z niewielką prędkością, na przykład w korku, w bezemisyjnym trybie elektrycznym. Hybrydowe ciężarówki Scanii wykorzystują system hamowania rekuperacyjnego, który odzyskuje energię kinetyczną i magazynuje ją w baterii. Hamowanie rekuperacyjne zwiększa wydajność pojazdu, ale nie jest wystarczające do długotrwałego napędzania ciężarówki w trybie elektrycznym. Dlatego aby samochód mógł ograniczyć emisję spalin w mieście, warto przed opuszczeniem bazy w pełni naładować baterię trakcyjną przy pomocy profesjonalnej stacji ładowania. 

Stacja Webasto o mocy 22 kW pozwoli naładować baterię samochodu Scanii w 20 minut. Ciężarówka może korzystać także z dodatkowych doładowań w czasie użytkowania, na przykład podczas przerw spowodowanych załadunkiem i rozładowaniem towaru. 

Korzystanie z konwencjonalnego gniazdka elektrycznego nie jest rekomendowane, gdyż nie są one dostosowane do długotrwałego ładowania samochodów elektrycznych. Może to doprowadzić do przegrzania gniazdka, co grozi pożarem.

Stacje ładowania Webasto są kompatybilne ze wszystkimi samochodami elektrycznymi, wyposażonymi we wtyczkę Type 2. Jest łatwa w użyciu i praktyczna ze względu na przymocowany na stałe kabel. 

Inteligentna stacja ładowania Webasto Live umożliwia zarządzanie przez sieć komórkową przy pomocy aplikacji Webasto LiveApp lub strony Webasto Charging. Za pośrednictwem sieci LAN i WLAN można połączyć ze sobą wiele stacji, tworząc dynamiczny system zarządzania ładowaniem pojazdów. Ładowarki umożliwiają uwierzytelnianie przez smartfona lub chipy RFID (Radio-Frequency Identification, identyfikacja przez fale radiowe). Co więcej możliwa jest także najnowocześniejsza metoda uwierzytelniania w systemie Plug & Charge (ISO 15118).

Źródło: Webasto

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę