Stabilizator zawieszenia – niedoceniany element

Stabilizator zawieszenia – niedoceniany element Bilstein
31.8.2022

Stabilizator jest elementem zawieszenia pojazdu łączącym ruchome części podwozia z nadwoziem. Wiele pojazdów jest wyposażonych w stabilizator przedniego, a niektóre również tylnego zawieszenia.

Stabilizator montowany jest w samochodach osobowych od wielu lat, a jego konstrukcja praktycznie nie ulega zmianie.

Chociaż element ten ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy, niewielu kierowców ma świadomość jego istnienia i funkcji. Bez stabilizatora samochód wykazywałby tendencję do przewracania się podczas pokonywania zakrętów, a jednocześnie podczas jazdy na wprost komfort jazdy uległby znacznemu pogorszeniu. Z reguły objawem uszkodzenia stabilizatora i jego elementów są głośnie stuki dochodzące z okolic zawieszenia.

Koszty naprawy uszkodzonego lub zużytego stabilizatora są najczęściej niewielkie. Wynika to z względnie niskich kosztów materiałów oraz stosunkowo prostej wymiany.

łącznik stabilizatora z nakrętkami zabezpieczającymi

Ale uwaga: W przypadku uszkodzenia stabilizatora nie należy używać samochodu. Rośnie wtedy ryzyko nadmiernego, niekontrolowanego wychylania się nadwozia podczas jazdy, a nawet utraty kontroli nad pojazdem, co w skrajnym przypadku może zakończyć się jego przewróceniem.

>>Zobacz więcej nt. asortymentu do układu kierowniczego i zawieszenia febi<<

Konstrukcja i działanie stabilizatora zawieszenia

Układ stabilizacji zawieszenia składa się z kilku elementów, takich jak na przykład łączniki lub tulejki stabilizatora. Drążek stabilizatora jest najczęściej przymocowany do ramy pomocniczej przy pomocy gumowych tulejek. Łączniki stabilizatora mocują go do kolumn amortyzatora/zawieszenia, ewentualnie do wahaczy. Specjalne przeguby kuliste łączników stabilizatora zapewniają wymaganą swobodę ruchów i pozwalają na płynną pracę drążka stabilizatora.

łącznik stabilizatora z nakrętką zabezpieczającą

Jeżeli jedno koło się wychyla, czyli dochodzi do jego odbicia, moment skrętny drążka stabilizatora zapewnia uniesienie również drugiego koła. Podobnie dzieje się w przypadku dobicia jednego z kół. Zapobiega to nadmiernemu przechyłowi poprzecznemu nadwozia podczas pokonywania zakrętów.

Jeżeli obydwa koła wychylają się jednocześnie, drążek stabilizatora nie pracuje.

Objawy niesprawności

W przypadku zużycia lub uszkodzenia elementów stabilizatora podczas pokonywania nierówności drogi słyszalne są wyraźne stuki z okolic zawieszenia. Najczęściej ich źródłem są zużyte tulejki lub uszkodzone przeguby kuliste łączników stabilizatora.

Jeżeli doszło do wytarcia tulejek, w miejscu współpracy z drążkiem stabilizatora pojawia się niepożądany luz. Podczas ruchów zawieszenia drążek stabilizatora luźno porusza się w tulejkach wydając charakterystyczne stuki.

łącznik stabilizatora

W często stosowanym rodzaju łącznika stabilizatora występują przeguby kuliste chronione gumową osłoną przed wodą i działaniem czynników zewnętrznych. Wewnętrzne gniazdo przegubu wypełnione jest smarem ograniczającym tarcie. Często jednakże dochodzi do uszkodzenia osłony gumowej lub utraty szczelności. Pozwala to na przedostawanie się wody, która przyspiesza zużycie. W rezultacie na przegubie kulistym pojawia się spory luz, który jest źródłem wspomnianych hałasów.

Podczas wymiany łącznika stabilizatora zawsze należy pamiętać o właściwym momencie dokręcania połączeń śrubowych. W innym przypadku przegub kulisty może zostać uszkodzony, ulec przedwczesnemu zużyciu, a nawet oderwać się.

Warto zaufać oferowanym przez febi stabilizatorom zawieszenia odpowiadającym jakością produktom OE. Cała oferta części do samochodów osobowych dostępna jest na stronie.

febi to Twój Numer 1 na niezależnym aftermarkecie. Oferuje ponad 32 000 produktów przeznaczonych do profesjonalnej naprawy pojazdów. Wybrane elementy do samochodów osobowych i użytkowych wytwarzane są we własnym zakładzie produkcyjnym, a stosowane standardy jakościowe dotyczą wszystkich części zamiennych i usług.

>>Więcej informacji na stronie<<

Artykuł sponsorowany febi

Ferdinand Bilstein Polska Sp. z o.o.

Ferdinand Bilstein Polska Sp. z o.o.

Grupa bilstein to wiodący, światowy specjalista na rynku części zamiennych, oferujący rozwiązania dla wszystkich spotykanych pojazdów osobowych i użytkowych.

Grupa bilstein łączy w sobie wysoką jakość, zorientowanie na potrzeby klienta oraz wieloletnie doświadczenie producenta i dostawcy.

Rodzinna, niezależna od koncernów grupa przedsiębiorstw skupia pod jednym dachem tradycyjne marki febi, SWAG oraz Blue Print.

Skupione w jednej grupie marki febi, SWAG i Blue Print, razem i każda z osobna, są synonimem części zamiennych o wysokiej jakości, spełniających wymagania pierwszego montażu.

Szeroki i bogaty asortyment obejmuje 47.000 różnych produktów spełniających najwyższe wymagania w zakresie jakości i pewności montażu.Uzupełnieniem unikalnej oferty są praktyczne rozwiązania z zakresu serwisu i obsługi klienta, zawsze dostępne w odpowiednim miejscu i czasie - w niezależnych warsztatach.

Oferta:

 

febi
"SOLUTIONS DRIVEN BY YOU"
Od chwili założenia w roku 1844 febi bilstein, znany na świecie producent i dostawca, jest synonimem innowacji w zakresie produkcji i obsługi klienta. Wysokie wymagania jakościowe mają odzwierciedlenie w precyzyjnych częściach wytwarzanych w zakładzie produkcyjnym w Ennepetal. Oferta obejmuje ponad 22.000 części zamiennych do praktycznie wszystkich samochodów osobowych i użytkowych. Na stale rosnące wymagania rynku febi bilstein odpowiada wieloletnim doświadczeniem oraz najnowocześniejszą technologią produkcji.

Blue Print
Kompletna oferta do samochodów azjatyckich i amerykańskich.

Od roku 1994 Blue Print oferuje kompletny asortyment części do samochodów osobowych produkcji azjatyckiej i amerykańskiej. Asortyment obejmujący 22.000 referencji pokrywa zapotrzebowanie również na produkty niszowe, specjalne narzędzia oraz informacje techniczne i wskazówki montażowe. Obok wysokiej jakości części, podstawę działalności brytyjskiego Automotive Distributors Ltd. (ADL) stanowi koncentracja na właściwej obsłudze klienta. Nie tylko wysoka dostępność, ale również szybkie i proste wyszukiwanie części są zaletami współpracy z marką Blue Print. W pełni funkcjonalne oprogramowanie on-line do wyszukiwania i identyfikacji części Blue Print LIVE! jest uznawane za jeden z najobszerniejszych i najbardziej precyzyjnych katalogów w branży. W każdym przypadku umożliwia szybką identyfikację odpowiedniej części zamiennej.

SWAG
Szeroka oferta dla sklepów (handlu) i warsztatów
Znana na całym świecie marka SWAG to synonim najwyższej jakości i krótkiego czasu realizacji zamówień. Dystrybutorzy i warsztaty doceniają jakość i wzorowy serwis firmy założonej w 1954 roku. Dzięki asortymentowi ponad 14.000 referencji SWAG oferuje szeroką gamę części zamiennych do większości europejskich marek i modeli samochodów. Części zamienne SWAG to jakość pierwszego montażu. Restrykcyjne badania jakościowe wszystkich oferowanych części zamiennych przewyższają nawet te wymogi, które są regulowane aktami prawnymi. Dzięki temu klienci i partnerzy darzą firmę zaufaniem, a SWAG jest jedną z najsilniejszych marek cieszących się doskonałą opinią.

Profil Firmy

Ferdinand Bilstein Polska Sp. z o.o.