Siemens zainwestował w superbaterię

Siemens zainwestował w superbaterię Skeleton Technologies

Skeleton Technologies poinformowało o pozyskaniu 108 mln euro finansowania m.in. od firmy Siemens i Marubeni. Ta kwota ma istotnie przyczynić się do przyspieszenia rozwoju produktów, a w tym technologię akumulatorów dużej mocy. SuperBattery można naładować w 15 sekund.

Skeleton Technologies zamknęła rundę finansowania kwotą 108 mln euro. Wśród inwestorów znalazły się m.in. firmy Siemens Financial Services (SFS) i Marubeni. Finansowanie to przyspieszy rozwój produktów nowej generacji i sfinansuje ekspansję produkcyjną dla superkondensatorów i nową technologię akumulatorów dużej mocy firmy – SuperBattery.

SuperBattery została opracowana, aby zaspokoić potrzeby kilku sektorów i jest obecnie wykorzystywana lub testowana w pojazdach elektrycznych, hybrydowych i paliwowych, autobusach, ciężarówkach i infrastrukturze ładowania.

SuperBattery to nowa generacja ultrakondensatorów opartych na opatentowanym tzw. „zakrzywionym grafenie”. Akumulator może przenosić wysoką wydajność i długą żywotność ultrakondensatorów do akumulatora grafenowego. Choć ma niską gęstość, SuperBattery można naładować w zaledwie 15 sekund. Do tego twórcy przekonują, że przetrwa setki tysięcy cykli głębokiego rozładowania i ładowania, może więc służyć jako bufor dla szczytowych obciążeń zasilania do ładowania i rozładowywania w połączeniu z baterią litowo-jonową.

 – Zabezpieczenie inwestycji przez jedną największych firm technologicznych w Europie jest znaczącym kamieniem milowym dla nas. Oprócz inwestycji Siemens jest również kluczowym partnerem, dostawcą i klientem. Ich doświadczenie w zakresie rozwoju i partnerstw handlowych będzie napędzać nasz rozwój i umocni naszą pozycję na rynku – mówi dyrektor generalny i współzałożyciel Skeleton Technologies Taavi Madiberk.

Co więcej, „zakrzywiony grafen”, został opracowany w zakładzie Skeletona w Bitterfeld-Wolfen w Niemczech, przy użyciu materiałów pozyskiwanych lokalnie, które są szeroko dostępne w Europie. Rozwój i produkcja materiałów zastępczych mają kluczowe znaczenie dla zmniejszenia potrzeby wykorzystywania minerałów, takich jak nikiel lub kobalt, oraz dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w Europie.

 – Siemens od dłuższego czasu współpracuje z firmą Skeleton Technologies. Niedawno podpisaliśmy na przykład umowę o współpracy w celu digitalizacji produkcji superkondensatorów. Cieszymy się, że możemy pogłębić to partnerstwo, inwestując w rozwój zaawansowanych technologii akumulatorów. Naszym celem jest wspieranie innowacyjnych technologii na rzecz zrównoważonej przyszłości, a Skeleton Technologies doskonale dopasowuje się do tej wizji. Zwłaszcza w momencie opracowania najnowocześniejszych technologii szybkiego ładowania o dużej mocy – mówi Steffen Grosse, dyrektor generalny Equity Finance w Siemens.

Obecni inwestorzy, w tym Marubeni Corporation, również wyłożyli spore kwoty na rozwój nowej technologii. Konglomerat, w skład którego wchodzi Berkshire Hathaway Warrena Buffeta jako znaczący udziałowiec, dystrybuuje produkty Skeletona w Azji i pomaga w pozyskiwaniu klientów dla SuperBattery w regionie.

Źródło: Skeleton Technologies

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę