Rosnące znaczenie rozrusznika w nowoczesnych układach napędowych

Rosnące znaczenie rozrusznika w układach napędowych Valeo
31.8.2022

Valeo jest głównym producentem OE i wiodącym dostawcą rozruszników na rynek wtórny (Aftermarket) zarówno w zakresie kompletnych urządzeń, jak i części zamiennych do nich. Rozrusznik jako komponent, odgrywa istotną rolę w rozwoju nowoczesnych układów napędowych. Jego rola stała się jeszcze bardziej znacząca po wprowadzeniu dwumasowych kół zamachowych, ponieważ niezawodny rozrusznik jest głównym czynnikiem zapewniającym ich trwałość.

Surowe normy dotyczące emisji CO2 i zużycia paliwa zmusiły wszystkich producentów samochodów do dalszego rozwoju swoich układów napędowych. System start-stop był kamieniem milowym w tym zakresie. Dynamika popularności tego systemu ogromnie wzrosła po wdrożeniu normy emisji spalin Euro 5 w 2011 r.

Dlaczego mocny, niezawodny rozrusznik jest tak ważny dla całego układu napędowego, szczególnie wyposażonego w dwumasowe koło zamachowe? Odpowiedź jest ściśle związana ze zjawiskiem oporu, który jest różny dla różnych typów układów napędowych. Kiedy zwykłe koło zamachowe zostaje zastąpione dwumasowym, nowy podzespół przejmuje tłumienie drgań, powstałych w wyniku oscylacyjnych ruchów wału korbowego (podczas gdy w przypadku zwykłego koła zamachowego za tłumienie odpowiadają amortyzatory w tarczy sprzęgła).

dwumasowe koło zamachowe
Dwumasowe koło zamachowe Valeo chroni skrzynię biegów przed wibracjami pochodzącymi z silnika

Modyfikacja architektury układu, w którym element tłumiący został przeniesiony z wału wejściowego na wał korbowy, wpłynęła na wystąpienie rezonansu. Prędkość rezonansowa została przesunięta z wartości obrotów na minutę, osiąganych podczas jazdy do wartości poniżej obrotów biegu jałowego. Zapewnia to komfort podczas jazdy, ale kluczowe staje się jak najszybsze uruchomienie silnika, aby nie utrzymywać prędkości rezonansowych, które bardzo szybko uszkodziłyby dwumasowe koło zamachowe. To jest właśnie powód, dla którego mocne i niezawodne rozruszniki stają się tak ważne dla producentów samochodów w momencie, gdy dokonują oni wyboru, których komponentów będą używać w swoich pojazdach.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej wraz z rosnącą popularnością systemu start-stop. Start-stop nie jest produktem ani układem, lecz funkcją powiązaną z komfortem korzystania z pojazdu. Aby zastosować tę funkcję, możliwe jest wykorzystanie kilku technologii. Zatrzymanie silnika jest kontrolowane przez system zarządzania silnikiem, który integruje funkcję stop-start. System zarządzania silnikiem kontroluje ponowne uruchomienie, gdy tylko kierowca uruchomi zasilanie, zabierając stopę z pedału hamulca.

Technologia start-stop szybko rozwija się na rynku OEM i w 2021 r. była obecna już w 40% pojazdów produkowanych na całym świecie. Jedną z metod umożliwiających zastosowanie funkcji start-stop jest wykorzystanie wzmocnionego rozrusznika, montowanego w miejsce konwencjonalnego. W tym przypadku nie ma to większego wpływu na architekturę układu napędowego, ale wzmocniony rozrusznik odgrywa istotną rolę w zapewnieniu niezawodnej pracy systemu podczas znacznie większej liczby cykli.

>>Zapraszamy do oglądania szkoleń technicznych on-line<<

Wspomnieliśmy o tym, że architektura układu napędowego nie zmienia się wraz z zastosowaniem wzmocnionego rozrusznika. Jednak, aby poszczególne elementy układu były w stanie pracować przy zwiększonej liczbie cykli, konieczne jest zmodyfikowanie ich, na przykład: nowa konstrukcja akumulatora, alternator o zwiększonej wydajności czy dwumasowe koło zamachowe zdolne do przetrwania większej liczby cykli. Mimo wszystko kluczem do stworzenia niezawodnego systemu start-stop jest konstrukcja rozrusznika. W przeciwieństwie do konwencjonalnej konstrukcji, która pozwala rozrusznikowi pracować przez około 5000 cykli, wzmocniony rozrusznik musi obsłużyć 300 000 cykli rozruchu silnika. Co więc kryje się za tą wzmocnioną konstrukcją?

Przede wszystkim zwiększono liczbę szczotek do 8. Nowa konstrukcja obejmuje kołnierz pośredni z łożyskami igiełkowymi, wieńcem zębatym rozrusznika ze specjalnym amortyzatorem, zacisk na osi przekładni rozrusznika, wzmocniony elektromagnes z podwójnym przełącznikiem kontaktowym i co bardzo ważne, nową konstrukcją zębnika ze zwiększoną liczbą zębów.

Valeo zajmuje wiodącą pozycję produkcyjną w opracowywaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie układów napędowych. Ciągłe zmiany wymuszone nowymi normami emisji CO2 przyspieszają innowacje w konstrukcji nowoczesnych podzespołów wszystkich samochodów. Dzięki doświadczeniu w produkcji zarówno dwumasowych kół zamachowych, jak i rozruszników OE, Valeo może zapewnić najlepszą możliwą trwałość komponentów układu napędowego nie tylko producentom samochodów, ale także na rynku wtórnym.

Artykuł sponsorowany Valeo

Valeo Service Eastern Europe Sp.z o.o.

Valeo Service Eastern Europe Sp.z o.o.

Valeo to specjalista w projektowaniu, produkcji oraz sprzedaży części, systemów zintegrowanych i modułów dla branży motoryzacyjnej. Wszechstronne doświadczenie i dążenie do innowacyjności pozwala Valeo wyposażać samochody w najnowsze technologie oraz wyprzedzać potrzeby branży motoryzacyjnej.

Valeo Service jest specjalistą na rynku części zamiennych, obsługując zarówno producentów samochodów, jak i niezależny rynek wtórny. Valeo Service zaopatruje wszystkie kanały rynku wtórnego na całym świecie w szeroką gamę produktów, stanowiąc tym samym wsparcie dla specjalistów rynku wtórnego w ich codziennej pracy oraz zwiększając bezpieczeństwo, komfort i przyjemność jazdy samochodami.

Valeo Service oferuje też innowacyjne narzędzia i usługi takie jak diagnostyka, szkolenia oraz wsparcie sprzedaży i marketingu dla dealerów samochodów, dystrybutorów części zamiennych oraz niezależnych warsztatów samochodowych w ponad 150 krajach na świecie. Wśród całej działalności Valeo, grupa Valeo Service odpowiada za aktywność na rynku wtórnym.

Jako producent średnio 3000 nowych referencji rocznie, Valeo Service oferuje szeroką gamę produktów oraz znakomitych usług (narzędzia szkoleniowe, narzędzia wspomagania sprzedaży i narzędzia wsparcia technicznego).

Valeo Service oferuje wysokiej jakości, kompleksowe i innowacyjne rozwiązania, które zaspokoją każdą potrzebę rynku. Dealerzy samochodów, dystrybutorzy części zamiennych, niezależni mechanicy i właściciele warsztatów korzystać mogą z wartości dodanej, która zwiększa ich efektywność tak w aspekcie handlowym, jak i technicznym.

Oferta:

Wszechstronna oferta Valeo Service w zakresie części zamiennych do pojazdów obejmuje wiele produktów i usług dla producentów i niezależnych sieci na całym świecie. Nasza fachowa wiedza widoczna jest we wszystkich kanałach dystrybucji, zarówno tych dedykowanych profesjonalistom z branży (tradycyjne sieci motoryzacyjne), jak i jednostkom niezależnym (hipermarkety, mechanicy oraz internet).

Produkty Valeo obecne są w ponad 150 krajach. Sprzedaż wspierana jest przez wypecjalizowane oddziały produkujące części zamienne w Europie (9 filii), w USA, Meksyku, w Azji (m.in. w Chinach i w Indiach), w Ameryce Południowej (Brazylia i Argentyna), oraz w oddziale eksportowym, który zaopatruje pozostałe części świata.

Bogate i spójne portfolio produktów i usług, które z każdym rokiem powiększa się średnio o 3000 nowych produktów.

 • klimatyzacja i jakość powietrza
 • chłodzenie silnika
 • filtry silnikowe
 • systemy hamulcowe
 • systemy wycieraczek
 • systemy zapłonowe
 • układy elektryczne
 • układy przeniesienia napędu
 • systemy oświetlenia
 • systemy zabezpieczeń
 • układy przełączników i systemy detekcji
 • układy regulacji przepływu powietrza
 • akcesoria elektryczne
 • wspomaganie parkowania i jazdy

Profil Firmy

Valeo Service Eastern Europe Sp.z o.o.