Nowa gama retrofitów Narva Range Performance LED

Nowa gama retrofitów Narva Range Performance LED
14.7.2020

Retrofity LED opracowane zostały jako zamiennik żarówek halogenowych. W ich konstrukcji pozostawiono tradycyjne mocowanie, co pozwala na szybką i łatwą wymianę na zasadzie plug-and-play. Montaż w kloszu reflektora wymagał jednak podłączenia do wiązki elektrycznej dodatkowej skrzynki kontrolnej i układu chłodzenia.

Kwestie te rozwiązano w nowych retrofitach Narva Range Performance LED. Kompaktowa konstrukcja zawiera już w sobie wszystkie te elementy. Wydajne rozprowadzenie ciepła zapewnia, pokryty anodowaną powłoką, aluminiowy radiator. W jego podstawę dodatkowo wbudowano silniczek wiatraczka. Całość, w zależności od typu, ma długość używanej do tej pory żarówki halogenowej.

W nowych retrofitach LED marki Narva uproszczono również schemat działania pierścienia centrującego. Za jego pomocą reguluje się wiązkę światła do układu optycznego odbłyśników i klosza reflektorów.

W retrofitach tradycyjny żarnik w szklanej bańce wypełnionej gazem zastąpiono układem diod LED. W przypadku Narva Range Performance osiągają one temperaturę barwową rzędu 6500 Kelwinów. Jest ona zbliżona do białego, dziennego światła, a więc neutralnego dla ludzkiego oka. W praktyce, podczas jazdy po zmroku czy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, ogranicza zmęczenie wzroku.

Stworzony układ świecenia diod LED wyznacza ostrą linię odcięcia. Ma to podwójne znaczenie. Kierowcy zapewnia idealną widoczność sytuacji na drodze, pozostałych uczestników chroni przed efektem oślepiania.

Gama retrofitów Narva Range Performance LED do oświetlenia zewnętrznego składa się z oferowanych do tej pory typów - H4, H7, H8/H11 Fog, HB3/4 i HIR2.

Nowością w niej są pozycje – H1 i H3. Atutem wszystkich jest możliwość montażu w instalacjach samochodowych 12 i 24 V – a więc także w pojazdach ciężarowych, autobusach czy maszynach budowlanych i rolniczych. Producent zapewnia, że ich żywotność wynosi do 1500 godzin ciągłego świecenia.

Ich uzupełnieniem są retrofity LED przeznaczone do świateł pomocniczych. Narva oferuje do nich typy LED-Red P21W, LED-Red P21/5W oraz LED-T20-Red W21/5W.

O jakości retrofitów LED można też przekonać się wybierając pozycje przeznaczone do wnętrza pojazdu. W ofercie Narva znajdują się typy T10 W5W oraz Fest 38 mm. Ich wymiana również polega na bezpośrednim zastąpieniu używanej do tej pory żarówki.

W założeniu konstruktorów oświetlenia retrofity LED mają zastąpić na rynku motoryzacyjnym żarówki halogenowe. Ich niewątpliwą cechą jest możliwość montażu w niemal każdym używanym dziś reflektorze. W starszych konstrukcjach pozwoli to więc zrównoważyć efekt naturalnego zużycia się poszczególnych elementów. Obecnie trwają procesy ich homologacji i dopuszczenia do użytku na drogach publicznych. Niemniej ich sprzedaż na europejskich rynkach jest legalna.

Źródło: Narva

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę