Regeneracja wtryskiwaczy wojskowych – jak przebiega proces?

Regeneracja wtryskiwaczy wojskowych – jak przebiega proces? WUZETEM

Zanieczyszczenia, osady, nieprawidłowa instalacja – różne są przyczyny zużywania się wtryskiwaczy. Jednak zakup nowych części nie jest konieczny. Można je poddać regeneracji. To bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej sprawności i najwyższej jakości produktu. WUZETEM, globalny dostawca stalowych komponentów precyzyjnych do pojazdów, maszyn i urządzeń, daje wtryskiwaczom drugie życie.

Wtryskiwacze wojskowe są jednym z głównych podzespołów części w układzie wtrysku, w silnikach wysokoprężnych. Ich precyzja w wykonaniu wpływa na zmniejszenie emisji spalin i zużycia paliwa, co umożliwiło producentom pojazdów spełnienie rygorystycznych norm związanych z ochroną środowiska. Na co dzień wtryskiwacze pracują jednak w bardzo trudnych warunkach. Wysoka temperatura i ogromne ciśnienie, mogą wpływać na zmianę parametrów części, a dalsze zaniedbanie układu wtryskowego może doprowadzić do poważnych awarii silnika. Dlatego tak ważne jest wybranie wysokiej jakości produktów i monitorowanie ich stanu. Jeśli wysoki poziom zużycia nie pozwala na dalszą bezpieczną eksploatację, wtryskiwacze należy wymienić na nowe lub poddać je regeneracji.

Proces regeneracji wtryskiwaczy jest bardziej opłacalny niż zakup nowych części. Jednak, aby prawidłowo wykonać odnowę, potrzebna jest ekspercka wiedza, doświadczenie i precyzja, z tego powodu zadanie najlepiej zlecić fachowcom.

Paweł Orliński, Zastępca Dyrektora Biura Techniczno-Produkcyjnego ds. Produkcji Podstawowej w WUZETEM 

Regeneracja w trzech krokach

Proces regeneracji wtryskiwaczy wojskowych można podzielić na trzy główne etapy: weryfikacja elementów wyeksploatowanych wtryskiwacza i określenie, które można ponownie wykorzystać, jak np. korpus wtryskiwacza, montaż – czyli złożenie wtryskiwacza z podzespołów, oraz weryfikacja funkcjonowania wtryskiwacza – pracy, wypływów, spadku ciśnienia, szczelności. W WUZETEM proces regeneracji zaczyna się od sprawdzenia wtryskiwacza, przez ekspertów, pod kątem uszkodzeń mechanicznych. Części, które nadają się do ponownego użycia, są przygotowywane do dalszych etapów regeneracji. Standardem jest wymiana zużytych elementów eksploatacyjnych, np. rozpylacza, czyli najważniejszej części wtryskiwacza. Element ten jest podatny na uszkodzenia, ponieważ znajduje się pod wpływem niekorzystnych warunków fizyko-chemicznych panujących w komorze spalania oraz sił występujących na skutek intensywnej współpracy części składowych pary precyzyjnej. Cały proces produkcji rozpylacza wojskowego jest wykonywany w zakładach WUZETEM, na maszynach sterowanych numerycznie – CNC. Obejmuje wytoczenia półfabrykatów korpusu i igły, operacje wiertarskie, obróbkę cieplną i cieplnochemiczną, operacje szlifierskie powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych korpusu, a także operacje szlifierskie powierzchni zewnętrznych igły i wydrążenie otworków rozpylających. Rozpylacz zostaje dodatkowo skontrolowany przez zespół specjalistów w nowoczesnym laboratorium – na urządzeniu Eragon, służącym do kodowania wyrobów gotowych przez laborantów.

Następnie zmontowany wtryskiwacz wojskowy jest poddawany testom, mającym na celu potwierdzenie jego sprawności. W WUZETEM wykorzystuje się specjalne do tego celu dedykowane urządzenia, które sprawdzają niemal wszystkie funkcje wtryskiwacza, w tym rozpylenie paliwa czy szczelność przelewów. Za kontrolę jakości odpowiada przede wszystkim operator urządzenia, na których sprawdza się funkcjonalność gotowego wtryskiwacza wojskowego pod względem pracy, szczelności oraz wypływu paliwa. Dzięki takim działaniom klient otrzymuje w pełni funkcjonalny wyrób.

Znaczenie regeneracji

Wydłużenie żywotności wtryskiwacza wojskowego niesie za sobą szereg korzyści – nie tylko liczonych w złotówkach. Regeneracja jest przyjazna środowisku, ponieważ niweluje emisję spalin związaną z produkcją i transportem nowych części, a także redukuje ilość odpadów. Mniejsze jest również zużycie energii, wody oraz surowców, takich jak np. stal, które są drogie, a ich dostępność mocno ograniczona. Jednocześnie regeneracja trwa krócej niż produkcja nowego produktu, przez co czas realizacji usługi jest satysfakcjonujący. W ten sposób zyskuje nie tylko firma, ale także jej klient, któremu zależy na skorzystaniu z odpowiadającej mu cenowo usługi zrealizowanej w stosunkowo krótkim czasie.

Wtryskiwacz poddany regeneracji sprawnością dorównuje nowym produktom, co jest weryfikowane przez samego producenta. To daje gwarancję, że nadaje się do dalszej i bezpiecznej eksploatacji.

Źródło: WUZETEM

autoEXPERT 12 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę