Rdzenie na wymiar AVA Quality Cooling w technologii lutowania próżniowego

Rdzenie na wymiar AVA Quality Cooling AVA Quality Cooling
6.5.2022

Firma AVA rozszerzyła swoją ofertę o kilka modeli chłodnic i gamę rdzeni do chłodnic wykonywanych z elementów aluminiowych łączonych ze sobą za pomocą technologii lutowania próżniowego (Vacuum Brazing Process).

Firma AVA zaimplementowała w procesie produkcyjnym bardzo nowoczesną metodę lutowania próżniowego do łączenia elementów aluminiowych rdzeni jak i całych chłodnic.

Skompletowany z części rdzeń chłodnicy zamyka się w komorze pieca rozgrzewanego do temperatury bliskiej przemiany materiału rdzenia z fazy stałej w ciekłą (dla aluminium to ok. 900°C). Jednocześnie w komorze pieca zespół pomp utrzymuje próżnię na poziomie 0,00001 bara. W takich warunkach stykające się ze sobą części rdzenia chłodnicy zaczynają się łączyć, tworząc jednolity materiał.

Żadna powierzchnia nie ulega utlenieniu bo w piecu nie ma tlenu, jest próżnia. Nie występują przegrzania połączeń, ponieważ wszystkie elementy mają jednakową temperaturę. Nie ma wtrąceń substancji obcych w miejscach łączenia materiałów, gdyż w tej metodzie nie stosuje się topników. Po ochłodzeniu wszystkie części rdzenia stanowią jednolity monolityczny element.

Nowa oferta firmy AVA obejmuje kilka wariantów chłodnic przeznaczonych do chłodzenia cieczy chłodzącej silnik oraz oleju silnikowego. Niektóre modele to chłodnice łączone, w jednym module znajduje się chłodnica płynu chłodzącego silnik oraz chłodnica oleju silnikowego. Oprócz chłodnic lutowanych próżniowo firma wprowadziła również rdzenie do chłodnic wykonywane także w technologii lutowania próżniowego.

Oferta rdzeni do chłodnic jest bardzo atrakcyjna i unikatowa ponieważ jest to oferta dopasowana bezpośrednio do potrzeb klientów – „rdzenie na wymiar”. Oferta pozwala na znaczne obniżenie kosztów napraw układów chłodzenia silników. Zamiast wymieniać całą chłodnicę, wymienia się tylko jej rdzeń (element czynny bezpośrednio chłodzący płyn chłodniczy), który w czasie eksploatacji pojazdu czy urządzenia dość szybko koroduje i często ulega uszkodzeniom mechanicznym. Pozostałe części chłodnicy (zbiorniki, rama, elementy mocujące, przyłącza) nadal są wykorzystywane.

Rdzenie chłodnic na wymiar to oferta produktów o grubości w zakresie od 40 do 220 mm. W systemie zamówień rdzeni na wymiar firmy AVA zamawiający podaje wysokość i szerokość potrzebnego mu rdzenia i wybiera z typoszeregu jego grubość. Czas dostawy zamówionego rdzenia to 4–5 dni roboczych.

Można zamawiać rdzenie tylko do chłodnic cieczy (funkcja powietrze/woda), jak też układy dwu- lub trzyobiegowe (funkcje powietrze/woda/olej). Zakończenie naprawy uszkodzonej chłodnicy to połączenie dostarczonego przez firmę AVA rdzenia ze sprawnymi elementami rozmontowanej uprzednio chłodnicy.

Źródło: AVA Quality Cooling

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę