Projekt artystyczny Lamborghini z okazji 60-lecia marki

Projekt artystyczny Lamborghini z okazji 60-lecia marki Lamborghini

Z okazji celebracji 60-lecia marki Lamborghini, salon Lamborghini Warszawa, należący do grupy Porsche Inter Auto, zrealizował innowacyjny projekt artystyczny. „HEX ART. Bursztynowa opowieść o czasie” ma formę rzeźby kinetycznej i jest polską interpretacją historii i ewolucji legendarnej marki. Dzieło zostanie wystawione w muzeum Lamborghini w Saint’ Agata Bolognese i będzie reprezentowało Polskę wśród najlepszych prac z całego świata, powstałych specjalnie na jubileusz. 

W 2023 roku mija 60 lat, od kiedy marka Lamborghini rozpoczęła rewolucję w świecie motoryzacji. Włoski producent stworzył w tym czasie ikoniczne modele, które do dziś są doceniane przez miłośników marki. Z tej okazji na całym świecie powstają niecodzienne dzieła sztuki, które są lokalnymi interpretacjami historii włoskiego producenta. Lamborghini Warszawa, jedyny oficjalny salon marki w Polsce, również dołączył do tego projektu. 

Marka Lamborghini w ponad pół wieku stała się symbolem pasji, innowacji i designu. Wszystkie samochody, które powstają w fabryce w Saint’ Agata Bolognese wzbudzają olbrzymie emocje, reprezentują konkretny styl życia, są manifestacją mocy i szybkości. Cieszę się, że od blisko 10 lat możemy być częścią tej historii i oferować te wyjątkowe samochody także polskim klientom – mówi Piotr Jędrach, Dyrektor Generalny Lamborghini Warszawa. 

HEX ART. Bursztynowa opowieść o czasie 

Polska interpretacja projektu artystycznego powstałego z okazji jubileuszu 60-lecia marki Lamborghini jest wynikiem łączenia pasji do motoryzacji, historii i sztuki. Dzieło zatytułowane „HEX ART". Bursztynowa opowieść o czasie” przybrało formę rzeźby kinetycznej. Projekt nawiązuje do polskiej kultury ludowej, a precyzyjniej do słowiańskiego amuletu szczęścia. Został wykonany z mosiądzu i bursztynu, połączone ze sobą trzy geometryczne, ażurowe segmenty rysują symboliczne nawiązanie do budowy żywego organizmu. Pionowy układ kształtuje sylwetkę rzeźby, a całościowy wrzecionowaty obrys nasuwa skojarzenie z designem samochodów marki Lamborghini, podkreślając ich dynamikę i DNA. 

Projekt artystyczny Lamborghini z okazji 60-lecia marki zdjęcie w treści artykułu

– Tak jak w żywym organizmie, w wewnętrznej strukturze rzeźby krystalizują się trzy istotne aspekty życia. W środkowej i najważniejszej części, znajduje się żywiczna bursztynowa materia o dwóch obliczach, która symbolizuje serce i wytrwałość. Na górze umiejscawia się rozum i inteligencja, a w dolnej części tworzy się pożądanie i namiętność – tłumaczy autorka projektu, artystka Małgorzata Paruch-Piotrowska. 

Bursztyn, który został wykorzystany w projekcie przybrał postać heksagonów, które są bezpośrednim nawiązaniem do form i kształtów charakterystycznych dla marki. Wszystkie dzieła powstałe z okazji jubileuszu zostaną wystawione w muzeum Lamborghini w Saint’ Agata Bolognese. 

Źródło: Lamborghini

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę