Produkt roku 2021 – Wręczenie nagród
Ponad 130 produktów zgłoszonych przez 70 firm stanęło do walki o tytuł „Produktu Roku 2021” w konkursie organizowanym przez naszą redakcję. Kapituła składająca się z 17 osób jak co roku stanęła przed trudnym zadaniem wyboru najlepszych produktów dla branży motoryzacyjnej.
W trakcie zorganizowanej 23 września telekonferencji ogłosiliśmy wyniki oraz przyznaliśmy nagrody i wyróżnienia. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne, tak jak w zeszłym roku, niemożliwe było osobiste spotkanie ani z kapitułą, ani z przedstawicielami firm, które zgłosiły zwycięskie i wyróżnione produkty.
Ceremonia wręczenia statuetek i dyplomów – wzorem zeszłorocznego wydarzenia – przebiegła zdalnie w formie wideokonferencji.
Startujące w konkursie produkty zostały pogrupowane na 3 kategorie główne:
- Wyposażenie warsztatu i oprogramowanie.
- Części i akcesoria motoryzacyjne.
- Chemia motoryzacyjna.
Znalazły się wśród nich produkty dla branży motoryzacyjnej prezentowane na łamach „autoEXPERTA” w ciągu ostatniego roku (9/2020 do 6–7/2021). Jak co roku kapituła zmierzyła się z trudnym zadaniem wyboru najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych produktów dla tej branży.
Kapituła, w której skład wchodzą rzeczoznawcy, przedstawiciele środowisk akademickich oraz praktycy, którzy na co dzień zajmują się naprawą i diagnostyką samochodów, reprezentuje różne środowiska związane z motoryzacją. Z tego powodu podczas wyboru każdy z członków kapituły koncentrował się na innych czynnikach. Zwracano uwagę na innowacyjne produkty do obsługi samochodów, takie jak wyposażenie warsztatowe, ale też części zamienne cechujące się ponadprzeciętnymi rozwiązaniami technicznymi czy na nowatorskie produkty chemiczne.
Nagroda główna – tytuł „Produktu Roku” – przyznawana jest w każdej z 3 konkursowych kategorii jednemu produktowi, który zdobył najwięcej punktów. Laureat otrzymuje prawo do posługiwania się tym tytułem , a także okolicznościową statuetkę i dyplom. Ponadto w każdej kategorii 3 najwyżej ocenianie produkty otrzymują wyróżnienia nagradzane dyplomem.
Do tej pory w 18 edycjach organizowanego od 2004 r. konkursu „Produkt Roku” wzięło udział ponad 3437 produktów prezentowanych na łamach „autoEXPERTA. Każdego roku statuetkę otrzymują 3 zwycięskie produkty, nagrodzono więc już 54 produkty.
Ciekawym spostrzeżeniem może być to, że kapituła zwraca uwagę na produkty innowacyjne ze względu na nowoczesne rozwiązania, które mają zastosowanie w naprawie, diagnostyce i obsłudze najnowszych pojazdów – często o napędzie hybrydowym i elektrycznym.
Wyposażenie warsztatów i oprogramowanie
W kategorii wyposażenia warsztatów i oprogramowania zwyciężyło urządzenie Axes ADW zgłoszone przez firmę Axes System, które służy do analizy stanu technicznego i historii pojazdu. Przeznaczone jest m.in. dla techników policyjnych, biegłych sądowych, rzeczoznawców samochodowych i likwidatorów szkód, ekspertów weryfikujących stan techniczny pojazdu przed zakupem, SKP, dealerów samochodowych czy warsztatów samochodowych. Dzięki ADW można odczytać dane z czarnej skrzynki (standard wyposażenia od maja 2022) i ramek zamrożonych, a w nich sprawdzenie informacji o zapisanych zdarzeniach drogowych i ustalenie rzeczywistego udziału pojazdu w wypadku.
Przy pomocy tego urządzenia możliwe jest także ustalenie, które elementy zostały uszkodzone przed kolizją, a które po kolizji, odczytanie parametrów, dzięki którym można się dowiedzieć, kiedy i w jakich warunkach wystąpiło uszkodzenie i ustalić chronologiczną listę uszkodzeń. Dodatkowo urządzenie pozwala zweryfikować przebieg pojazdu, historię aktywacji poduszek powietrznych i ustalić, czy w aucie zamontowano sterowniki z innych pojazdów.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały:
- modułowa hamownia podwoziowa zgłoszona przez firmę ŚWIĄTEK Lech Świątek,
- rodzina boosterów rozruchowych OSRAM BatteryStart zgłoszona przez firmę OSRAM,
- centrum do regeneracji turbosprężarek Turbo Test Duo Big produkowane przez Przedsiębiorstwo CIMAT sp. z o.o.,
- stanowisko STW-1 do testowania wtryskiwaczy w systemie Common Rail opracowane przez Centrum Szkolenia Motoryzacji „Autoelektronika Kędzia”.
Jak widać, kategoria ta została zdominowana przez wyposażenie warsztatowe, które jest konieczne do przeprowadzania profesjonalnej diagnostyki i naprawy nowoczesnego samochodu. Hamownia jest wyposażeniem niezbędnym w przypadku modyfikacji oprogramowania, której celem jest jakakolwiek forma tuningu elektronicznego – nawet takiego, który nieznacznie ingeruje w mapy sterowania wtryskiem czy pracą turbosprężarki. Stanowisko do regeneracji turbosprężarek jest koniecznym wyposażeniem każdego warsztatu poważnie podchodzącego do tematu naprawy turbosprężarek, ponieważ umożliwia nie tylko wyważanie wirnika, ale też regulację zaworu sterującego kierownicami w układzie zmiennej geometrii VNT. Stanowisko do testowania wtryskiwaczy Common Rail to z kolei niezbędne wyposażenie warsztatów zajmujących się naprawami układów zasilania w silnikach Diesla. Bez niego niemożliwe jest skontrolowanie parametrów rozpylania paliwa ani nadanie nowych kodów wtryskiwaczom. Urządzenia rozruchowe to w dzisiejszych czasach konieczność, ponieważ już nie uruchamia się samochodu za pomocą linki – obecnie konieczne jest podłączenie do akumulatora stabilnego źródła zasilania.
Zwycięskie urządzenie mające możliwość komunikacji z czarnymi skrzynkami to swego rodzaju broń przeciwko wszelakim oszustwom, które polegają na maskowaniu programowym prawdziwego przebiegu, a także przeciw wyłudzeniom odszkodowań przez podmianę części w rozbitych samochodach. Pozwala ono określić dokładny czas aktywacji poszczególnych elementów i stwierdzić, jakie układy włączyły się i wyłączyły w trakcie wypadku lub w innym czasie – bez związku z uszkodzeniem wypadkowym.
Części zamienne i akcesoria
W tej kategorii triumfował Radar 77 GHz do systemów ADAS produkowany przez firmę HELLA. Czujniki radarowe stają się coraz ważniejsze zarówno w ruchu drogowym, jak i zastosowaniach poza drogami publicznymi. Wprowadzony do oferty firmy w 2020 r. radar o częstotliwości 77 GHz umożliwia rozpoznawanie otaczającego terenu w trybie 360° – zarówno obiektów poruszających się wokół pojazdu (aut, rowerów i pieszych), jak i nieruchomych. Radar wykrywa obiekty nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych, takich jak deszcz, śnieg, mgła i ekstremalne temperatury.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Kompaktowa konstrukcja czujnika otwiera nowe możliwości integracji, np. w bocznych sekcjach pojazdu. Oprócz pomiaru odległości od obiektu czy przeszkody można również zmierzyć jego względną prędkość z wykorzystaniem efektu Dopplera. Działanie bazuje na emisji sygnału opartego na fali ciągłej o modulowanej częstotliwości (frequency modulated continuous wave – FMCW). Sygnał ten (jego częstotliwość), który jest stale emitowany przez czujnik, zmienia się w niewielkim zakresie (szerokości pasma). Kiedy tylko sygnał zostanie odbity od obiektu z powrotem do czujnika, odległość i prędkość wykrytego obiektu mogą być obliczone na podstawie różnicy częstotliwości.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały:
- elektryczny kompresor klimatyzacji EDC produkowany przez firmę VALEO,
- produkowane przez firmę HELLA reflektory Matrix LED z laserem przeznaczone do BMW z serii 5,
- filtry kabinowe z jonami srebra MaXgear SILVER CARBON oferowane przez firmę Auto Partner.
W tej kategorii prym wiodły więc nowości w dziedzinie technologii motoryzacyjnej. Filtry kabinowe z jonami srebra są odpowiedzią na zanieczyszczenia organiczne i wirusowe znajdujące się w powietrzu. Jony srebra mają właściwości biobójcze, więc powietrze przepływające przez filtr staje się biologicznie czyste.
Reflektory matrycowe LED to z kolei przyszłość, która dzieje się teraz. Oświetlenie tego typu daje możliwość nieskończonych możliwości sterowania, dzięki czemu przy wsparciu kamer i czujników możliwe jest selektywne oświetlanie bądź zaciemnianie obiektów znajdujących się przed pojazdem na drodze.
Elektryczny kompresor klimatyzacji to odpowiedź na zapotrzebowanie, jakie powstało z chwilą pojawienia się na rynku pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Kiedy nie ma silnika spalinowego lub jest on regularnie wyłączany, konieczne jest utrzymanie pracy układów komfortu, takich jak klimatyzacja, która w samochodach elektrycznych nie tylko zapewnia komfort w kabinie, ale też utrzymuje prawidłową temperaturę baterii trakcyjnych.
Produkt zwycięski – radar 77 GHz firmy HELLA pozwala na dokładne określanie odległości od przeszkód przed pojazdem, ale na uwagę zasługuje tutaj zastosowanie efektu Dopplera przy metodzie pomiaru prędkości poruszających się w zasięgu radaru przedmiotów.
Chemia motoryzacyjna
Kolejną kategorią konkursową jest chemia motoryzacyjna, w której triumfatorem okazał się płyn hamulcowy ENV6 produkowany przez firmę Robert Bosch. Jest to płyn o wyższych parametrach niż standardowe płyny hamulcowe przeznaczone do układów ESP. Można go stosować jako zamiennik płynów DOT na bazie glikolu.
Płyn zapewnia wydajność i bezpieczeństwo hamowania na najwyższym poziomie dla wszystkich popularnych pojazdów (w których stosuje się płyny DOT 3, 4, 5.1 z układami ABS/ESP lub bez). Charakteryzuje się on wysoką temperaturą wrzenia na sucho i mokro, a także bardzo niską lepkością, ważną dla prawidłowej reakcji układów ABS i ESP, które chroni także przed korozją. Dzięki temu można zyskać dłuższe okresy między przeglądami w warsztacie.
Wyróżnienia przyznano produktom, które mają duże znaczenie w obsłudze pojazdów. Otrzymały je:
- syntetyczny płyn hamulcowy Motul RBF 700 FL oferowany przez firmę MOTUL,
- Engine Shampoo produkowany przez firmę Castrol,
- system lakierniczy Spies Hecker Speed-TEC produkowany przez firmę Axalta Coating Systems.
Rozwój chemii warsztatowej ściśle współgra z potrzebami warsztatów mechanicznych i lakierniczych. Widać to dobrze na przykładzie preparatu do płukania silnika przy wymianie oleju. Pozwala on na wyczyszczenie wnętrza silnika ze szlamów i osadów, dzięki czemu silnik może pracować w lepszych warunkach. Zapewnia mu to dłuższy czas pracy.
Jeśli chodzi o czas, to warto zwrócić uwagę na ten czynnik w lakierni samochodowej. Czas schnięcia lakierów staje się kluczowy przy obsłudze pojazdu. Skracanie tego czasu znacznie skraca proces lakierniczy i pozwala na zwiększenie wydajności lakierni.
Coraz popularniejsze sporty motorowe wymagają używania wytrzymałych produktów, do jakich zaliczyć można wyczynowy płyn hamulcowy Motul RBF 700 FL. Ma on bardzo wysoką odporność na wrzenie nawet w ekstremalnych sytuacjach.
W przypadku jazdy codziennej ważne jest utrzymanie układu hamulcowego i ABS/ESP w należytej kondycji i zapewnienie jak najszybszego czasu reakcji, co umożliwia płyn hamulcowy o niskiej lepkości Bosch ENV6.