Opel Experimental będzie stać na kołach z ciekawą technologią od RONAL

Opel Experimental wykorzystuje felgi z technologią RONAL Opel

Koncern RONAL GROUP, znany jako lider w dziedzinie technologii i innowacji, zaprezentował w ubiegłym roku na targach motoryzacyjnych w Essen rozwiązanie zwane Energy Wheel, które za pomocą generatora wytwarza energię podczas jazdy. Teraz technologia ta została po raz pierwszy zainstalowana w pojeździe koncepcyjnym producenta samochodów: to Opel Experimental. Samochód koncepcyjny, w tym również jego felgi, będzie miał wpływ na wzornictwo przyszłych modeli marki Opel.

Wizjonerskie studium projektowe Opla będzie miało swoją światową premierę przed międzynarodową publicznością na targach IAA Mobility w Monachium w dniach od 5 do 10 września. Pojazd koncepcyjny producenta z Rüsselsheim wskazuje na przyszłość i pokazuje kierunek, w którym marka będzie się rozwijać. 

Felgi do konceptu Opel Experimental wyprodukowała i dostarczyła firma RONAL GROUP

Pośrodku 23-calowych felg o wyglądzie łopatek turbiny znajduje się sześciokątna nakładka na piastę z niedawno zaprezentowanym nowym logo błyskawicy Opla – które może być podświetlane dzięki technologii RONAL Energy Wheel. Zaślepka środkowa kryje niewidoczny z zewnątrz system oświetlenia LED o wysokiej wydajności i długiej żywotności. Diody LED są zasilane akumulatorem, dzięki czemu emblemat Opla świeci na biało.

Podstawową koncepcją jest „Energy Harvesting”, tj. wytwarzanie energii z ruchu obrotowego felgi. Generator podczas jazdy samodzielnie produkuje energię i magazynuje ją w akumulatorze. Rozwiązanie nie wymaga konserwacji, ponieważ nie ma baterii do wymiany ani akumulatora do ładowania. Koncepcja Energy Wheel firmy RONAL GROUP została objęta zgłoszeniem patentowym.

Jesteśmy dumni, że nasza technologia wytwarzania energii jest już wykorzystywana w studium koncepcyjnym przez dużego producenta OEM, takiego jak Opel. Potwierdza to trend, zgodnie z którym oświetlenie będzie w przyszłości stosowane również w felgach. Opel zdołał przenieść zakres potencjalnych zastosowań tej technologii do bardzo wysokiej jakości i atrakcyjnego wizualnie studium projektowego. Jako niezawodny partner uważamy za rzecz oczywistą przekształcanie wizjonerskich pomysłów naszych klientów w rzeczywistość.

Felix Schäfer, Group Department Head Innovation w RONAL GROUP

Felgi Opla Experimental posiadają również inne wyjątkowe akcenty. Szczególnie wyróżnia je trójstrefowy design o jasnoniebieskim, metalicznym połysku, dopasowany do koloru samochodu.

Bardzo zamknięta konstrukcja i wbudowane klapki aerodynamiczne pokazują, jak ważna jest aerodynamika felg. Zapewniają one wydajność aerodynamiczną i – szczególnie w przypadku pojazdów elektrycznych – umożliwiają zwiększenie zasięgu dzięki mniejszemu oporowi powietrza. Klapki aerodynamiczne są wykonane z trwałych włókien naturalnych zamiast włókien węglowych.

Włókna lniane mają podobne właściwości do włókien węglowych, ale są znacznie bardziej zrównoważone ze względu na swoje naturalne pochodzenie. Klapki felg to dobry przykład tego, jak właściwie połączyć wydajność i zrównoważony rozwój. Technicznego, wizjonerskiego wyglądu felg dopełnia rowkowana struktura, która rozciąga się aż na oponę, dzięki czemu koło wygląda jeszcze bardziej futurystycznie. Wymagało to ścisłego współdziałania z producentem opon.

Samochód koncepcyjny Opel Experimental będzie można zobaczyć na targach IAA Mobility w Monachium w dniach 5-10 września.

Źródło: Ronal Group

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę