Ograniczony dostęp do funkcji diagnostycznych w pojeździe – jak sprostać temu wyzwaniu?

Ograniczony dostęp do funkcji diagnostycznych w pojeździe Bosch
3.11.2023

Znasz to? Chcesz zlokalizować i naprawić usterkę, ale dostęp do pojazdu został przez producenta zabezpieczony. Oszczędzaj czas i pieniądze – skorzystaj z funkcji Bosch SDA (Secure Diagnostic Access) dostępnej w oprogramowaniu ESI[tronic] 2.0 online, która zapewni dostęp do pełnej diagnostyki pojazdu. Sprawdź poniższą instrukcję krok po kroku: jak się zalogować i zacząć korzystać z SDA.

W celu ochrony danych zapisanych w sterownikach nowych modeli pojazdów, producenci zaczęli wyposażać je w dodatkowe zabezpieczenia, chroniące przed nieuprawnionym dostępem. Niestety, bardzo utrudniają one wykonywanie codziennej diagnostyki w warsztacie. Stawia to przed mechanikami spore wyzwania.  Aby uzyskać dostęp do podstawowych funkcji, takich jak reset wskaźnika serwisowego czy możliwość odblokowania elektrycznego hamulca postojowego, pracownicy warsztatów są zmuszeni do przejścia przez skomplikowany, czasochłonny i często kosztowny proces. Polega on na zarejestrowaniu i zalogowaniu się na stronach producentów pojazdów (które często nie są dostępne w języku polskim) i wykupienia czasowego lub stałego dostępu do zablokowanych funkcji, co może kosztować od kilku do kilkudziesięciu euro. 

Powiązane firmy

Na szczęście jest łatwiejsze, szybsze i tańsze rozwiązanie – Bosch SDA (Secure Diagnostic Access). SDA zapewni Ci:

 • szybki proces rejestracji,
 • łatwe logowanie,
 • niezbędną funkcjonalność bez dodatkowych kosztów.

ekran oprogramowania ESI

Brak dostępu do podstawowych funkcji diagnostycznych pojazdu – przykład

Jako przykład pojazdu wyposażonego w dostęp chroniony wybrano KIA Ceed z 2021 r. z silnikiem 1.0 T-GDI. Pojazd przyjechał do jednego z warsztatów na diagnozę silnika. Po zidentyfikowaniu pojazdu programem ESI[tronic] online i odczytaniu błędów w układzie zarządzania silnikiem, należy uruchomić test elementów wykonawczych ze względu na problem z wentylatorem chłodnicy.

Niestety nie można się połączyć z tą funkcją w sterowniku – jest to spowodowane blokadą jaką zastosował producent pojazdu. 

Rozwiązaniem problemu jest zalogowanie do SDA Bosch, co skutkuje możliwością wykonania testu.

ekran oprogramowania ESI firmy Bosch

SDA – Secure Diagnostic Access – co to jest?

Bosch w oprogramowaniu ESI[tronic] 2.0 online oferuje rozwiązanie, które pozwala w szybki i prosty sposób uzyskać dostęp do zablokowanych funkcji bądź sterowników w pojeździe. 

Za pomocą jednego loginu i hasła, mechanik może odblokować dostęp w różnych markach pojazdów, nie tracąc czasu na zakładanie kont na różnych portalach producentów aut oraz nie ponosząc dodatkowych opłat.

W każdym momencie możesz skorzystać z  SDA w ESI[tronic] 2.0 online, jeśli posiadasz:

 • zaktualizowany do najnowszej wersji program ESI[tronic],
 • aktywny pakiet diagnostyczny (Podstawowy, Zaawansowany lub Mistrz),
 • system operacyjny Windows w wersji min. 10 lub nowszy i dostęp do internetu,
 • jeden z modeli KTS - 560/ 590/ 350.

baner Bosch oprogramowanie ESI

Zakładanie konta w SDA – instrukcja krok po kroku

Jeśli podczas korzystania z ESI[tronic] 2.0 online spotkasz się z zablokowanym dostępem do pojazdu, zostaniesz o tym poinformowany w wyświetlonym komunikacie:

ekran oprogramowania ESI firmy Bosch

Po kliknięciu przycisku Rejestracja, program poprosi cię o wpisanie adresu e-mail, który jednocześnie będzie twoim przyszłym loginem – SingleKey ID. Kliknięcie Kontynuuj spowoduje sprawdzenie, czy dla danego adresu e-mail nie ma już założonego konta. Po tej weryfikacji kliknij Zarejestruj.

Wpisz wymyślone hasło dostępowe, zaznacz akceptację warunków korzystania i kliknij Kontynuuj.

Kolejnym krokiem będzie potwierdzenie twojego adresu e-mail - otwórz w tym celu skrzynkę mailową i odczytaj wiadomość otrzymaną z adresu support@singlekey-id.com (czasami potrzebne będzie sprawdzenie skrzynki SPAM). Zawarty w e-mailu 6-cyfrowy kod przepisz do okna w ESI[tronic] online i kliknij Zakończ rejestrację

ekran oprogramowania ESI firmy Bosch

Logowanie do SDA

Po dokonanej rejestracji zaloguj się do SDA swoim loginem i utworzonym hasłem, używając do tego ikony dostępnej w prawym górnym rogu ESI[tronic] 2.0 online (wybierz Zaloguj).

ekran oprogramowania ESI firmy Bosch

Przy pierwszym logowaniu program poprosi cię o podanie imienia i nazwiska,  akceptację warunków użytkowania oraz potwierdzenie przestrzegania przepisów o ochronie danych.

Pozytywne zalogowanie oznaczone będzie zielonym podświetleniem ikony SDA, co oznacza udany proces.

Teraz już można łączyć się z pojazdami wyposażonymi w blokady, co dodatkowo jest sygnalizowane w zakładce Odblokowanie pojazdu ikoną kłódki – zielony kolor oznacza pozytywne odblokowanie pojazdu.

ekran oprogramowania ESI firmy Bosch

Marki pojazdów obsługiwane przez Bosch SDA:

 • Audi, Volkswagen, Seat, Cupra, Skoda,
 • Porsche,
 • Mercedes-Benz,
 • Renault, Dacia,
 • Ford,
 • Kia, Hyundai,
 • Volvo,
 • Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Abarth, Jeep, Chrysler, Dodge, RAM,
 • kolejne są w przygotowaniu!

Więcej praktycznych porad znajdziesz na kanale YouTube Bosch Automotive Polska

Artykuł sponsorowany Bosch

Bosch - Robert Bosch Sp. z o.o.

Bosch - Robert Bosch Sp. z o.o.

Firma Bosch oferuje kompletny program wyposażenia warsztatów i stacji kontroli pojazdów oraz ok. 100 000 artykułów motoryzacyjnych do wszystkich marek samochodów osobowych i ciężarowych. Poza tym prowadzi doradztwo techniczne oraz szkolenia a także zarządza siecią autoryzowanych serwisów samochodowych pod nazwą Bosch Service i Auto Crew. Ponadto jest producentem wysokiej jakości części zamiennych, które czynią jazdę bezpieczną, przyjemną i przyjazną dla środowiska. Technologie i produkty firmy Bosch są stosowane w niemal wszystkich pojazdach na całym świecie.

Oferta:

 • części samochodowe: akumulatory, alternatory i rozruszniki, filtry, paski napędowe, zestawy rozrządu, przewody zapłonowe, świece zapłonowe, świece żarowe, układy hamulcowe, układy wtryskowe benzyny, układy wtryskowe oleju napędowego oraz ich podzespoły, systemy oczyszczania spalin denoxtronic i podzespoły, wycieraczki szyb samochodowych, reflektory, żarówki,
 • urządzenia diagnostyczne: przyrządy do diagnostyki silnika, testery usterek wraz z oprogramowaniem diagnostycznym ESI[tronic], analizatory spalin i dymomierze, linie diagnostyczne i rolki hamulcowe, przyrządy do ustawienia świateł i zbieżności kół, hamownie oraz stoły probiercze do pomp wtryskowych, warsztatowe ładowarki akumulatorów oraz testery akumulatorów.

W ofercie znajdują się również podnośniki, urządzenia do obsługi klimatyzacji, szarpaki, odciągi spalin, sprzęt do wymiany ogumienia (wyważarki, montażownice), systemy do pomiarów i napraw samochodów powypadkowych.

Profil Firmy

Bosch - Robert Bosch Sp. z o.o.