Ogniwa QuantumScape ze stałym elektrolitem zaliczyły pierwszy test wytrzymałościowy

Ogniwa QuantumScape zaliczyły pierwszy test wytrzymałościowy Volkswagen

Ogniwa ze stałym elektrolitem są uważane za technologię przyszłości i kolejny duży krok w rozwoju akumulatorów. Technologia ta zapewnia większy zasięg, krótszy czas ładowania i maksymalne bezpieczeństwo. Amerykańska firma QuantumScape osiągnęła niedawno ważny kamień milowy, który został teraz potwierdzony przez PowerCo: jej ogniwo ze stałym elektrolitem znacznie przekroczyło wymagania i pomyślnie ukończyło test – ponad 1000 cykli ładowania.

  • Przekroczone wymagania: akumulatory z ogniwami ze stałym elektrolitem QuantumScape nawet po ponad 1000 cykli ładowania zachowują ponad 95% pojemności. Wyposażone w nowe akumulatory samochody elektryczne będą mogły pokonać ponad 500 tysięcy kilometrów bez zauważalnej utraty zasięgu.
  • Potwierdzona wydajność: testy akumulatorów zostały przeprowadzone w laboratoriach PowerCo SE, spółki Grupy Volkswagen zajmującej się akumulatorami
  • Prezes PowerCo, Frank Blome: „Wyniki testów są bardzo zachęcające, to kamień milowy na naszej drodze do seryjnej produkcji ogniw ze stałym elektrolitem.”

Samochód elektryczny o zasięgu 500-600 kilometrów według WLTP będzie w stanie pokonać ponad pół miliona kilometrów. Jednocześnie ogniwo prawie w ogóle nie uległo degradacji i pod koniec testu nadal miało 95% swojej wyjściowej pojemności. Testy, które trwały kilka miesięcy, zostały przeprowadzone w laboratoriach PowerCo w Salzgitter. PowerCo jest działającą globalnie spółką Grupy Volkswagen zajmującą się akumulatorami.

Wyniki testów ogniw ze stałym elektrolitem są bardzo zachęcające, a potencjał nowych rozwiązań – ogromny. Po zakończeniu prac będziemy mieć akumulatory, które zapewnią duże zasięgi, mogą być błyskawicznie ładowane i niemal nie ulegają degradacji. Jesteśmy przekonani do nowego rozwiązania i wraz z naszym partnerem QuantumScape kontynuujemy intensywne prace w kierunku uruchomienia produkcji seryjnej – powiedział prezes PowerCo, Frank Blome.

Najważniejszym kryterium w znormalizowanych procedurach testowych dla nowo opracowanych ogniw akumulatorowych jest wytrzymałość. Przyjmuje się, że ogniwa powinny wytrzymać 700 cykli ładowania i utracić przy tym nie więcej niż 20 procent pojemności. Ogniwo QuantumScape ze stałym elektrolitem znacznie przekroczyło te wymagania w niedawno przeprowadzonym teście. Akumulator był również w stanie spełnić wymagania dotyczące innych kryteriów testowych, takich jak zdolność szybkiego ładowania, bezpieczeństwo i samorozładowanie.

Wyniki testów przeprowadzonych przez Grupę Volkswagen i PowerCo wyraźnie pokazują, że litowo-metalowe ogniwa QuantumScape ze stałym elektrolitem są w stanie osiągnąć wyjątkową wydajność. Chociaż mamy jeszcze sporo pracy do wykonania, aby wprowadzić tę technologię na rynek, nie mamy wiedzy o żadnym innym akumulatorze litowo-metalowym do zastosowań w motoryzacji, który cechowałby się tak niewielką degradacją przy porównywalnej liczbie cykli i w podobnych warunkach. Z przyjemnością współpracujemy z Grupą Volkswagen i PowerCo w celu uprzemysłowienia tej technologii i jak najszybszego wprowadzenia jej na rynek – powiedział Jagdeep Singh, założyciel i dyrektor generalny QuantumScape, komentując wyniki testów.

Testowane ogniwo ze stałym elektrolitem składa się z 24 warstw, a więc ma identyczną konstrukcję jak planowana wersja produkcyjna. Kolejnym krokiem na drodze do produkcji seryjnej jest udoskonalenie i zwiększenie skali procesów produkcyjnych. Zunifikowane ogniwo opracowane przez PowerCo jest również przystosowane do wykorzystania technologii ogniw ze stałym elektrolitem. Grupa Volkswagen jest związana z QuantumScape od 2012 roku i jest jednym z głównych inwestorów w tym technologicznym start-upie.

Źródło: Volkswagen

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę