Nowe wyczynowe aluminiowe felgi Volkswagen R

Nowe wyczynowe aluminiowe felgi Volkswagen R Volkswagen

Volkswagen R jeszcze w tym miesiącu zaprezentuje najmocniejsze odmiany Golfa: nowego Golfa R i nowego Golfa R Variant. Obie wersje nadwoziowe zapewniają doskonałe osiągi i przyciągający wzrok wygląd. Jedną z nowości są opracowane specjalnie do najmocniejszych Golfów 19-calowe, kute felgi aluminiowe Warmenau, które będą dostępne jako opcja.

  • 19-calowe kute felgi aluminiowe Warmenau zostały opracowane przez inżynierów Volkswagen R
  • Masa felgi wynosi zaledwie 8 kg i została zmniejszona o 20% w porównaniu z obręczą w tym samym rozmiarze
  • Otwarty wzór felgi pozwala skuteczniej chłodzić hamulce, co jest szczególnie istotne podczas jazdy na torze
  • Nowe felgi zadebiutują wraz z nową generacją Golfa R, 26 czerwca

Połączenie wytrzymałości z niską masą i atrakcyjnym wyglądem. Nowe, kute aluminiowe felgi zostały opracowane przez Volkswagen R we współpracy z Volkswagen Design i można je zamówić do obu odmian nowego Golfa R. Przy masie wynoszącej zaledwie 8 kg, felgi są o ok. 20 procent lżejsze niż inne obręcze w tym samym rozmiarze, co znacząco zmniejsza masę nieresorowaną i dodatkowo poprawia świetne właściwości jezdne.

Zmniejszenie masy o 20% było sporym wyzwaniem, ponieważ nie można było zapominać o wytrzymałości. Znalezienie właściwej równowagi zajęło nam sporo czasu i wymagało przeprowadzenia wielu symulacji – wyjaśnia projektant Volkswagena Ranbir Kalha.

Konstrukcja zapewnia lepsze chłodzenie hamulców. Sercem projektu felgi jest dziesięć nachodzących na siebie prostokątów.

Wypróbowaliśmy różne proporcje, aby koło wyglądało na jak największe – mówi Kalha.

Udało się zachować odpowiednią wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mimo dużego współczynnika otwarcia, który wynosi 71%. Dzięki temu chłodzenie hamulców jest skuteczniejsze, a naprężenia termiczne zminimalizowane, co jest szczególnie istotne na torze wyścigowym.

Volkswagen R w genach. Felga Warmenau – nazwana tak na cześć siedziby Volkswagena R w miejscowości Warmenau na obrzeżach Wolfsburga – jest dostępna w kolorze czarnym lub ciemnoszarym z diamentowym wykończeniem. Projekt nowej felgi inspirowany jest kołami z Golfa R32.

Volkswagen R. Wyczynowa marka premium Volkswagena jest odpowiedzialna za najbardziej sportowe pojazdy, które uzupełniają gamę produktów marki z Wolfsburga. Rok 2023, w którym wyprodukowano ponad 35 000 pojazdów, był rekordowy dla Volkswagena R. Od 2002 roku dostarczono ponad 300 000 modeli z oznaczeniem R. Volkswagen R przygotowuje się teraz na przyszłość w oparciu o cztery filary: wydajność, wzornictwo, innowacje i jakość. Do 2030 r. w portfolio stopniowo pojawią się w pełni elektryczne modele R. Volkswagen R został założony w 2002 roku jako Volkswagen Individual GmbH. Od 2020 r. dział jest oddzielną jednostką biznesową w ramach marki Volkswagen. R w nazwie do dziś symbolizuje pasję do sportów motorowych i wyścigów.

Światowa premiera nowych modeli Golfa R – w wersji hatchback i kombi – oraz wyczynowych felg Warmenau odbędzie się 26 czerwca.

Źródło: Volkswagen

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę