Nowe oblicze logistyki miejskiej

Nowa koncepcja logistyki miejskiej Renault Trucks

Renault Trucks i Grupa Jacky Perrenot, dwaj główni gracze w sektorze transportu, łączą siły, opracowując nową koncepcję dostaw w obszarach miejskich. Obaj partnerzy przedstawiają nowatorskie, inteligentne rozwiązanie logistyczne, które niesie ze sobą obietnicę znacznych korzyści w zakresie bezpieczeństwa, wpływu na środowisko i wydajności.

Podążając za tą samą ambicją dostarczania zrównoważonych, wysokowydajnych rozwiązań w zakresie mobilności miejskiej, Grupa Jacky Perrenot i Renault Trucks – wieloletni partnerzy – połączyli swoją wiedzę, aby zaprezentować podwójną innowację, która na nowo definiuje logistykę miejską.

Innowacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie wykorzystanie mobilnych kontenerów zamiast tradycyjnych palet oraz wdrożenie nieznanego dotąd zautomatyzowanego systemu załadunku / rozładunku.

Logistyka miejska zdefiniowana na nowo

Renault Trucks i Grupa Jacky Perrenot zmieniają oblicze logistyki miejskiej, wyposażając zabudowę chłodniczą w 100% elektrycznego 26-tonowego samochodu ciężarowego Renault Trucks E-Tech D Wide w system przechowywania karuzelowego opracowany przez firmę ACTEMIUM Handling Systems. Obsługuje on kontenery do transportu towarów, zastępując w ten sposób tradycyjne palety.

Te mobilne kontenery, dostępne w różnych konfiguracjach, takich jak skrzynie do przewozu ładunków suchych, izotermy lub pojemniki siatkowe typu rolkowego, automatycznie pojawiają się przed kierowcą w miejscu docelowym dzięki zautomatyzowanemu systemowi przygotowania, załadunku i rozładunku. 

Pojazd dystrybucyjny_Renault Trucks Renault Trucks

Wbudowany system komputerowy zapewnia identyfikowalność kontenerów i optymalizuje przebieg tras, koncentrując się w szczególności na przewidywaniu faz załadunku i rozładunku przy dojeździe do sklepu. To dodatkowe wsparcie będzie korzystne dla klientów podczas planowania dostaw.

Bezpieczeństwo, trwałość i wydajność

Ta innowacja oferuje znaczące ulepszenia dla wszystkich zainteresowanych stron. Kierowcy zyskują na znacznej poprawie warunków pracy. Z jednej strony to rozwiązanie zmniejsza ilość wejść, zejść kabiny, czynności związanych z zabezpieczeniem pasami i mocowania ładunku.

Z drugiej strony likwiduje to ryzyko związane z obsługą palet i tylnej klapy pojazdu. Poprzez wyeliminowanie czynności wymagających dużego wysiłku fizycznego i uproszczenie procesów, kierowca może skupić się bardziej na ogólnym zarządzaniu dostawą. 

Ponadto połączenie elektrycznego podwozia Renault Trucks E-Tech D Wide i tego zautomatyzowanego systemu zapowiada znaczne skrócenie czasu załadunku i rozładunku – szacowane na -30%, poprawiając tym samym produktywność i przyczyniając się do zmniejszenia zatorów w miastach, dzięki krótszemu postojowi pojazdu na drodze publicznej. Oferuje również bezgłośne i bezemisyjne rozwiązanie w zakresie dostaw dla mieszkańców miast.

Grupa Jacky Perrenot będzie pierwszym przewoźnikiem, który wdroży to rozwiązanie, wspólnie opracowane z Renault Trucks, ACTEMIUM i Frappa, już w 2024 r. Jest to znaczący krok naprzód w rozwoju dostaw na terenie miast i związanych z tym ograniczeń, potwierdzający zaangażowanie partnerów w zapewnienie zrównoważonych i wydajnych środków transportu i logistyki.

Źródło: Renault Trucks

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę