Nowe DNA BMW, czyli Vision Neue Klasse

Nowe DNA BMW, czyli Vision Neue Klasse BMW

BMW przedstawi na targach IAA Mobility 2023 w Monachium swój najnowszy samochód koncepcyjny – Vision Neue Klasse. Jak zaznacza marka, to właśnie w tym kierunku mają podążać jej pojazdy. Uczestnicy targów zobaczą więc na własne oczy, jak BMW zdefiniuje dla nich mobilność na najbliższe lata.

O 30% większy zasięg, o 30% szybsze ładowanie, o 25% większa wydajność – wraz z Neue Klasse robimy technologiczny skok naprzód i przenosimy Efficient Dynamics w nowy wymiar. To samo dotyczy stylistki: bardziej przyszłościowo już się nie da. Wraz z Neue Klasse rozpoczęliśmy największą inwestycję w historii firmy. Nie piszemy kolejnego rozdziału BMW, ale nowy tom. Dlatego jest jasne: Neue Klasse będzie miała wpływ na wszystkie generacje modeli.

Frank Weber, członek zarządu BMW AG ds. rozwoju.

Nowy język stylistyczny BMW

Wygląd zewnętrzny prezentuje elementy stylistyczne, które będą charakterystyczne dla różnych modeli Neue Klasse. Potężne nadkola, cofnięta nadbudowa kabiny i wysunięty do przodu front w stylu „nosa rekina” to charakterystyczne cechy BMW. 21-calowe aerodynamiczne obręcze kół nawiązują do klasycznego, inspirowanego motorsportem wzoru Cross Spoke. Niemal monolityczne nadwozie pojazdu, mocne wgłębienia z przodu i z tyłu oraz duże powierzchnie szyb tworzą przy tym nową estetykę. Nowa interpretacja typowych dla marki elementów stylistycznych, takich jak atrapa chłodnicy BMW i podwójne reflektory, umożliwia stworzenie na przedniej części pojazdu jednolitej powierzchni interakcji. 

BMW_Vision_Neue_Klasse BMW

Elementy E-ink w dolnej części szyb bocznych wskazują na czujnik, za pomocą którego można aktywować automatyczne otwieranie drzwi. Również lampy tylne charakteryzują się innowacyjną technologią. Wydrukowane w 3D elementy oprawy są rozmieszczone na kilku poziomach i działają tak, aby tworzyć specjalny efekt głębi.

Kolejna generacja BMW iDrive

Analogowe elementy obsługi zostały w BMW Vision Neue Klasse zredukowane do minimum. Interakcja między człowiekiem a samochodem odbywa się za pośrednictwem BMW Panoramic Vision – centralnego wyświetlacza i przycisków wielofunkcyjnych na kierownicy. Doświadczenie użytkownika uzupełnia sprawdzone sterowanie głosowe z inteligentnym asystentem osobistym BMW. Kolejna generacja BMW iDrive oferuje zatem nowoczesną interpretację typowej dla BMW orientacji na kierowcę.

BMW_Panoramic_Vision BMW

Podobnie jak w przypadku wprowadzenia pokrętła BMW iDrive na konsoli środkowej czy wyświetlacza BMW Head-Up, również w przypadku debiutującego w Neue Klasse BMW Panoramic Vision, BMW jest pionierem na skalę ogólnoświatową. Informacje wyświetlane są na wysokości idealnie dopasowanej do osi wzroku kierowcy i po raz pierwszy na całej szerokości przedniej szyby. Ta innowacja uzupełni unowocześniony wyświetlacz BMW Head-Up w modelach seryjnych Neue Klasse.

We wnętrzu BMW Vision Neue Klasse jasne tkaniny sztruksowe tworzą przytulną atmosferę. Na jasnej desce rozdzielczej znajduje się spłaszczona u góry i u dołu kierownica oraz wyświetlacz centralny. Konsola środkowa mieści półkę do ładowania smartfonów i szklaną dźwignię biegów. Fotele przednie przymocowane są do podłogi za pomocą tylko jednego wspornika, co zwiększa przestrzeń na nogi z tyłu, gdzie pasażerowie mogą cieszyć się dużą przestrzenią na dwóch pojedynczych fotelach. Całkowicie pozbawione chromu i skóry wnętrze przyczynia się do optymalizacji bilansu CO2 w procesie produkcyjnym.

BMW_Vision_Neue_Klasse_wnetrze BMW    

Technologia BMW eDrive szóstej generacji

Dzięki produkcji w nowo wybudowanych zakładach w Debreczynie, w której całkowicie zrezygnowano z paliw kopalnych, a także dzięki znacznie większemu wykorzystaniu surowców i materiałów wtórnych o obniżonej emisji CO2, Neue Klasse jest istotnym impulsem dla indywidualnej mobilności oszczędzającej zasoby. Oprócz optymalizacji masy, oporów powietrza i toczenia, a także inteligentnego zarządzania temperaturą, napęd elektryczny z technologią BMW eDrive szóstej generacji zapewnia wysoką wydajność energetyczną przez cały okres eksploatacji.

BMW_Neue_Klasse BMW

Wielką zaletą nowej technologii BMW eDrive są nie tylko wysokowydajne silniki elektryczne, ale także nowe okrągłe ogniwa akumulatorowe. Ich gęstość energii jest o ponad 20% wyższa niż w przypadku dotychczasowych ogniw pryzmatycznych. Technologia BMW eDrive szóstej generacji umożliwia w modelach Neue Klasse nawet o 30% szybsze ładowanie i o 30% większy zasięg. Dzięki tym wszystkim środkom całkowita wydajność pojazdu wzrasta nawet o 25%.

Źródło: BMW

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę