Na Śląsku powstała akademia, która ma pomóc uchronić branżę motoryzacyjną przed brakiem mechaników

Automotive StrefAcademy KSSE Zofia Wleciałowska, KSSE

Jak alarmują branżowi eksperci, mimo iż park pojazdów w Polsce jest coraz starszy, już w najbliższych latach może zabraknąć wykwalifikowanych mechaników do napraw naszych samochodów. By temu zapobiec Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z partnerami biznesowymi, w tym firmą Moto-Profil – właścicielem największej sieci warsztatów w Polsce (ProfiAuto Serwis) oraz we współpracy z uczelniami wyższymi: Politechniką Śląską i Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej a także ośmioma szkołami kształcącymi mechaników pojazdów samochodowych powołały „Automotive StrefAcademy KSSE”. 

Głównym celem projektu będzie popularyzowanie mechaniki wśród studentów uczelni technicznych oraz uczniów z szkół ponadpodstawowych. Powołanie „Automotive StrefAcademy KSSE” odbyło się w Akademii WSB podczas drugiego dnia konferencji  „New trends in management and production engineering” nt. kompetencji przyszłości w nowoczesnej motoryzacji, w której uczestniczyli nie tylko przedstawiciele biznesu, jednostek samorządu terytorialnego, dyrektorzy i nauczyciele szkół technicznych, ale także studenci i uczniowie. Celem konferencji była przede wszystkim dyskusja na temat kierunków i perspektyw rozwoju motoryzacji, a tym samym organizacji nowoczesnego kształcenia zawodowego młodych mechaników. 

Konferencji towarzyszył odbywający się już po raz trzeci Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR, z udziałem 20 drużyn ze szkół mechanicznych województwa śląskiego. Biorący w nim udział młodzi adepci mechaniki rywalizowali z udziałem nowoczesnych metod nauczania, w tym wirtualnej rzeczywistości. Dla uczniów zostały także zorganizowane warsztaty branżowe, które były prowadzone przez ekspertów największych firm produkujących części zamienne. 

 Zofia Wleciałowska, KSSE

Przedstawiciele sieci ProfiAuto wskazują, że problem z brakiem wykwalifikowanej kadry pojawia się już od kilku lat i prawdopodobnie będzie narastał – nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Jak wyjaśniają, w szkołach technicznych coraz mniej uczniów kształci się na profilach mechanicznych. Motywują to tym, iż zawód mechanika niekoniecznie młodym osobom kojarzy się z prestiżem i dobrymi zarobkami. Tymczasem wykwalifikowany mechanik może liczyć na pensję nawet 10 000 zł miesięcznie.

Jako właściciele największej w Polsce sieci warsztatów dobrze wiemy, że branża motoryzacyjna już teraz zmaga się z niewystarczającą liczbą mechaników. Jeśli nie podejmiemy w tej kwestii żadnych działań, problem ten będzie narastał. Dlatego stawiamy na kształcenie ustawiczne naszych serwisantów, ale też angażujemy się w różne pozasektorowe inicjatywy, jak powołana dziś akademia. Zanim Polacy przesiądą się na samochody elektryczne, minie jeszcze bowiem sporo czasu. Tymczasem samochody z klasycznym napędem spalinowym będą wciąż popularne i ktoś musi je naprawiać. Takie inicjatywy pomogą sprawić, że będzie to możliwe – mówi Michał Tochowicz, prezes firmy Moto-Profil, będącej właścicielem marki ProfiAuto.

„Automotive StrefAcademy KSSE” – remedium na brak mechaników w warsztatach

Powołana podczas odbywającej się w Akademii WSB listopadowej konferencji „Automotive StrefAcademy KSSE” będzie miała za zadanie popularyzowanie mechaniki wśród uczniów szkół technicznych oraz wśród studentów uczelni technicznych. Zrzeszać będzie z jednej strony szkoły i uczelnie zainteresowane dostarczaniem uczniom i studentom nowoczesnego know-how z obszaru mechaniki, a z drugiej strony producentów i dostawców usług, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i innowacjami z młodymi adeptami mechaniki.

Moto-Profil

Działania Akademii będą się skupiać przede wszystkim na umożliwianiu młodym ludziom zdobywania praktycznego doświadczenia i rozwijaniu ich umiejętności w dziedzinie mechaniki, poprzez takie działania jak: organizowanie warsztatów z zakresu mechaniki, organizowanie konkursów i zawodów z mechaniki, wspieranie projektów inżynierskich związanych z mechaniką czy organizowanie wykładów i prelekcji ekspertów w dziedzinie mechaniki.

Założycielami „Automotive StrefAcademy KSSE” są: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna  S.A. a pierwszymi partnerami są Moto-Profil Sp. z o. o. Moto-Profil – właściciel największej sieci warsztatów w Polsce (ProfiAuto Serwis), VR Technology sp z o.o . , Politechnika Śląska - Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej oraz wybrane szkoły z województwa śląskiego kształcące m.in. w zawodzie: Technik Mechanik, Mechanik Pojazdów Samochodowych, Technik Pojazdów Samochodowych. Akademia jest otwarta na współpracę z każdą instytucją, której leży na sercu kształcenie i rozwój motoryzacji.

Powołanie „Automotive StrefAcademy KSSE” to strategiczny krok w odpowiedzi na wyzwania rynku pracy w branży motoryzacyjnej. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, poprzez współpracę z czołowymi instytucjami edukacyjnymi i liderami branży, pragnie aktywnie przyczyniać się do rozwoju młodych talentów i zapewnienia przyszłym pokoleniom mechaników najwyższej jakości edukacji. Naszym celem jest nie tylko dostarczenie naszym firmom strefowym wysoko wykwalifikowanych specjalistów, ale również podniesienie prestiżu zawodu mechanika samochodowego w Polsce i w Europie. Inicjatywa taka jak ,,Automotive StrefAcademy KSSE" jest kluczem do budowania innowacyjnej i konkurencyjnej branży motoryzacyjnej w województwie śląskim i nie tylko – podkreśla dr Janusz Michałek, Prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wirtualny warsztat, czyli jak w atrakcyjny sposób szkolić młodych mechaników

W roku 2021 firmy Moto-Profil oraz VRTechnology stworzyły nowoczesne narzędzie edukacyjne, które już teraz ułatwia przyszłym mechanikom profesjonalny start w zawodzie. ProfiAuto Wirtualny Warsztat to aplikacja, w której użytkownik porusza się po modelowym, wirtualnym warsztacie samochodowym. Zawiera kilkanaście scenariuszy serwisowych, takich jak np. wymiana tarcz bądź klocków hamulcowych czy oleju w automatycznej skrzyni biegów i na bieżąco koryguje błędy, ucząc dobrych nawyków. Jest tym samym uzupełnieniem regularnych praktyk zawodowych, gdyż przygotowuje uczniów do pracy w serwisie jeszcze przed pierwszymi zajęciami praktycznymi. Jednocześnie jest nowoczesną i atrakcyjną dla pokolenia „Z” formą kształcenia, zgodną z jego zainteresowaniem nowymi technologiami.

Moto-Profil oraz firma VRTechnology – twórcy narzędzia – udostępnili technologię wirtualnego warsztatu uczniom bezpłatnie. Ze względu na sukces pilotażowych wdrożeń na Śląsku w pierwszym roku funkcjonowania projektu, w 2022 roku inicjatywa została rozszerzona również na inne województwa oraz Czechy. Na przestrzeni 2021 i 2022 r. ze szkoleń z udziałem trenerów największych globalnych producentów części motoryzacyjnych skorzystało łącznie niemal 500 uczniów ze szkół mechanicznych. Oprogramowanie jest wciąż rozwijane, czego efektem jest przetłumaczenie scenariuszy serwisowych na języki: angielski, ukraiński, czeski i słowacki oraz dalsze prace nad wersją z wykorzystaniem okularów VR Oculus Quest. 

W 2022 roku w projekt wzbudził zainteresowanie NATO DEEP eAcademy – specjalnej agendy Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspierającej szesnaście krajów partnerskich NATO

Moto-Profil

w reformowaniu systemów szkolnictwa wojskowego i harmonizacji programów kształcenia. W ramach współpracy z NATO DEEP eAcademy, oprogramowanie było prezentowane na krajowych i światowych konferencjach, w tym na targach I/ITSEC 2022 w Orlando (Floryda, USA), największym na świecie wydarzeniu poświęconym modelowaniu, symulacjom komputerowym i szkoleniom.
Konferencja "Nowe trendy w zarządzaniu i inżynierii produkcji. Kompetencje przyszłości w nowoczesnej motoryzacji" oraz III Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR

 „III Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR”, który odbywał się w ramach konferencji "Nowe trendy w zarządzaniu i inżynierii produkcji. Kompetencje przyszłości w nowoczesnej motoryzacji" 29 listopada 2023 roku w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Celem wydarzenia była dyskusja nt. potrzeb i przyszłości nowoczesnego kształcenia zawodowego, realizowanego wraz z partnerami biznesowymi dla uczniów szkół zawodowych województwa śląskiego. Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele władz województwa śląskiego, jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół kształcących w zawodach branżowych.

W turnieju udział wzięło 20 drużyn składających się z młodych adeptów mechaniki samochodowej. Konkurencje turniejowe zawierały zadania praktyczne oraz testy teoretyczne, z wykorzystaniem aplikacji ProfiAuto Serwis VR. 

Moto-Profil

Korzystanie z wirtualnej rzeczywistości i sztucznej inteligencji to w Akademii WSB nie tylko eksperymenty, to realna wartość dodana dla naszych studentów. Dzięki temu doskonalą swoje umiejętności i uczą się funkcjonować w środowisku, które będzie dla nich rzeczywistością po zakończeniu studiów. Jesteśmy świadomi, że świat się zmienia, a my nie tylko się do tego dostosowujemy, ale także implementujemy te zmiany w Akademii WSB. Wirtualna rzeczywistość daje nieograniczone możliwości, a organizowany już po raz trzeci Wojewódzki Turniej Mechaników VR jest tego bardzo dobrym przykładem – mówi prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, Rektor Akademii WSB.

Partnerami projektu ProfiAuto Wirtualny Warsztat są czołowi producenci części zamiennych: ATH Heinl, Bosch, Brembo, MANN-FILTER, MILWAUKEE, Monroe, Osram, Schaeffler, VARTA, Valeo oraz ZF.

Źródło: Moto-Profil

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę