Kultowy „Luftgekühlt” po raz pierwszy w Polsce

Kultowy „Luftgekühlt” po raz pierwszy w Polsce Porsche

Jedyny w swoim rodzaju pokaz ekscytujących modeli Porsche chłodzonych powietrzem Luft Poland odbędzie się w czerwcu we Wrocławiu na nieczynnym dworcu kolejowym Wrocław Świebodzki.

Podczas eventów z serii Luftgekühlt prezentowane są samochody z silnikiem chłodzonym powietrzem, który jest inspirowany rozwiązaniami stosowanymi w lotnictwie. Taki silnik wymaga unikatowej konfiguracji. Tworzy ona jedyny w swoim rodzaju dźwięk. 

To wyjątkowe, klasyczne modele. Podczas jazdy czuć, że z tyłu samochodu pod karoserią budzi się pierwotny duch motoryzacji – mówi Wojciech Grzegorski, dyrektor zarządzający marki Porsche w Polsce.

Wyjątkowe auta w unikatowym otoczeniu

Luftgekühlt jest nazywany mekką Porsche chłodzonych powietrzem. Narodził się w południowej Kalifornii. Jest to pomysł dwukrotnego zwycięzcy Le Mans, Patricka Longa, wraz z Howie Idelsonem z południowej Kalifornii jako dyrektorem kreatywnym. Po latach bezskutecznych poszukiwań imprezy motoryzacyjnej, która spełniałaby ich wszystkie oczekiwania, Patrick i jego przyjaciele postanowili stworzyć wydarzenie, za którym sami tęsknili. Pierwszy Luftgekühlt wystartował dekadę temu - w 2014 roku - by prezentować jedne z najrzadszych i najbardziej znaczących Porsche na świecie. Event jest napędzany miłością do wyjątkowych samochodów i rośnie z roku na rok. Oprócz prezentacji tych kultowych fabrycznych jednorożców, Luftgekühlt jest znany z wyróżniania jednej z prawdopodobnie najsilniejszych społeczności fanów marek w branży motoryzacyjnej.

Przez lata marka Luftgekühlt zdobyła miano najbardziej estetycznej imprezy motoryzacyjnej w swoim rejonie. Wśród eventów motoryzacyjnych osiągnęła niemal ten sam status, co - wśród samochodów - turbodoładowane i eleganckie Porsche. Jednym z najważniejszych katalizatorów sukcesów Luftgekühlt są niebywale fotogeniczne tła do zdjęć samochodów. Organizatorzy poświęcają tysiące godzin na poszukiwanie najlepszych lokalizacji. Często wybierają miejsca, w których nigdy nie było słychać warkotu chłodzonego powietrzem silnika. Wydarzenia odbywały się już m.in. w Universal Studios, tartakach i bazach marynarki wojennej.

Początek europejskiej trasy we Wrocławiu

Teraz Luftgekühlt po raz pierwszy w tak dużej skali przenosi się do Europy. Wcześniejsze europejskie edycje odbywały się w Monachium i Oxfordshire. Jego pierwszym tegorocznym przystankiem będzie Wrocław - miasto tętniące kulturą, społecznością i kolorami. Jego piękna i unikalna architektura łączy się z odwagą i stylem nowego, kreatywnego pokolenia.

To wydarzenie obiecuje szereg nieoczekiwanych okazji, aby zobaczyć rzadkie klejnoty z chłodzonej powietrzem spuścizny Porsche. Jednak to, co naprawdę nas ekscytuje, to fuzja kultur, historii i wzajemnego entuzjazmu, jednocząca nasze globalne społeczności w hołdzie dla Porsche – mówią organizatorzy Luftgekühlt.

Wydarzenie będzie koncentrować się na historycznych samochodach Porsche - wyścigowych i ulicznych, od najwcześniejszych 356 z połowy lat 40. po modele 993 z końca lat 90. Sama różnorodność prezentowanych Porsche sprawia, że to wydarzenie jest niepodobne do żadnego innego, Dodatkowo samochody prezentowane będą na niespotykanym dotąd tle, tworząc naprawdę wyjątkowe dwa dni w polskim słońcu.

Wydarzenie odbędzie się 14 i 15 czerwca na Dworcu Świebodzkim - opuszczonym dworcu kolejowym przekształconym w przestrzeń społeczną. Przez dwa weekendowe dni czerwca powstanie tam unikatowe miejsce, w którym fani Porsche będą mogli oddawać się miłości do marki i jej dzieł, zarówno nowych, jak i klasycznych. Będzie to również okazja do spotkania się z przyjaciółmi zza Atlantyku.

Źródło: Porsche

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę