Kia otrzymała rekordowy 55-tonowy transport plastiku wyłowionego z oceanu

Kia otrzymała 55 ton plastiku z oceanu. To rekordowa ilość Kia

Kia planuje wykorzystać w nowych modelach samochodów elektrycznych tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu, w tym również z 55-tonowego ładunku, który niedawno wyłowiono z Oceanu Spokojnego. Rekordowa ilość plastiku odzyskana przez partnera marki Kia, organizację The Ocean Cleanup, stanowi kolejny etap siedmioletniego partnerstwa, które zapoczątkowano w kwietniu 2022 roku, w ramach transformacji Kia w wiodącego dostawcę rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności.

  • Partner Kia na świecie, organizacja The Ocean Cleanup, ustanawia nowy rekord ilości plastiku odzyskanego z oceanów;
  • 55 ton plastiku wyłowionego z oceanów dostarczono do Victorii na wyspie Vancouver w Kanadzie;
  • Tworzywa sztuczne zostaną poddane recyklingowi i posłużą do wykonania elementów wykończenia wnętrza w przyszłych modelach;
  • Ładunek dostarczono na brzeg z obszaru Great Pacific Garbage Patch o powierzchni 1,6 miliona kilometrów kwadratowych przez system The Ocean Cleanup 002;
  • Organizacja The Ocean Cleanup ogłasza zwiększenie zasięgu pracy największego w historii Systemu 03 w ramach trwającej misji, która do 2040 roku ma na celu usunięcie 90% pływającego w oceanach plastiku.

The Ocean Cleanup, międzynarodowa organizacja non-profit, której misją jest oczyszczenie oceanów z plastiku, dostarczyła niedawno do Victorii na wyspie Vancouver w Kanadzie rekordową „porcję” tworzyw sztucznych. W sumie 55-tonowy ładunek wyłowiono z Oceanu Spokojnego, przy użyciu technologii ekstrakcji za pomocą Systemu 002 firmy The Ocean Cleanup po długim rejsie przez Wielką Pacyficzną Łatę Śmieci (Great Pacific Garbage Patch – GPGP). GPGP to największe na świecie skupisko pływających odpadów, którego szacunkowa powierzchnia wynosi 1,6 miliona kilometrów kwadratowych, co stanowi trzykrotność powierzchni Francji.

Wkrótce rozpocznie się recykling wyłowionego plastiku, a jego część Kia wykorzysta do wyprodukowania materiału, z którego powstaną elementy wykończenia wnętrza w przyszłych modelach.

Kia_Ocean_Cleanup Kia

Kia wdrożyła już ponad 30 zrównoważonych rozwiązań w produktach różnego rodzaju, w tym w tkaninach i dywanikach, do których wykonania wykorzystuje się PET z recyklingu, w zamienniku skóry pochodzenia biologicznego i w farbie, która nie zawiera BTX (benzen, toluen, ksylen). W przypadku EV9 – do wykonania dywaników podłogowych, 7-miejscowego, elektrycznego, flagowego SUV-a marki Kia – wykorzystuje się, na przykład, odpady pochodzące z recyklingu, w tym sieci rybackie wyłowione z oceanu. Komponenty użyte w konstrukcji EV9 wykonane z plastiku, który pochodzi z recyklingu i z materiałów pochodzenia biologicznego przyjaznych dla środowiska, ważą łącznie około 34 kg.

Natychmiast po dostarczeniu rekordowego ładunku na brzeg firma The Ocean Cleanup ogłosiła wprowadzenie nowej technologii – System 03. b – niemal trzykrotnie większy niż System 002 – może wychwycić znacznie większe ilości plastiku przy niższym koszcie za kilogram usuniętych śmieci. System ten jest także wyposażony w bardziej zaawansowaną technologię monitorowania środowiska oraz bezpieczeństwa, jak nowy właz dla zwierząt morskich, zaprojektowany z myślą o ochronie ich życia. Zwiększenie zasięgu pracy jednostki System 03 oznacza kolejny etap w realizacji celu The Ocean Cleanup, którym do 2040 roku jest usunięcie z oceanów 90% pływającego plastiku.

Kia_Ocean_Cleanup_02 Kia

Rekordowy połów tworzyw sztucznych i dostarczenie ich na brzeg przez organizację The Ocean Cleanup w celu recyklingu są namacalnym dowodem na to, jak technologia może zapewniać zrównoważone rozwiązania na dużą skalę. Współpraca Kia z The Ocean Cleanup pokazuje zaangażowanie marki i wywieranie pozytywnego wpływu. Inicjatywy takie jak ta doskonale wpisują się w transformację marki Kia w dostawcę rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności i w naszą strategię „Plan S”, w której uwzględniamy potrzeby klientów i chronimy środowisko, działając jako odpowiedzialny obywatel korporacyjny – mówi Charles Ryu, wiceprezes i szef marki na świecie oraz działu CX w Kia Corporation.

Kia_Ocean_Cleanup_03 Kia

Dla The Ocean Cleanup rekordowa dostawa oznacza koniec ery Systemu 002 i stanowi idealną platformę do uruchomienia Systemu 03. Krok po kroku posuwamy się naprzód i wierzymy, że System 03 zaprezentuje wielkość wymaganą do zwiększenia czyszczenia w najbardziej ekonomiczny sposób. Oprócz Systemu 03 planujemy wdrożyć flotę systemów, które łącznie będą w stanie usuwać 50% GPGP co pięć lat. Nie możemy jednak zrobić tego sami. Zaangażowani i cenieni partnerzy, a w szczególności nasz partner na świecie, którym jest Kia, nadal są niezbędni, aby The Ocean Cleanup urzeczywistniło wspólne ambicje, dotyczące oceanów wolnych od plastiku – powiedziała Nisha Bakker, dyrektorka ds. partnerstwa w The Ocean Cleanup.

Źródło: Kia

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę